Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Olur

Uzayan muhabbet kuşu tırnakları, muhabbet kuşlarının tünemesini zorlaştırır. Bu yüzden belli aralıklarla muhabbet kuşunun tırnaklarını kesmek gerekir. Muhabbet kuşunuzun tırnakları, kafes tülü, üzerinizdeki kıyafet, halı vb. yerlere fazlaca takmaya başlamışsa, kesme zamanı gelmiş demektir. Çok uzarlarsa, aşağı doğru kıvrılmaya başlayabilirler ve kuşun ayaklarına doğru büyüyerek ciddi ağrı ve rahatsızlığa neden olabilirler. Bu yüzden muhabbet kuşunuzun tırnaklarına iyi bakmanız çok önemlidir. Muhabbet kuşunuzun tırnaklarını kesmeden önce bir veterinere gitmekte veya bu konuda deneyimli bir kişiden yardım almanızda fayda vardır. Bu konuda muhabbet kuşunun tırnağını kendi kesmek zorunda kalanlar için şu sorulara; muhabbet kuşu tırnağı nasıl kesilir ? Kesildiğinde kanarsa ne yapmak gerekir ? Tırnak nereden nasıl kesilmeli ? cevaplarını vermeye çalışacağız.

Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir

Muhabbet Kuşu Tırnağını Kesmek için Nelere İhtiyaç Duyulur

  1. Bez yardımı ile. Bu, muhabbet kuşunu tutmanıza yardımcı olmak için kullanılacaktır. Sizi ısırılmaktan koruyacak ve muhabbet kuşunun sakin kalmasına yardımcı olacaktır.
  2. Bir çift makas. Bunlara zaten sahip değilseniz, herhangi bir evcil hayvan dükkanında bulunabilirler. Ancak, internette olarak çok daha ucuzlar.
  3. Yardımcı. Kesinlikle gerekli olmasa da, siz onun pençelerini keserken başka birinin muhabbet kuşunu tutması çok yardımcı olacaktır. Sonunda, bunu kendi başınıza yapmayı öğreneceksiniz, ancak şimdilik biraz yardım almak akıllıca olacaktır.
Adım Adım Muhabbet Kuşu Tırnağını Kesilmesini Öğrenelim

Adım 1: Muhabbet Kuşunuzu Tırnak Kesme Pozisyonuna Getirme

Muhabbet kuşunuzun tırnaklarını kesmeye başlamadan önce, onu güvenli ve rahat bir şekilde tutmanız gerekir eğer ısırmasından korkup tutamam derseniz bir beze sarmanız gerekir. Bunu yapmak için, muhabbet kuşunuzun üzerine temiz bir bez koyun ve elinizle onu sırtından tutun. Kanatlarının yanlarında sıkıştığından emin olun; eğer yayılmışlarsa ve onu bu pozisyonda tutmaya çalışıyorsanız, yaralanabilir. Onu sıkmanıza gerek yok, sadece çok nazikçe yerinde tutun. Kanatlarını açamadığı sürece hiçbir yere gidemez.

Not: Muhtemelen çok ciyaklayacaktır. Bu, çok sert sıkmadığınız sürece onu incittiğiniz anlamına gelmez. Bu şekilde hapsedilmek onun için pek eğlenceli değil, bu yüzden biraz sıkıntı içinde olacak. Genelde muhabbet kuşuma sevdiğini bildiğim şarkılar söylerim. Bu onu biraz sakinleştirir.

Adım 2: Kuşta Tırnak Kesmeden Damarı Bulun

Şimdi tırnağı kesmeye başlama zamanı. Her tırnağı kesmeden önce dikkatlice incelemeniz ve damarı bulmanız önemlidir. Muhabbet kuşlarının tırnakları üst kısmının yaklaşık yarısına kadar uzanan damarları vardır. Kırmızı bir çizgi gibi görünecek ve açık renkli tırnakta açıkça görülebilmelidir.

Damarı kesmekten kaçınmalısınız. Sadece tırnağın ucunu tırnak kesme makinesinin ortasına yerleştirin ve kolları birlikte sıkın. Bu muhabbet kuşunuzu biraz korkutsa da merak etmeyin tırnaklarını kesmek ona zerre kadar zarar vermez!

muhabbet-kusu-tirnak2.png

muhabbet-kusu-tirnak.png


Bu işi iyice öğrenmeden yapmaya kalkarsanız, kılcal damarların olduğu bölgeye zarar verebilir; kuşunuzun ayağının yaralanmasına sebep olabilirsiniz. Tabii bir de, bu işlem sırasında kuşunuzu ürkütmekten kaçınmanız gerekir.

Muhabbet Kuşunun Tırnağını Keserken Kanatma

Yanlışlıkla muhabbet kuşunuzun tırnağını keserken bir damarı keserseniz ve tırnakta kanama başlar ise serbest avucunuzun içine, mısır nişastası (bebek pudrası) veya biraz un koyun ve kanayan tırnağa sürün. Bu kanamayı durdurmaya yardımcı olacaktır. Genel olarak tırnak yatağı iyileşir ve muhabbet kuşunuz iyileşir! Fakat kanama durmazsa muhabbet kuşunuzu acilen veterinere götürmeniz gerekecektir.

3. Adım: Muhabbet Kuşunuzu Serbest Bırakın

Muhabbet kuşunuzun tüm tırnaklarını kestiyseniz işiniz bitti! Basitçe onu kavrayışınızdan kurtarın. Birkaç dakika önce yaşamış olabileceği herhangi bir stresten çok çabuk kurtulacaktır. Tırnakların çok uzadığını her fark ettiğinizde bu işlemi tekrarlamanız gerekecek.

Muhabbet kuşu tırnak kesimi videosu:

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Son düzenleme: