Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşu Ne Yer

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Muhabbet Kuşu Ne Yer

Muhabbet kuşlarını evlerde aldığımız tohumlarla besleriz.Peki bu yemler kuşunuz için yeterli besin midir ? Tabiki de hayır.Peki Muhabbet kuşu Ne Yer , tohum haricinde bir çok meyve ve sebze tüketebilir.Muhabbet kuşunu sadece tohumlarla beslemek doğru değildir.Muhabbet kuşlarının sağlıklı olmaları için öncelikli olarak besin çeşitliliğine dikkat edilmesi gerekir.Yanın da ek besinler verilmelidir.Dikkat edilmesi gereken husus ise her meyve ve sebze verilmesi doğru değildir.Hatta zarar verebilecek besinler de mevcuttur.

AdultMaleBudgieCere.jpg


Muhabbet kuşları hangi sebzeleri yiyebilir?

Muhabbet kuşları ne yiyebilir: Yeşil fasulye, havuç, baklada bezelye, lahana, karnabahar, tatlı mısır ve tatlı patates - bu hafifçe pişirilmeli ve muhabbet kuşunuz yalnızca bir çay kaşığı vermek yeterlidir.

Soğan, mantar ve sarımsaktan kaçınılması gerektiği konusunda tartışmalar var. Bazılarımız bunları başarıyla kullandı.Maydanoz veya meyve çekirdeği gibi yiyeceklerin büyük miktarlarda alındığında zarar verebileceği ancak küçük miktarlarda verilebilir.Taze yiyecekleriniz evde yetiştirilmediği veya organik olmadığı sürece, iyice yıkamanmalıdır.


Muhabbet kuşuna hangi yiyecek ve içecek verilmemeli
Muhabbet kuşunuzun yemesine izin vermekten kaçınmanız gereken yiyecekler: Kızarmış yemek, tuz, cips, pastırma, kahve ve kafeinli çay, bitkisel çaylar iyi olsa da, bisküviler, hamur işleri, alkol, kekler, çikolata, pizza, cips, ekmek, vanilya, fıstık ezmesi ve peynir .

Muhabbet kuşu ot tohumları
Bitkilerden elde edilen tohumlar, iyi bir tohum karışımının dörtte birini oluşturabilir. Otları kapalı kavanozlarda saklayabilir ve şunlardan çeşitli bir seçim yapabilirsiniz: Yonca, lahana, chia, yonca, dereotu, rezene, çemen, lahana, hardal (sarı, kırmızı ve siyah), turp, kırmızı yonca, yer ve kişniş yaprakları .

Yağ oranı yüksek muhabbet kuşu tohumları

Papağanlar, kendileri için kötü olan birçok tohumu sever. Aşağıdaki tohumların yüksek yağ içeriği nedeniyle idareli kullanılması gerekir: Ayçiçeği, keten, kenevir, darı, niger, balkabağı (önce ıslatılmış ve filizlenmesine izin verilen), kolza tohumu ve susam.

Darı, kenevir, nijer aslında tahıllardır ancak yüksek yağ içerikleri nedeniyle buraya dahil edilirler.

Özellikle muhabbet kuşları obez olabilir ve bu onların yaşam sürelerini kısaltır.

Muhabbet kuşu baklagiller
Bezelye ve fasulye yüksek proteinli gıdalardır. Hormonal davranış için tetikleyici olabileceğinden, çok fazla miktarda beslenirlerse zararlı olabilirler. Ev yapımı bir tohum karışımında bir veya iki filizlenmiş baklagil kullanırsanız, yaralı olucaktır.

Muhabbet kuşlarının yiyebileceği ancak hiçbir zaman çiğ verilmemesi gereken yiyecekler :

 • Nohut
 • Börülce
 • Yeşil bezelye
 • Mercimek (sarı, yeşil, siyah DEĞİL)
 • Maş fasulyesi
 • Sarı bezelye


Muhabbet kuşları için en iyi kalsiyum kaynağı nedir?
Mürekkep balığı kemikleri, normal koşullar altında en iyi kalsiyum kaynağıdır. Papağanlar mürekkep balığı kemiğini kemirmeyi severler ve büyük bir zevk sağlar - suya veya nemli yiyeceklere eklenen birkaç damla kalsiyumdan daha fazla ihtiyacını karşılar.

Muhabbet kuşları ve içme suyu
Pek çok bakıcı şişe suyu tercih eder. Ayrıca, birkaç damla elma sirkesi eklemek birçokları için bir seçimdir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sıcak havalarda veya büyük kuş kafesi koşullarında günlük ve daha sık değiştirerek taze su verilmesi gerekir.

Muhabbet kuşu yiyeceği tohumlar ve oranları
%40-50 darı (ak darı,sarı darı,kırmızı darı) %30 aspur,%10 yulaf,%5-10 diğer tohumlar.Nijer verilicekse %1-2 gibi karışım yapılabilir.


