Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme

tüy dökümü muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu tüy dökümü belirtileri, tüy dökümü kaç gün sürer, tüy dökümü belirtileri, ne yapmalı vb tüy dökümü hakkında her şeyi bu yazıda anlatacağız.

Bir muhabbet kuşu tüy dökümü, hayvanın hayatında birkaç kez meydana gelen ve tüylerin yenilendiği doğal bir süreçtir. Bu tüy değişimi önemli bir işlevi yerine getirir ve normal bir tüy dökümü bir tüy bozukluğu veya hatta bir hastalık değildir. Tüy dökümü muhabbet kuşu gibi kuşlarda genelde 14-21 gün arası sürer ve biter bu sırada kuşlar neler verileceği, nasıl bakılacağı çok önemlidir. Bununla birlikte, çeşitli türlerde tüy dökme bozuklukları olabilir. Bunları tanımak ve ilgili sorunlara karşı önlem alabilmek için, normal bir tüy dökme süreciyle ilgili tüm gerçekleri bilmek önemlidir. Bu bölümde tüylerin doğal değişimi hakkında bilgiler bulacaksınız.

Muhabbet Kuşu Neden Tüy Döker​

Kuşların tüyleri doğal aşınma ve yıpranmaya tabidir ve bu nedenle tüy dökümü sırasında yenilenir. Tüyler kuşlar için pek çok görevi yerine getirir: Hava ve güneş ışınlarının etkilerine karşı koruma görevi görürler, örneğin deri ile tırmalayan dallar arasında bir bariyer görevi görerek yaralanmaları da önlerler ve hayvanların doğal bir şekilde uçmasını sağlarlar. . Son olarak, erkek kuş için bir eşe kur yaparken tüyler özellikle önemlidir, çünkü yalnızca güzel, bozulmamış tüylere sahip olanlar, akrabalarının gözünde yavruları büyütmek için çekici bir eş olarak kabul edilir.

Vahşi doğada tüyler, doğal aşınma ve yıpranmaya yol açan çeşitli etkilere maruz kalır. Bunun örnekleri toz ve diğer kir parçacıklarıdır. Bölge savaşları veya bir ortak üzerindeki çatışmalar sırasında, rakibin yayları mekanik baskıya maruz kalır. Ve özellikle yumurtadan çıkma aşamasında, yetişkin kuşların tüyleri yuva malzemesiyle veya yuva kutusunun duvarlarıyla temas ederek aşınmaya ve hatta bükülmeye neden olabilir.

Tamamen büyümüş tüyler yenilenemediğinden, belirli bir süre sonra vücut tarafından dökülürler ve kuşlar yeni tüyler çıkarır - bu süreç tüy dökümü olarak bilinir.

Normal Tüy Dökümü Nasıl Olmalı​

Dünya çapında sadece farklı görünmekle kalmayıp aynı zamanda farklı doğal tüy dökümü süreçleri geliştirmiş 10.000'den fazla kuş türü vardır. Yerli ötücü kuşların çoğu kanarya vb, yavrular büyüdükten sonra tüy değiştirir çünkü tüyleri bu aşamada özellikle şiddetli strese maruz kalmıştır. Tüm uçuş tüyleri (kanatlardaki tüyler) aynı anda bozulmaz, bu nedenle kuşlar genellikle uçabilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra birçok ördek için farklıdır. Aynı anda tüm uçuş tüylerini kaybederler ve birkaç hafta uçamazlar. Yiyeceklerini de buldukları suda yüzebildikleri için, bu geçici uçamama ördekler için genellikle bir problem değildir. Ancak bu süre zarfında düşmanlara karşı özellikle dikkatli olmaları gerekir çünkü uçarak kaçamazlar.

Muhabbet kuşlarında ve diğer birçok evcil kuşta durum farklıdır. Ördeklerin aksine, normal bir tüy dökümü sırasında uçabilirler. Kural olarak, normal tüy dökümünün bir parçası olarak vücutlarında herhangi bir kel bölge göstermezler. Bu sadece çok yaşlı kuşlarda olabilir. Muhabbet kuşlarının sabit bir tüy değiştirme dönemi yoktur, ancak genellikle yılda iki ila üç kez tüylerini yenilerler ve tüyler yavaş yavaş dökülür. Her şeyden önce, sahibi, kuyruk ve uçuş tüylerinin doğal değişimini fark eder, çünkü genellikle yerde birkaç büyük tüy bulunabilir. Küçük vücut tüyleri yani baş, karın ve sırttaki tüyler ve tabiri caizse “iç çamaşırı” olarak vücut tüylerinin altında yer alan ısıtıcı tepecikler, muhabbet kuşları veya diğer evcil kuşlar yıl boyunca ara sıra başarısız olabilir. Bununla birlikte, tüy dökümü sırasında, daha küçük tüyler daha fazla ve daha fazla sayıda akar.

Bazı durumlarda, birkaç uçuş tüyünün başarısız olduğu ve uçma yeteneğinin geçici olarak biraz azaldığı görülür. Hatta şu duyulabilir: Tek tek tüyler eksik olduğu için uçuş tüyleri arasında boşluklar oluşması uçuş sesini geçici olarak değiştirir. Bununla birlikte, gençlik tüy dökümü boyunca yaşayan genç kuşlar, genellikle hala nispeten deneyimsiz uçuculardır. Bu nedenle bu süre zarfında kazalar meydana gelebilir. Yavru kuşlarda, kaybolan kanat ve kuyruk tüylerinin gerçekten geri çıkıp çıkmadığına çok dikkat edin. Durum böyle değilse, kuşunuz Fransız tüy dökümünden muzdarip olabilir .

Önemli
Bir kuş, tüy dökme sırasında aynı anda çok fazla uçuş tüyünü kazasız uçamayacak kadar kaybetmişse, kendi güvenliği için bir süre serbestçe uçmasına izin verilmemesi tavsiye edilir. Kuşun kafesten veya kuşhaneden ayrılmasına ancak tüyler güvenli uçuş ve yön bulmaya yetecek kadar büyüdüğünde izin verilmelidir. Bu normalde en fazla 14 gün sonra geçerli olmalıdır.

Tüy Dökme Belirtileri ve Tüy Sırasında Vücudunda Neler Olabilir ?​

Tüy dökme döneminin dışında tüyler deriye sıkıca tutunur. Kökler dokuya biraz yapışıyor. Bir kuşun tüyü koparılırsa ağrıya neden olur. Tüy dökümü sırasında durum farklıdır. Eski yaylar kumaştan ayrılır, gevşer ve sonunda düşer. Şu anki bilgi durumuna göre bu durum kuşlara herhangi bir acı vermiyor. Muhabbet kuşlarında ve diğer süs kuşlarında, kanatlarından birini aniden oynatana kadar kısa bir süre sonra bir uçuş tüyü döküldüğü sıklıkla gözlemlenir. Muhtemelen bir tür kaşıntı hissediyorlar çünkü söz konusu yay büyük ölçüde gevşemiş ama tamamen çıkmamış.

tüy döken muhabbet kuşu
Yoğun tüy değiştiren bu muhabbet kuşunda tüy kılıfları (1) ve kan tüyleri (2) görülebilir.
Kaybedilen tüylerin yerine birkaç gün içinde yenileri çıkar ve bunlar başlangıçta ince, yarı saydam ila beyaz renkli bir kılıfa (tüy kılıfı) yapışır, bu paragrafın yanındaki resimde 1. işarete bakın. Bu kaplamalar zamanla patlayarak tamamen oluşan yayı serbest bırakır. Yeniden büyüyen tüy tüyleri yoğun bir şekilde kanla beslenir, bu bağlamda kan tüylerinden de bahsedilir, bkz. işaret 2. Kan tüyleri yaralanmalara neden olabilir. Özellikle, kuşlar nispeten sık olarak kafalarını kaşırlar veya çarparlar, bu nedenle tüy dökme sırasında küçük kan tüyü yaralanmaları nadir değildir. Kafada bir omurga yaralanması için genellikle endişelenmenize gerek yoktur ve kanama çok kısa bir süre içinde kendi kendine duracaktır. Tüylerde birkaç gün kırmızı bir nokta kalır, bazı kuşların tüylerinde küçük kan kabukları da görülebilir.


Özellikle yaşlı kuşlar tüy dökümü sırasında genellikle bitkin düşerler ve ayrıca gün içinde çok uyurlar.
Özellikle yaşlı kuşlar tüy dökümü sırasında genellikle bitkin düşerler ve ayrıca gün içinde çok uyurlar.
Tüy dökme sırasında birçok kuş normalden daha sakindir çünkü vücutları bu aşamada yeni tüyler üreterek en iyi performansını sergiler. Özellikle yaşlı hayvanlar tüy değiştirirken ortalamanın üzerinde uyurlar ve hatta bazen aşırı derecede sinirli olurlar. Genellikle en küçük rahatsızlıklara karşı son derece hassas tepki verirler. Bir şey onları rahatsız ederse, bu hemen yüksek sesle azarlanarak kabul edilir. Rahatsızlık durmazsa, kızgın ısırıklar oluşabilir. Ancak sadece kıdemli muhabbet kuşları değil, aynı zamanda "en iyi dönemindeki" kuşlar da bazen o kadar şiddetli tüy dökebilirler ki, biraz kirpi gibi görünürler ve geçici olarak normalden daha az çevik olurlar.


