Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Ne Zaman ve Nasıl Yıkanır

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,706
Çözümler
105

Muhabbet Kuşu Ne Zaman ve Nasıl Yıkanır ?

Her Muhabbet kuşu sahibinin en çok merak ettiği sorular arasında yer alan Muhabbet kuşu nasıl yıkanır? Sorusudur. İlk olarak bilmeniz gereken Muhabbet kuşunuzu banyo yapması için zorlamamanız gerektiğidir. Muhabbet kuşları genel olarak ne zaman banyo yapacaklarını kendileri bilirler. Muhabbet kuşlarını banyo yaptırmak için birçok yol vardır fakat bunlar duruma göre uygulanır. Bunlardan ilki; Yeşillik Banyosu: Muhabbet kuşları bazen ılık banyo suları içinde rahat ederler. İçinde ıspanak, marul ve maydanoz olmasını severler bunun sebebi genellikle ilgilerini çekmesi ve doğalarıdır. Muhabbet kuşlarının doğal habitatlarında bulundukları sürelerde içinde sabah çimenlerin üstünde çiğ damlaları ile yıkanmayı severler. Sprey İle Banyo: Bu yöntemi genellikle muhabbet kuşu ile bir arkadaşlık bağı kuramayan kuş sahipleri tercih ederler. Temiz bir sprey şişesi veya kabı içerisine ılıtılmış temiz su koyarak kuşunuz kafes içerisindeyken üstüne sıkarak onun size alışma sürecini tamamlayana kadar banyo ihtiyacınız karşılayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken sprey için kullanılan kabın temiz ve herhangi bir kimyasal içermemesidir. Böcek ilacı vs. gibi kalıntılar kalması durumunda kuşunuza zarar verecektir.

c9925b85-947d-4d57-918a-37ca52fa2431.png


Muhabbet Kuşu Banyo Ettirme Yöntemleri

Tam Banyo:
Muhabbet kuşlarında türden ziyade kuştan kuşa değişmek ile birlikte bazı kuşlar tam banyo denilen banyo türünden daha çok hoşlanmaktadır. Tam banyo için bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. İlk olarak bir banyo kabına ihtiyacınız olacaktır. Kabı genel olarak kafesin içine veya kafesin dışına yerleştirebilirsiniz.

Akan Su Altında Banyo: Bazı kuşlar ise akan su altında banyo yapmaktan çok hoşlanır. Sizinde kuşunuz bu şekilde banyo yapmayı seviyor ise dikkat etmeniz gereken nokta suyun sıcaklığıdır. Ne çok sıcak ne de soğuk olmalıdır. Kuşunuzu kesinlikle zorla suyun altına sokmamalısınız buna kendi hazır olduğunda kendi yapmalıdır.

Yağmur Yöntemi İle Banyo: Bu yöntemde de sprey yönteminde yaptığınız gibi kuşunuzun size güvenmediği durumlarda uygulayabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzu banyoya götürüp duş başlığını kuşunuza uygun sıcaklıkta ayarlayarak açın. Bu sayede kuşunuz yağmur altında yıkanıyormuş hissine kapılacaktır.

Kuşum Kendi Yıkanmaz ise Ne Yapmalıyım?​

Muhabbet kuşunuz kendi banyo yapmak istemez ise zorlamamalısınız. Kirlendiğini düşünüyorsanız en fazla sprey yöntemini uygulayabilirsiniz. Zorlamanız durumunda hem sizden hem de banyodan soğuyacak ve uzaklaşacaktır. Bu gibi durumlar sizin ile kuşunuz arasında ki bağların kopmasına hatta yeniden kurulamamasına yol açabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına kesinlikle zorlamamalısınız. Aranızda ki bağ güçlendikten sonra kuşunuz size güvenecek ve rahatça banyo yapacaktır. O vakte kadar sizlere verdiğimiz diğer tüyoları uygulayarak temizlenme sorununu çözebilirsiniz. Ayrıca kuşunuzla aranızdaki bağı güçlendirmek için banyo süreçlerinde ilgili ve kuşunuzun hazır olduğu zamanı kollayarak bu zamanlarda banyo yaptırırsanız muhabbet kuşunuz ile aranızdaki bağ daha da güçlenecektir. Muhabbet kuşları ilgi gördüğü kadar ilgi gösteren hayvanlardır.