Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Neden Titrer

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Muhabbet Kuşu Neden Titrer
Muhabbet kuşu evlerin gözdesi bir türdür. Bazen belirli davranışları bizi endişelendirebilir. Bunların en sık görüleni ise muhabbet kuşu titreme olayıdır. Bazen ayakları, bacakları, kuyrukları veya kanadı titrediği görülür bazen ise tüm vücudu titrer. Bu durumda telaşlanırız. Muhabbet kuşu üşüdüğü, streste olduğu veya hastalandığında titreme hareketi görülür. Bu yazıda sizinle muhabbet kuşu titreme sebeplerini detaylı inceleyeceğiz.

Muhabbet Kuşu Ayakları, Kuyrukları, Kanatları ve vücudu Neden Titrer ?

Muhabbet kuşları aşırı stres, hastalık veya soğuk ortamda titreme hareketi görülebilir. Özellikle kanat titremesi çok sık görülür. Bildiğimiz üzeri onlar evlerimizin neşeleridir. Hareketli afacan tavırları ile bizleri mutlu ederler. Onların sağlıklı olması çok önemlidir. Titreme olaylarını görme ise bu yüzden bizi endişelendirir. Muhabbet kuş kuyruk titreme sebebi ; kirden arınmak için, kur yapmak için veya stresli olduğunda bunu yaparlar. Muhabbet kuşunun kafa titretmesi sebebi ise stres, banyo yaparken sirkelenme, kur yaparken bunlar görülebilir. Muhabbet kuşlarının kanat titretmesi sebebi ise çiftleşme, eşleşme hallerinde, hastalıklarda ve streste sık görülür.

Muhabbet Kuşu Soğuk Etkisi

Muhabbet kuşları, evinizin 75 ila 80 derece Fahrenheit veya yaklaşık 23 ila 27 santigrat derece arasında olduğunda en çok hoşuna gidiyor. Ancak bu aralıktan biraz daha yüksek veya daha düşük sıcaklıklara tahammül edebilirler.

Muhabbet kuşunuzun soğuk olup olmadığını nasıl anlarsınız? Muhabbet kuşunuzun kabardığını ve sallandığını gördüğünüzde.

Muhabbet kuşları, doğal bir battaniye gibi ısınmak için kabarabilecekleri kalın tüylere sahiptir ve titreme ısı üretmeye yardımcı olur. Geceleri sıcaklık düştüğünde uyurken soğuk muhabbet kuşunuzun titrediğini bile fark edebilirsiniz.

Ancak soğukla başa çıkabilseler de uzun süre maruz kalma kuşunuza zarar verebilir.


Muhabbet Kuşu Stres Etkisi

Hepimiz gerginken biraz sallanırız - sen, ben ve evcil muhabbet kuşlarımız.

Muhabbet kuşunuzun ani bir yüksek sesle bir an için sarsılmış olması ve hala sakinleşmeye ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmaya çalışıyor olması mümkündür.


Muhabbet Kuşu Hastalığı

Hepimiz muhabbet kuşlarımızın sağlıklı olmasını istiyoruz ama hastalanmak hayatın bir parçası.

Sallama, genellikle nefes nefese, uyuşukluk, halsizlik, iştahsızlık, aşırı tüy kaybetme ve şişmiş gözler gibi diğer belirtilerin eşlik ettiği hasta muhabbet kuşu semptomlarından biridir.

Hasta görünümlü kuşlar kolay hedefler olduğundan, kuşların özellikle vahşi doğada hastalıklarını gizlemek için evrimleştiğini unutmayın! Bu nedenle, hasta bir muhabbet kuşunun belirtilerini fark etmeye daha fazla dikkat etmeniz gerekir.
Muhabbet Kuşu Titreme Nasıl Geçer

Muhabbet kuşu titreme sebebi iyi tespit edilmeli ve önlem alınmalıdır. Titremeye çözüm tespit ve gerekeni yapma ile çözülür. Üşüme oda sıcaklığını artırarak, stres ise stres kaynağını ortadan kaldırıp dal darı ve vitamin ile destekleme ile çözülebilir. Hastalıklarda ise hastalık sebebini belirlenmeli ve veterinere danışılmalıdır. Psittakoz hastalığı da kuşlarda titremeye neden olan hastalıklardan bir tanesidir. Bu durumda da veteriner hekime başvurulmalıdır. Unutmayın onlar dilsizler ve bunları bizim belirlememiz gerekir. Enfeksiyon ve bakteriyel hastalıklarda da titreme sebeplerinin başında yer alır. antibiyotik tedavisi şart olmaktadır.
 
Son düzenleme: