Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,684
Çözümler
103
Muhabbet kuşu uçamaması ve uçarken düşmesi

Evlerin neşesi olan muhabbet kuşu, genelde evlerde kafesinden dışarı salınır ve saatlerce sahipleri ile zaman geçirirler. Muhabbet kuşu ev içinde uçması onların özgürlüğü açısından da önemlidir. Bazen muhabbet kuşu evde uçarken bir anda düşebilir veya bir yere çarpıp uçamayabilir. Bu durum endişe verici olur muhabbet kuşum uçamıyor ne yapmalıyız konusu aklımıza gelir. Bu sorularla birlikte muhabbet kuşu uçamıyor halsiz , uçamıyor kanadı titriyor vb sorulur. Muhabbet kuşu bir yere çarpması sonucu zedelenen kanat veya organlardaki fiziksel sorunlar, hastalanması, yeni geldiği eve alışamaması, uçarken bir nesne, ev hayvanı veya sizin yaptığınız ani hareketten kaynaklı korkması ve stres gibi faktörlerinden uçamama ve uçarken düşme sorunu ortaya çıkabilir. Bu yazıda muhabbet kuşu uçarken düşmesi, uçamama sebeplerini daha detaylı inceleyelim.

muhabbet kuşu uçamıyor.jpg

Fiziksel Sorunlardan Dolayı Kuşun Uçmaması ve Uçarken Düşmesi


Muhabbet kuşu uçamama, uçarken düşme veya uçarken çabuk yorulması en büyük sebeplerinden biri fiziksel sorunlardır. Muhabbet kuşunun aşırı şişman olması, kanatların kısa ya da zayıf olması, kanat kaslarının yetersiz olması, kuşun ağır olması veya kuluçkada olması fiziksel sorunlu uçamama sebepleridir. Eğer fiziksel sorunla karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız. Veteriner hekime başvurmak en sağlıklı olanıdır.

Eve Yeni Gelen Muhabbet Kuşunun Uçamaması veya Uçarken Çarpmaları

Bu olay tamamen kuşun yeni ortama alışmaması ve doğası gereği korunma, kaçma hareketi yapması kaynaklıdır. Eve gelen yeni kuşlar televizyona, duvara, kapıya vb yerlere uçarken çarparlar. Çünkü tedirginler ve ortamın haritasını kafasında oluşturamamışlardır. Bu durumda eve yeni gelen kuşu en az 20 günlük kafesten salmama ve kafes içi eğitimini tamamlama en sağlıklı olanıdır.

Hastalık Kaynaklı Muhabbet Kuşu Uçamaması ve Uçarken Düşmesi

Muhabbet kuşları doğaları gereği hastalıklarını saklama eğilimindedir. Yırtıcı kuşlardan özellikle korunmak için içgüdüsel yapmaktadırlar. Eğer kuşunuz sağlıklı şekilde uçarken bir anda uçamamaya başlamış ise bunu halsizlik ve iştahsızlık takip ediyorsa hastadır ve tedavi şarttır bu durumda tedavi bitene hatta bittikten bir süre sonra bile salınmaması sağlıklı olanıdır.
 
Son düzenleme: