Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur ? Muhabbet Kuşu Konuşturma Eğitimi

Özellikle taklit yeteneği sayesinde muhabbet kuşunun konuşması insanların ilgisini çeken bir özelliğidir. Konuşma özelliği sayesinde bir çok insan muhabbet kuşu beslemek ister. Peki muhabbet kuşu nasıl konuşturulur ? muhabbet kuşuna konuşma eğitimi nasıl verilir? Eğitim sonrası muhabbet kuşu konuşma belirtileri nedir ? gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Çoğu muhabbet kuşu sahibi, kuşlarının konuşmasını ve bazı kelimeleri telaffuz etmesini arzu etmektedir. Bu sebeple muhabbet kuşlarını konuşturma için oldukça emek ve zaman harcarlar. Hadi sizlerle muhabbet kuşu nasıl konuşturulur, konuşma eğitimi nasıl verilmeli ve muhabbet kuşu konuşturma ipuçlarını inceleyelim.

muhabbet kuşu nasıl konuşturulur.

Dişi muhabbet kuşu konuşur mu? Konuşma da muhabbet kuşu cinsiyetinin önemi
Muhabbet kuşları, duydukları sesleri ve etrafında olan biten her hareketi taklit etme yeteneğine sahiptir. Öncellikle erkek muhabbet kuşlarının, dişi muhabbet kuşlarına göre konuşma şansı daha yüksek ve daha hızlıdır. Dişi muhabbet kuşları bir düzine kelime ezberleyebilirken, erkeklerde ise bu sayı 100’ün üzerindedir. Konuşmasını istediğiniz muhabbet kuşunun ilk şartının erkek olması gerektiğini belirttikten sonra gelelim diğer önemli kriterlere.

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur? Konuşturma İpuçları
Muhabbet kuşlarına konuşma eğitimi vermek, ilgi, zaman ve sabır ister. Konuşma eğitimine başlamadan önce; Kuşunuza ayırabileceğiniz zamanı belirlemelisiniz. Muhabbet kuşu yavruları yumurtadan çıktıktan yaklaşık 1 ay sonra yeme düşerler. Yani kendi başlarına yem yiyebilecek büyüklüğe erişirler. Bu yaşta alınan bir muhabbet kuşu eğitime olumlu cevap verecektir. Yavru erkek muhabbet kuşunuzu aldıktan sonra kafesini konumlandıracağınız yerin pencere ve camlardan uzak olmasına dikkat edin. Diğer kuşların sesini duyması size olan ilgisini azaltacaktır. Buradan da anlaşılacağı gibi kafeste başka bir dişi kuş veya ayna kesinlikle bulunmamalıdır.

Kuşunuzun kafesinin yerini de belirledikten sonra yaklaşık bir hafta bulunduğu yeni ortama alışması için ona zaman tanıyın. Kuşunuzu konuşturma eğitimine başlamadan önce size alışması, güvenmesi ve ele gelmesi gerekmektedir. Muhabbet kuşunun evcilleştirilmesi hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzun söylemesini istediğiniz kelimenin tek veya iki heceden fazla olmaması ezberlemesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca içinde p,ç,t,k,ş harfleri olan kelimeleri çok daha rahat telaffuz edebilmektedirler.

Kuşunuzun dinlenmeye çekildiği loş bir ışığın aydınlattığı akşam vakitlerinde kafese yaklaşarak ürkütmeden sessizce kelimeyi tekrarlayın. Bir veya iki kelimeyle başlayıp birkaç gün sonra öğrenebileceği daha uzun cümleleri tekrar etmeye başlayın. Bütün eğitim boyunca dikkat etmeniz gereken en önemli konu sabır ve ilgidir. Unutmayınız ki kuşunuzla ne kadar çok ilgilenirseniz o kadar hızlı konuşmaya başlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Konuşma Belirtileri

Konuşma eğitimleri sonuç verdiyse kuşunuz ilk kelimeleri söyleyecektir. Muhabbet kuşları konuşmayı ilk öğrendiklerinde, sözleri muhtemelen oldukça karışıktır ve net anlaşılmaz. Ancak kuş sahipleri onları motive etmek için söyledikleri kelimeleri tekrarlamalıdır. Bu şekilde eğitimler devam ettikçe kelimelerin daha netleştiği görülmeye başlar. Peki Başlarda muhabbet kuşu konuşmaya başladığını nasıl anlarız ? Muhabbet kuşu konuşma belirtileri neler inceleyelim.

Muhabbet kuşu konuşma belirtileri şunlar;

  • Konuşmaya başladığınızda size yaklaşarak hareket etmeden dinlerler, (beden dilinden korku ve tedirginlik nedeniyle olmadığını belirleyecek kadar tanımalısınız) dikkat kesilirler, ilgilerini başka nesnelere odaklamazlar.
  • Elinize alışkın iseler parmağınızda hareketsiz durarak gözlerini ağzınıza dikerler, dudak ve dil hareketlerinizi takip ederler.
  • Bazen gözlerini kapatarak da konuşmanızı dinleyebilirler.
  • Henüz söylemeye başlamamış olsa da bildiği bir kelimeyi veya cümleyi tekrarlıyorsanız ya da susmuş iseniz dudağınıza hafif gaga veya ayak dokunuşu ile konuşmanızı veya başka kelimeye geçmenizi isteyebilirler.