Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Üretiminde Püf Noktalar

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,599
Çözümler
96

Muhabbet Kuşu Üretiminde Püf noktalar

Muhabbet kuşlarının üremesi, kuş meraklıları için ödüllendirici bir deneyim olabilir. Ancak üreme yolculuğuna çıkmadan önce muhabbet kuşlarınızın en iyi sağlık ve durumda olduğundan emin olmak önemlidir. Başarılı bir muhabbet kuşu üretimi püf noktası için ve sağlıklı yavru şansını artırmak için uygun koşullandırma çok önemlidir. Bu blog makalesinde, muhabbet kuşlarınızı üreme için nasıl şartlandıracağınıza dair, beslenme, barınma, sağlık ve çevresel faktörler gibi önemli hususları kapsayan adım adım bir kılavuz sunacağız. Kısacası size muhabbet kuşu üremesinde püf noktaları anlatacağız.

1709759993090.png


Muhabbet Kuşu Üretiminde Püf Noktalar;

Püf nokta 1: Beslenme ve Diyet

1709760055677.png

Muhabbet kuşlarının üremesi için sağlıklı beslenme çok önemlidir. Muhabbet kuşlarınızın en iyi durumda olmasını sağlamak için dengeli ve besleyici bir beslenme sağlamak önemlidir. Darı, kanarya otu tohumları ve az miktarda ayçiçeği tohumu gibi çeşitli tohumları içeren yüksek kaliteli bir muhabbet kuşu tohumu karışımı sunarak başlayın. Temel vitamin ve mineralleri sağladıkları için taze meyve ve sebzeler de diyetlerine dahil edilmelidir. Ayrıca mürekkep balığı kemiği veya mineral bloğu gibi bir kalsiyum kaynağının sunulması yumurta gelişimi ve kabuk oluşumu için önemlidir.

Püf nokta 2: Barınma ve Yuvalama
1709760034633.png

Muhabbet kuşu yetiştiriciliği için doğru barınma ve yuvalama ortamının sağlanması hayati öneme sahiptir. Muhabbet kuşlarınızın özgürce hareket etmelerine olanak tanıyan geniş ve temiz bir kafese sahip olduğundan emin olun. İdeal olarak muhabbet kuşlarının doğal yuvalama alanlarını taklit eden, küçük bir giriş deliği ve dişi muhabbet kuşunun rahatça yumurtalarını bırakması için yeterli alana sahip uygun bir yuva kutusu yerleştirin. Kutuyu kafesin dışına takmak en iyisidir, böylece içeride yer kaplamaz ve en önemlisi dışarıdan erişim sağlar. Bebekler olduğunda buna ihtiyacınız olacak ve yuvayı her gün temizlemeniz gerekecek. Yumuşak ağaç talaşı gibi yuvalama malzemeleri sağlayın. Yulaf da iyidir, biz şahsen bunu tercih ederiz.

Püf nokta 3: Sağlık ve Sağlıklı Yaşam

Üreme öncesinde muhabbet kuşlarınızın sağlıklı olduğundan emin olmak çok önemlidir. Muhabbet kuşlarınızı hava akımından, dumandan ve diğer çevresel toksinlerden uzak, temiz ve hijyenik bir ortamda tutmak onların genel sağlığı ve refahı için de önemlidir.

Püf nokta 4: Aydınlatma ve Çevresel Faktörler

Muhabbet kuşlarının yetiştirilmesinde uygun aydınlatma ve çevre koşulları önemli rol oynamaktadır. Muhabbet kuşlarının hormonal seviyelerini düzenlemek ve üreme davranışlarını tetiklemek için doğal bir ışık döngüsüne ihtiyacı vardır. Muhabbet kuşlarınızın ideal olarak günde 12 saat boyunca doğal güneş ışığına erişebildiğinden emin olun veya doğal gün ışığını simüle etmek için kuşlar için tasarlanmış tam spektrumlu ışıklar kullanın. 65-75°F (18-24°C) arasında tutarlı bir sıcaklığın korunması muhabbet kuşu yetiştiriciliği için idealdir ve aşırı sıcaklık dalgalanmalarından kaçınmak önemlidir. Bol miktarda doğal ışık sağlamak için pencerenin yakınına bir kafes yerleştirilmelidir, ancak bunun doğrudan güneş ışığı altında olmadığından ve onlar için fazla güneşli olduğunda saklanabilecekleri bir gölge olduğundan emin olun.

Püf nokta 5. Yağmur mevsimini taklit edin.
1709760093115.png

Doğal ortamlarında, yağmur mevsiminde üreyen muhabbet kuşları en muhtemeldir. Yağmuru taklit etmek için her gün günde birkaç kez onlara su püskürtün. Üreme hormonlarının uyarılmasına yardımcı olacaktır.


Püf nokta 6. Bağlama ve Eşleştirme

Muhabbet kuşları sosyal kuşlardır ve arkadaşlarıyla güçlü bağlar kurarlar. Muhabbet kuşları yetiştirmeyi planlıyorsanız, onları dikkatli bir şekilde eşleştirmek ve bağ kurmalarına izin vermek çok önemlidir. Etkileşimlerini gözlemleyin ve uyumlu olduklarından ve iyi anlaştıklarından emin olun. Benzer yaş, boyut ve mizaçtaki muhabbet kuşlarını eşleştirmek en iyisidir. Başarılı bir üreme için güçlü bir bağ gerekli olduğundan, üreme girişiminde bulunmadan önce birbirlerine bağlanmaları için yeterli zaman sağlayın. Muhabbet kuşlarınızın davranışlarını izleyerek birbirlerine bağlı olduklarını anlayabilirsiniz. Birbirlerini temizliyor ve besliyorlar, birlikte oynuyorlar ve etkileşime giriyorlar, birlikte çok zaman geçiriyorlar. Zaman zaman tartışabilirler ama bu normaldir. Birbirine bağlı olmayan muhabbet kuşları, tüm zamanlarını ayrı ayrı geçirirler, birbirlerinin varlığıyla ilgilenmezler, etkileşime girmezler.

Püf nokta 7. Muhabbet kuşu cere rengi

Erkek muhabbet kuşu çoğu zaman üreme durumundadır. Ceresi (gagasının üzerinde, burun delikleri olan kısım) düz koyu mavi ve pürüzsüzdür. Üremeyle ilgilenmediği zamanlarda cere biraz daha açık mavi olabilir (ama soluk veya toz mavi değil.

Bir dişiye gelince, üreme durumunda olduğunu yine ceresine bakarak anlayabilirsiniz. Durumu bozulduğunda cere beyaz veya soluk mavi ve pürüzsüzdür. Kondisyona girdiğinde rengi bej veya soluk kahverengiye döner ve yavaş yavaş koyulaşır.