Ak Darı: %10 protein, %72 karbonhidrat, %2,5 Yağ, %2,5 Selüloz içerir. Kolay sindirilebilir ve sağlıklı bir tohumdur.

Sarı Darı: %10 protein, %74 karbonhidrat, %2 Yağ, %2 Selüloz içerir. Ak darıdan sonra en çok tüketilen darı türüdür. .

Kızıl Darı: Çok küçük tanelidir. Doğal olarak bahçelerde ve çimenlik alanlarda yetişir.

Siyah Darı: %10 protein, %70 karbonhidrat, %4 Selüloz ,%2 Yağ içerir. Ak darı ile aynı özellikleri taşır ancak kabuk yapısı biraz daha sert olduğundan kuşlar için ikinci planda yer alır.

Aspur: %15.1 protein, %56 karbonhidrat, %6.1 Yağ, %4 Selüloz, 0,05 kalsiyum, %0,55 fosfor. Genellikle kanarya yemi veya sade yem olarak bilinir. Bu tohum kabuğu kolay soyulduğu için kuşlar tarafından çok sevilir.Bazı üreticilerin besin değeri yüksek olması yüzünden sadece aspur verebildiklerine şahit oldum.

Yulaf: %13.9 protein, %64 karbonhidrat, %10 Selüloz, %6.5 yağ, 0,08 kalsiyum, %0,34 fosfor. İçi sarı, kabuğu beyaz, uzun biçimli ve iri taneli bir tahıldır. Tüm tohumlar içerisinde mineral oranı en yüksek tohumdur.Sıcaklarda verilmesi gereken bir tohumdur.

Nijer Tohumu: %20.7 protein, %13 karbonhidrat, %42.2 yağ, 0,43 kalsiyum, %0,65 fosfor. Yağlı ve kuvvetli bir tohumdur, kızıştırıcı özelliği vardır.Fazla verildiğinde tüye sokma ve yağlanmaya sebep olabilir her zaman verilmemelidir.

Dal Darı: %15 protein, %67 karbonhidrat, %3,5 Yağ, %1,5 Selüloz içerir. Tohum taneleri diğer darı türlerine göre daha küçüktür. Yavruları yeme düşürmek için birebirdir.Kolay kıralabilir ama dikkat edilmeli yavru alışırsa çok diğer yemleri red edebiliyor.Bu şekilde bir kaç yavru kaybım olmuştu

Bebek (yavru) muhabbet kuşları ne yer?
Günlük bakımda buna ihtiyacınız olmaz, ancak genç kuşlar, üreyen kuşlar, tüy dökümü yapan kuşlar ve hasta kuşlar için faydalıdır.

 • 1 yumurta, kabuklu
 • 1 yemek kaşığı pişmiş kahverengi pirinç
 • 1 çay kaşığı darı
 • 1 yemek kaşığı ezilmiş muhabbet kuşu peleti VEYA öğütülmüş, karışık tohumlar
 • 2 yemek kaşığı karışık doğranmış ve rendelenmiş meyve ve sebze


Yumurtayı 15 dakika kaynatın, kabuğunu çıkarın ve doğrayın. Yumurtayı ince ince doğrayın ve tüm malzemeleri karıştırın ve soğuk olarak servis edin.
Yine de bal veya başka tatlandırıcılar eklemeye asla kalkmayın; Haşlanmış yumurta ve sindirimle ilgili birkaç tatlı bisküvinin işe yarayabileceğini düşündüren tariflere kapılmayın.

Üreme sırasında muhabbet kuşları nasıl beslenmeli
Muhabbet kuşlarınız üreme modundaysa, her iki ebeveynin de yeterli kalsiyuma ihtiyacı vardır.Dişi, kuşundan daha fazlasına ihtiyaç duyar ve mürekkep balığı veya irmikten kalsiyum emmek için kuşların güneş ışığına maruz kalması gerekir.


Muhabbet kuşlarınız tamamen kapalı alanda tutulursa, yumuşak yiyecek ve tohumların üzerine D3 Vitamini de içeren sıvı veya toz formda serpilebilir. Kalsiyum ürünlerini ölçülü olarak kullanmak yan etkilere sahip değildir.

Bir muhabbet kuşunu ne sıklıkla beslemelisiniz?
İlk seçenek:
Günün yemeği kaseye konur ve bütün gün bırakılır. İkramlar, eğitim seanslarında veya kafes dışında gün boyunca verilir.

İkinci seçenek: Yiyecek ikiye bölünür ve günde iki kez beslenir - sabah çanağını 15-30 dakika sonra almalısınız.

Bu, taze yiyeceklerin bozulabileceği sıcak havalarda avantajlı olabilir. Sabahları taze besleyin ve öğleden sonra kurutun.
Hijyen çok önemlidir, bu nedenle asla taze yiyecekleri eski yiyeceklerin üzerine koymayın.
 
Son düzenleme: