Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Kusma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Muhabbet Kuşu Kusma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Birçok papağan gibi evcil kuşlar arasında yer alan muhabbet kuşları da , yediklerini kusmalarına ya da çeşitli şekiller de öğürmelerine neden olan bir hastalığa sahip olabilirler. Bazen kusma hiç sindirilmemiş besinlerden oluşurken bazen yarı sindirilmiş besinlerden oluşabilir. Bu yarı sindirilmiş kusmuk kahverengi ya da sarı hatta beyazımtırak bir renge sahip olabilir. Kokusu genellikle çürük balık kokusuna ya da ekşi bir kokuya sahip olabilir. Bu kusmuklara neden olan çeşitli sebepler olabilir. Eğer ekşi kusmuktan bahsetmek gerekirse ve genel kanı olarak normal diye nitelendirirse geçiştirmemek gerekir. Genel kanının aksine her tür kusmuk muhabbet kuşunuzun hayatına mal olacak çeşitli hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Burada her ne kadar açıklamaya çalışsak da burada yazdıklarımız ihtimallerden bazılarıdır. En net sonuç için bir veterinere danışmakta fayda vardır.
muhabbet kuşu kusma.jpg

Olası kusma nedenlerinden bazılarına değinmek gerekirse şu şekilde sıralama yapabiliriz. Eşin ya da yavrunun beslenmesi için kusmuş olabilir. Yabancı bir madde yuttuğu için sindirememiş ve kusmuş olabilir. Ayrıca ayna var ise çevresinde aynada ki görüntüsünü gerçek kuş zannederek onun beslenmesi için kusmuş olabilir. Zehirlenme veya çeşitli sindirim sorunları nedeni ile kusmuş olabilir. Eğer kursağında herhangi bir bakteriyel hastalık var ise kusmuş olabilir. Ve oldukça sık karşılaşılan kursak mantarı nedeni ile kusmuş olabilir. Kuşunuz parazit istilasına maruz kalmış ve stresten kusmuş olabilir. Beyin sarsıntısı gibi sebepler ile kusmuş olabilir. Herhangi bir darbe vs yaşadı ise bu durum ile karşılaşmanız muhtemeldir. İç organlarında oluşan tümör veya çeşitli rahatsızlıklar nedeni ile kusmuş olabilir. Bu bahsettiklerimiz genel olarak karşılaşan muhabbet kuşu kusma sorunları sebebidir.

Yukarıda saydığımız sebeplerden bazıları ciddi mana da sorun olsa da bazıları zararsız durumlardır. Örneğin eşin veya yavrunun beslenmesi için yapılan kusma kuşunuz açısından zararsızdır. Bu erkek kuşlarda görülebilen karakteristik bir davranıştır. Nadir türler de erkek kuşun diğer erkek kuşları beslediği de görülür. Bu durum kuşunuzun eşi ile bağ kurduğuna ve sağlıklı bir psikolojik yapıya sahip olduğunu gösterir. Çünkü bu bir aile kurma isteğinden veyahut aile kurma isteğinin devam ettiğinin göstergesidir. Bu doğal yaşamlarında dişinin yumurta başında beklerken erkeğin yiyecek getirmesinden kaynaklı bir iç güdüdür ve bahsettiğimiz gibi gayet normaldir. Ayrıca aynada ki kuşu gerçek sanarak kusma da zararsızdır. Fakat bu durumun sürekli tekrarlanmaması adına önlem almanız gerekir. Muhabbet kuşları yapıları gereği sosyal hayvanlardır. Ve yalnız kaldıkları ortamda böyle bir yanılgı onların gerçek bir kuş var zannederek sosyalleşme isteğinin yükümlülüklerini yerine getirme olanağı sunar. Bu durum da kuşunuzun psikolojik sağlam olduğunun bir belirtisidir. Kuşunuzla olabildiğince bağ kurmaya ve sorunlarını anlamaya çalışmalısınız. Zaman içinde durumun ciddiyetini kuşunuzun davranışlarınızı algılayabilecek duruma geleceksiniz.

Kusan Bir Muhabbet Kuşu Videosu- Kusma Nasıl Olur ?

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.