Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşu Kursak Şişmesi

Muhabbet Kuşu Kursak Şişmesi

Muhabbet kuşu ve bazı papağan türlerinde sık karşılaşılan sağlık problemlerinden bir kursak şişmesi sorunudur. Özellikle muhabbet kuşu kursak şişmesi sorunu sık görülebilir. Peki muhabbet kuşlarında kursak neden şişer? Bu sorunun cevabını inceleyelim. Kursak muhabbet kuşu ve diğer kuşların sindirim sisteminin bir parçasıdır. Besinlerin mideye girmeden önce depolandığı yerdir. Genç kuşların çok büyük bir kursağı vardır ve kuş yaşlandıkça daralır. Kuşlarda kursak duvarı çok incedir ve yırtılmaya, yanmaya ve yaralanmaya yatkındır. Normalde, kuş yem yedikten kısa bir süre sonra kursak boşalır, ancak bazen "kursak durgunluğu" olarak bilinen ve kursağın boşalmasında bir gecikmenin olduğu bir durum ortaya çıkar. Muhabbet kuşu kursak şişmesi nedeni; Kursağın boşalmamasından kaynaklı yanması, aşırı dolum veya parazit (örn. trichomoniasis), mantar veya bakteri enfeksiyonları nedeniyle kursağın boşaltılmasında gecikme veya azalma meydana gelebilir. Böbrek hastalığı, ağır metal zehirlenmesi ve viral hastalık (örneğin polioma) da sorumlu olabilir. Elle yetiştirilen yavru kuşlarda, beslendikleri yiyecek çok soğuksa ürün kursak şişmesi meydana gelebilir. Mahsul boşalmazsa, içindeki yiyecek ayrışmaya başlar ve bu da genellikle "ekşi mahsul" olarak adlandırılan bir duruma yol açar. Muhabbet kuşu ve diğer kuşlarda kursak şişmemesi nedeni bir çok hastalık sorun olabilir bunlar kursaktan bir örnek alınır ve mantar veya diğer parazitlerin aranması için mikroskop altında incelenir. Zararlı bakterilerin varlığını belirlemek için mahsul numunesinin özel olarak boyanması da gereklidir. Bazı durumlarda, tam olarak hangi bakteri türünün mevcut olduğunu ve hangi ilaç/ilaçlara duyarlı olduğunu belirlemek için kültür ve duyarlılık laboratuvar testinin de yapılması gerekebilir. Ağır metal zehirlenmesi, böbrek hastalığı gibi altta yatan nedeni tespit etmek için kan testleri veya röntgenler de gerekebilir.
kursak şişmesi.jpg

Muhabbet kuşu kursak şişmesi tedavisi, antibiyotikleri, parazit önleyici ilaçları, mantar önleyici ilaçları, yetiştirme tarzını değiştirmeyi (örneğin, genç kuşlara verilen yiyeceğin sıcaklığı) veya viral hastalıklardan şüphelenilen kuşlar için sadece semptomatik tedaviyi içerebilir. Ağır vakalarda kuşunuzun durumu stabil hale gelene ve sıvı ve besin takviyeleri verilene kadar birkaç gün hastanede kalması gerekecektir.