Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

İpucu Muhabbet kuşu neden gagasını gıcırdatıyor?

Kısa hayati bilgiler içerir.

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Muhabbet kuşu neden gagasını gıcırdatıyor?

Birçok muhabbet kuşu , özellikle gündüzleri dinlenirken ve akşam uyumadan hemen önce gagalarını çıt çıt sesler duyabilirsiniz. Muhabbet kuşu gaga gıcırdatma davranışı, sağlıklı ve mutlu olan hayvanlara özgü bir belirtidir. Ancak bu, nadiren veya hiç gagalarını gıcırdatmayan kuşların kendilerini iyi hissetmedikleri anlamına gelmez. Gaga çıtırtısı göstermeyen de pek çok sağlıklı muhabbet kuşu vardır.
gaga gıcırdatma muhabbet kuşu.jpg

Çıtırtı sesi, kuşların üst gaganın iç kısmında alt gagayı yana doğru hareket ettirerek oradaki ince yatay yivlerin üzerinden kaymasıyla sağlanır. Bu oluklar, örneğin kuşların tahıl yemini daha iyi sabitleyebilmelerine yardımcı olur, bir tür "kayma önleyici etkiye" sahiptirler. Muhabbet kuşu alt gagasıyla bu yivleri sıyırırsa, sadece tipik çıtırtı veya çıtırtı sesini çıkarmaz. Ayrıca keskin kalması için alt gaganın üst kenarını bir nevi öğütür, bu da tahıl yeminin kabuklarının ayrılmasına yardımcı olur.

Muhabbet kuşları alt gagalarını bir ila iki saniyede birkaç kez hızla hareket ettirir, ardından genellikle yeni bir hareket döngüsü başlamadan önce bir ila üç saniyelik kısa bir duraklama gelir. Birçok muhabbet kuşunun gagalarını gıcırdatırken hoş bir şekilde kabarık tüyleri vardır ve genellikle gözlerini de kapatırlar. Muhabbet kuşları kafes içerisinde zaman geçirirken kendi kendilerine bazı hareketler yaparlar. Bunlar titreme, kaşınma, esneme, tüyleri kabartma, gerinme, kuyruk sallama, gaga gıcırdatma ve de uyuma gibi hareketlerdir. Bunlar kuşlar için normal davranışlardır.
 
Son düzenleme: