Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır

Muhabbet kuşlarının sağlıklı yaşamı bizler için çok önemlidir. Gün içinde bir çok problemle karşılaşılabilinmektedir. Bunlardan biride muhabbet kuşu neden kaşınır? veya muhabbet kuşu çok kaşınıyor ne yapmalıyım? sorularıdır. Muhabbet kuşları kaşınma nedeni; tüy dönemi, banyo ihtiyacı, dış parazitler (bitler, kırmızı akarlar vb), aşırı stres ve deri enfeksiyonları olabilir. Bu nedenleri iyi takip edilip veterinere başvurulması yerinde olacaktır. Her kaşınma hastalık değildir. Kuşlar gün içinde sırtlarındaki dokudan yağı alıp tüylerini düzenlerler. Bu normal günlük rutindir. Ama aşırı sürekli kaşınma ise yukarıda saydıklarım sorunlara işaret olabilir. Kaşınmanın en sık sebebi ise bitler vb parazitlerdir. Muhabbet kuşlarında aşırı kaşınma sorununu bir kanatlı uzmanına sorduk aşağıda cevabını verdi bizlere muhakkak dinleyip uygulayalım.
muhabbet kuşu kaşınıyor

Veterinere sorulan soru ve cevabı;

Muhabbet kuşumun çok kaşınıyor. Sürekli kendini kaşımak nedeni nedir? Muhabbet kuşu kaşınması için ne yapabiliriz?

Muhabbet kuşları banyoya ihtiyaç duyduklarından ya da parazit istilasına maruz kaldıklarından dolayı derilerinde kaşıntı sorunu yaşayabilirler. Bunun sorumlusu kırmızı akarlar, bitler veya pullu yüz akarları olabilir. Bunlar tedavi edilmediğinde, kuş rahatsızlığı gidermek için kaşınmaktan tüy yolma aşamasına geçecektir. Muhabbet kuşunun kuyruğunun tabanına ve kanatlarının altına bakın. Tüyleri geriye doğru itin ve yanlarına bakın. Küçük koyu çizgilere dikkat edin. Muhabbet kuşlarının tüylerindeki küçük koyu çizgiler bit belirtisidir. Muhabbet kuşları için bir evcil hayvan malzemeleri mağazasından veya veterinerden bir bit spreyi satın alın. Etiketteki talimatları izleyin. Kuşa baştan kuyruğa kadar bir kez püskürtün ve yeniden uygulamadan önce iki gün bekleyin. Kuş kafesini ve kuş kaplarını yıkayıp sterilize edin. Kafes ve tünekleri temizlemek için yüzde 50 damıtılmış beyaz sirke ve yüzde 50 su kombinasyonu kullanın. Sebze yağı uygulayın. Kuşun tahriş olmuş derisinden ve kaşıntısından kurtulmasını sağlamak için enfeksiyonlu noktalara bitkisel yağ veya bitkisel yağ uygulayın. Yağlı madde kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur ve hassas göz çevresindeki, gaga derisini çevreleyen ve ayaklardaki akarları boğabilir. Kuşun gözlerine veya cildine zarar vermez. Bitkisel yağ ve bitkisel yağ bir tedavi değildir, yalnızca kuşun rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olmanın bir yoludur.