Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Üretimi Nasıl Olur

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
886
Çözümler
49
Muhabbet Kuşu Üretimi Nasıl Olur

Ailemizin üyeleri olan tek muhabbet kuşuna eş almak isteği veya üretici olarak muhabbet kuşu üretimi yapmaya karar verdiğimizde, muhabbet kuşu üretimi nasıl olmalı konusunda bilgi sahibi olmak isteriz. Muhabbet kuşu üretimi zor değildir. Yeteri büyüklükte bir kafes, hijyenik bakım ve beslenmesini doğru yapıldığında süreli üreyen kuş sahipleri olursunuz. Tabi ki iyi bir eş seçimi, kuşların birbirini beğenmesi durumları da önemlidir. Muhabbet kuşu çiftine sahip kişiler hemen yumurtlamalarını ve yuvalarda yavru görmek isterler ve muhabbet kuşunu nasıl üretebiliriz veya muhabbet kuşu üretimi püf noktası nedir vb gibi düşüncelere kapılırlar. Muhabbet kuşu üretiminin bence püf noktası iyi eş seçimi, bakım, beslenme ve en önemli püf nokta ise sabırdır. Sabır ve zaman vermek onları rahatsız etmemek çok önemlidir. Stresten uzak edecek beklentimizi yükseltmeyecektir. Gelin profesyonel ve detaylı şekilde muhabbet kuşu nasıl üretilir sorusuna cevap verelim.

muhabbet kuşu üretimi.jpg


Muhabbet Kuşu Üreme Sezonu veya Mevsimi var mı ?

Muhabbet kuşlarında üretim zamanı, mevsimi veya sezonu var demek doğru olmaz. Doğası olan Avusturalya da ilkbahar mevsiminin ortasında havalar ısınmaya başladığında yiyecek artışı ile üreme dürtüleri artar ve kuşlar üremeye başlar. Ev ortamlarında ise sıcaklık korunabildiği ve besin sorun olmadığı için her mevsim üreyebilirler. Biz üreticiler kuşların yüksek sıcaklıkta zorlanmaması için genelde eylül ortası veya ekim başı gibi eşlemeleri yapar. Kuşları üretime hazırlarız. Muhabbet kuşları 200 yılı aşkın bir süredir insanların himayesinde olmalarına ve bazen renk ve boy bakımından vahşi akrabalarından önemli ölçüde farklılık göstermelerine rağmen, her an kendiliğinden üreme yeteneklerini korumuşlardır. Sonuç olarak, üreme için mükemmel bir mevsim yoktur. Yetiştiriciler, kuşlarını ne zaman yetiştireceklerini seçebilirler.

Muhabbet Kuşu Eş Seçimi

Doğasında eşlerine genelde dişi kuş seçer. Erkek kuş kur yapıp dişiyi etkilemeye çalışır. Dişiler ise kendisine en uygun ve yavrusunu büyütmede en sağlıklı erkeği seçmek isterler. Erkekler bu sebepten dolayı doğalarında hep yarış halindelerdir. Evlerimizde veya üretimhanemiz de muhabbet kuşuna eş seçimi yaparken onların kendi eşlerini seçmelerine izin verilmelidir. Kendi eşini seçen kuşlarda daha iyi anlaştığı için daha sağlıklı yavru büyütmektedir. Evde tek muhabbet kuşu besleyenler pet shop gidip kuşuna salıp gözlem yapmalıdır. Kuşunuzun yaklaştığı kur yaptığı ve birbirlerinin tüylerini kaşıma vb gördüğünüz kuşu eş olarak alabilirsiniz. Üretimhane de ise hazır 1 erkek ile 3-4 dişi aynı kafeste bekletilip eş yapılabilir. En sağlıklı muhabbet kuşunun kendi eşini kendisinin seçmesi.