Yeni tüyler üretme konusunda vücutları en iyi durumda olsa da, genç kuşlar genellikle tüy dökmeyi umursamazlar. Muhabbet kuşları gibi on ya da on iki yaşından büyük çok yaşlı kuşlar, tüy dökme dönemi dışında olduğundan daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Ardından hayvanlarınıza ihtiyaçları olan dinlenmeyi verin ve kuşların donmak zorunda kalmamasını sağlayın. Yeni tüyler oluşturmak için vücudunuzun çok fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, vücut ısısını korumak için aşırı enerji harcamak zorunda kalmaması da önemlidir. Tüy dökümü sırasında kapalı ortam kuşları için en az 15 °C'lik bir ortam sıcaklığı mantıklıdır. Çok yaşlı kuşlar için biraz daha sıcak da olabilir.

Tüy Dökme Sırasında Destekleyici Önlemler ve Verilecek Besinler​

Salatalık, sadece tüy dökümü sırasında değil, evcil kuşlar için sağlıklı bir besindir.
Salatalık, sadece tüy dökümü sırasında değil, evcil kuşlar için sağlıklı bir besindir.
Bir kuşun doğal olarak tüy dökmesini kolaylaştırmak için, gücünü koruyabilmesi ve tasarruf edilen enerjiyi tüy üretimine harcayabilmesi için ona mümkün olduğunca fazla dinlenme vermelisiniz. Vücudun ayrıca yeni tüyleri oluşturmak için çok fazla enerjiye ve yeterli miktarda besine ihtiyacı vardır. Bu nedenle, özellikle tüy dökümü sırasında kanatlıya dengeli, besin açısından zengin bir diyet sağlamak büyük önem taşır. Örneğin salatalık gerçek bir "konsantre yemdir", içerdiği mineral tuzlar tüylerin doğal oluşumunu mükemmel bir şekilde destekler, bu nedenle tüy döken bir kuşa taze meyvenin yanı sıra her gün bir parça salatalık verilmelidir. Tabii ki, kuşlar sadece tüy dökme dönemindeki salatalıkları sevmezler.Pek çok kuş, özellikle tüy dökerken banyo yapmaktan veya duş almaktan hoşlanır.
Pek çok kuş, özellikle tüy dökerken banyo yapmaktan veya duş almaktan hoşlanır.
Tüy dökümü sırasında kuşların beslenmesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz
. Ancak kuşların tüylerini değiştirmelerini kolaylaştırabilecek tek şey doğru beslenme değildir. Pek çok kuş, tüy dökümü sırasında günde en az bir kez yıkanmayı veya duş almayı sever. Kuşlar tüylerini ıslattıklarında kaşıntılarını giderip geçirmediği veya yeniden çıkan tüyleri vajinadan daha çabuk serbest bırakıp bırakmadığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ama sonuçta bunun bir önemi olmamalı, çünkü hayvanların sevdiği şeyler genellikle onlar için bir şekilde iyidir. Bu nedenle, kuşlara, isterlerse, her gün istedikleri gibi banyo yapma veya duş alma fırsatı vermek mantıklıdır. Banyodan/duştan sonra kuşlar, hava cereyanı olmayan sessiz bir yerde tüylerini kurutabilmelidir. Banyo yaptıktan ve kurulandıktan sonra ara verip biraz uyumaları alışılmadık bir durum değil. Onları rahatsız etmemelisiniz çünkü bu küçük molalar onlar için iyidir.

Tüy Dökümü Anormal Şekilde ise Hastalık Sonucu Olabilir mi ?​

Bu muhabbet kuşu, bir hastalıktan kaynaklanan ciddi şekilde rahatsız bir tüy dökme süreci gösteriyor.
Bu muhabbet kuşu, bir hastalıktan kaynaklanan ciddi şekilde rahatsız bir tüy dökme süreci gösteriyor.
Doğal tüy yenilemesine ek olarak, kuşlarda bazen hastalıklardan kaynaklanan tipik olmayan tüy dökümü süreçleri meydana gelir. Besin eksikliği, yani dengesiz beslenme muhabbet kuşları ve diğer evcil kuşlarda tüy dökümü bozukluklarının bir nedeni olabilir. Bu konu geniş kapsamlı olduğundan ve meslekten olmayan birinin sebebi kendi başına değerlendirmesi son derece zor olduğundan, kuşları bilen bir veterinere danışmak her zaman mantıklıdır . Bir teşhis aldıysanız veya başka bir ön bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki bölümler ilginizi çekebilir:
 
Son düzenleme: