Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Severken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
886
Çözümler
49
Muhabbet Kuşu Severken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşları evcilleşebilen ve insanlarla iletişimi iyi olan kuşlardır. Bizler muhabbet kuşu nasıl sevmeliyiz, Muhabbet kuşu neresinden sevilmekten hoşlanır gibi konuları iyi bilmemiz gerekir. Muhabbet kuşu boynundan ve kafasından sevilmeyi çok sever. Avuçlanmayı sevmezler. Onları severken, dokunurken bazı konulara dikkat etmek gerekir. Bu yazıda muhabbet kuşu nasıl sevilir, neresinden sevilir ve dokunmamız gereken yerler neler konusunu inceleyeceğiz.

Çoğu bakıcı, kuşlarına düpedüz aşıktır. Özellikle hayvanlar mutlu bir şekilde tüylerini kabartırken, birçok sahip onları kucaklamayı çok ister. Ya da yeni bir kuş taşındığında ve evcilleştirilirken, bakıcının parmakları kelimenin tam anlamıyla kaşınacak ve şefkat göstermek ya da elinize tırmanmasını sağlamak için kuşuna dokunacaklar. Bu, insanların bazen kuşlara, sadece bir parmakla göbek tüylerini hafifçe okşamaktan tüm elleriyle sırtını okşamaya ve hatta kuşu ellerinin içine almaya kadar değişen dokunuşlarla dokunduğu anlamına gelir.

Biz insanlar iyi niyetliyken ve hayvanları ne kadar sevdiğimizi onları okşayarak veya tırmalamaya çalışarak göstermek istesek de, bu dokunuşlar genellikle kuşlar için pek hoş değildir. Bazı hayvanlar hareketsiz oturuyor ve hareket etmiyor gibi görünüyor, bu da genellikle korkmadıkları şeklinde yorumlanıyor - ama bu genellikle doğru değil. Bazı kuşlar, dokunulduğunda yumuşak uğultu sesleri çıkarır. Bunlar, birçok evcil hayvan sahibi tarafından, tıpkı bir kedinin mırıltısı gibi, zevkli bir hisle ilişkili seslendirmeler olarak yanlış yorumlanır. Ne yazık ki, çoğu durumda durum böyle değildir.

Bu Lineolated Muhabbet Kuşu şu anda sevilmek istemiyor ve dokunmaktan uzaklaşmaya çalışıyor.
.
Kuş açısından bakıldığında ise durum şöyledir: El rahatsız bir şekilde ona yaklaşır ve hatta dokunur. Çok korkuyor ve bu yüzden tam anlamıyla donuyor. Yani, sadece dokunmayı sevdiği için değil, aynı zamanda büyük bir rahatsızlık hissettiği için hareketsiz duruyor. Yumuşak, uğultulu sesler çıkarırsa, bu, insan diline şöyle bir şey olarak tercüme edilen akustik bir sinyaldir: "Parmaklarını hemen çek, beni korkutuyorsun ve yaptığın şey hoşuma gitmedi ve ben seni ısırmak için." , şu an beni rahat bırakmazsan!"

Sahibi bu sesli uyarıyı dikkate almazsa, kuşlar başka seçenek görmezler. Durum onlar için çok tehdit edici olduğundan ve canlarından korktukları için çok ısırırlar. Ayrıca ileride benzer durumları olumsuz bir şeyle ilişkilendirecekler ve hatta zamanla insanların yaptıkları tehdit hareketlerine tepki göstermediğini ve onları taciz etmeye devam edebileceğini öğrenebilirler. Sonuç olarak, uyarı vermeden ısırabilirler, ayrıca kuşları ısırmakla ilgili bölüme bakın . Ya da hayvanlar kaçışta kurtuluş ararlar. Onlara eliyle yaklaşan herkes onları kovalar ve insanlara olan güvenlerini kaybederler.

Dokunmadan kaynaklanan rahatsızlık nereden geliyor?​


Şimdi, kuşların elleriyle dokunulmaya neden bu kadar olumsuz ve korkuyla tepki verdiği sorusu ortaya çıkıyor. Bunun için kuşların vahşi yaşam biçimlerine bir göz atmalısınız. Orada, çoğu kuş türüne, bir avcı tarafından avlandıklarında yalnızca midelerine ve hatta sırtlarına dokunulur. Bu yerlerde kendi türlerine nadiren dokunurlar ve dokunurlarsa kuşlar için farklı bir his olur ve genellikle kendi türlerini bir tehdit olarak algılamazlar. Dokundukları ve kendi türlerinden olmayan diğer tüm canlılar ise bir tehdit olarak algılanır - kuşlar hayatlarından korkarlar. Bu nedenle, insanlar kuşların evcil ve sevimli hayvanlar olmadığını kesinlikle hatırlamalıdır.

Elbette bu kuralın birkaç istisnası vardır. Bazı kuşlar bakıcılarına o kadar çok güvenirler ki isteyerek ellerine sarılırlar ve nazik bir dokunuştan korkmazlar. Bazı kuşlar, kendi türlerinde alışılageldiği gibi, parmakla başlarına ve boyunlarına hafifçe kaşınmayı severler. Muhabbet kuşları gibi kuş türleri birbirlerinin midelerini veya sırtlarını asla kaşımazlar, bu yüzden insanlar da onlara dokunmaktan kaçınmalıdır. Çok çok az muhabbet kuşu karnının ve göğsünün kaşınmasından hoşlanır. Böyle bir kuşun yakalanma olasılığı ihmal edilebilir düzeydedir. Bu nedenle sevgi dolu bir evcil hayvan sahibi, muhabbet kuşunun baş bölgesini okşamakla yetinmelidir.

Bir kuşun dokunuşu kabul edip etmediğini anlamak için vücut dilini yakından gözlemlemeniz yeterli. Başını tüylerini kaldırıp gözlerini kapatıyorsa, hatta başının belli bir kısmını kaşıyan parmağa doğru çeviriyorsa, o zaman insanın yaptığından hoşlanır. Ancak tüyler gerginse ve baş dik ve gözleri fal taşı gibi açıksa, hayvan kendini rahatsız hisseder. Buna saygı duymalı ve hayvanı tırmalamaya zorlamamalısınız.

Dikkat!
Ayrıca, erkek kuşların kanatlarının altındaki vücut yanlarını, kuşlar bundan hoşlanmış gibi görünse ve onları orada kaşımaya teşvik edecek olsa da, kaşımaktan kaçının. Erkek kuşlarda testisler vücudun bu bölümünde bulunur. Oraları tırmalandığında hayvanları cinsel olarak uyarır.
 

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