Muhabbet Kuşu Üretim Kafesi Nasıl Olmalı

Çift bir muhabbet kuşunuz var ve üretime karar verdiniz. Unutmayın ki yavrularda olacak ve sayıları artacaktır. Muhabbet kuşu çiftinin üretim kafesi en az 50*50*50 sm boyularında ve yatay telli bir kafes seçilmelidir. Show muhabbet kuşu için üretim kafesleri ise en az 70 cm boyutlarında olması sağlıklı üretim için ideal kafesler olacaktır. Kafeslerin fırın boyası olması ve çabuk paslanmaması önemlidir. Kafeslerin tabanlarında çekmeli tavaları olmalı ve düzenli temizlenmelidir. Kısacası daha büyük kafes efor artıracaktır ve kuşun daha geç form tutmasını sağlayacaktır. Küçük kafes ise kuşu hantarlaştıracaktır .Stres yapacaktır kuşunuzda bu ebatlarda kafesler almanız üretimde fayda sağlayacaktır. Sağlığı için büyük boyutlu kafesler ve hijyen en önemli püf noktadır.

Muhabbet Kuşu Yuvalığı ( Folluk ) Nasıl Olmalı

Eş muhabbet kuşuna alacağınız yuvalığın boyutu çok önemlidir. Muhabbet kuşu yuva ölçüleri yerli kuşlar için 20*20*21 vb boyutlar yeterli olacaktır. Show muhabbet kuşları içinse en az 29 x 22 x 20 cm ölçüleri veya piyasadaki sultan papağanı yuvalıklarını alıp kullanabilirsiniz. Yuvalık içine malzeme olarak hamster talaşları kullanabilirsiniz.

muhabbet kuşu kuluçkası.png


Muhabbet Kuşu Üretimde Püf Nokta ve Üretime Hazırlama


Muhabbet kuşu üretimi konusunda en önemli nokta eşe hazırlanan kuşlara ne verilmeli, hangi yiyecekler verilmeli, mama takviyesi şart mı ? vb sorulardır. Kuşlar eşe atılmadan veya eşe atıldığında iyi beslenmesi en önemli noktadır. Hatta üretimin püf noktalarından biridir. Dişi kuş yumurta oluşturmak için bol miktarda kemiklerinden ve bünyesinden kalsiyumu harcar. Bunu minimuna indirmek için kalamar kemiği ve haftada 2-3 defa yiyebileceği kadar yumurta maması iyi gelecektir. Aşırı yumurta maması verilmemeli yağlanma sorunu oluşabilir. Haftalık 1 gün vitamin takviyesi iyi gelecektir. Muhabbet kuşu yetiştiricileri bunu her zaman akılda tutmalı ve bu nedenle gerçek üremeden önce bile hayvanların ihtiyaçlarına en uygun şekilde uyarlanmış bir diyet sağlamalıdır. Bu bir yandan üreme başarısını artırırken diğer yandan kuşlar için iyidir çünkü yaşamlarının bu yorucu aşamasını sağlık komplikasyonları olmadan atlatmak önemlidir. Muhabbet kuşu üretiminde eş seçimi, beslenme ve sabır üçlüsü en önemli noktalardır.

Muhabbet Kuşu Kuluçka ve Yavru Büyütme Dönemi

muhabbet kuşu üremesi.jpg


Evinizdeki eş muhabbet kuşunuz çok iyi anlaşıyor ve yuvaya girip çıkmaya başladı. İlk çiftleşmeleri gördünüz. Kuşunuz ilk çiftleşmeden yaklaşık 10-12 gün sonra ilk yumurtayı yuvalığa yapar. Daha sonra 1 gün arayla yani 2 günde ikinci ve aynı şekilde diğer yumurtaları yapar. Bir muhabbet kuşu kaç yumurta yapabilir konusu değişkendir. Muhabbet kuşları 4-8 arası yumurta yaparlar. Bazen 9-10 sayılarını gördüğü olur. Dişi kuş kuluçkaya yatar yaklaşık 18. günde ilk yavru yumurtadan çıkar. Bazen süreç 21 güne kadar uzayabilir. Aynı yumurta yapmadaki sıra gibi yumurtalar 2 günde bir çatlar ve yavrular sırayla çıkar. Bu süreçte anne ve baba yavruları yuvada besler ve bol besine ihtiyaç duyar sizler onlara haftada yavru sayısına göre 4-5 gün yumurta maması verebilirsiniz. Yavrular 8 günden sonra tüylenmeye başlar ve 30-32 gün tamamen tüylenmiş yuvadan çıkmaya hazırdır. Yaklaşık 30-35 gün arasında yuvadan çıkar ve yem kırmaya hazırdırlar.
 

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