Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşu Ve Papağanlar Marul Yiyebilir Mi?

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144

Muhabbet Kuşu ve Papağanlar Marul Yiyebilir Mi?​

Marul muhabbet kuşu, papağanlar vb evcil kuşlar için sağlıklı bir garnitürdür. Muhabbet kuşları ve kuşların geneli marul yiyebilir. Özellikle marul, besin değeri sunarken papağanların damak zevkine hitap ediyor. Diğer marul türleri, özellikle de Iceberg, sağlık açısından çok az fayda sağlar.
marul-yer mi-kuşlar.jpg

Bir papağanın diyetine marul katarsanız, Romaine'in yanı sıra Butterhead ve Batavia çeşitlerini de düşünün. Bir papağanın Celtuce marulunu sevdiğini ancak daha fazla sodyum içerdiğini görebilirsiniz.

Marul yemekten hoşlanan papağanlar kalsiyum, lif ve A, C ve K vitaminlerinden faydalanacaktır. Marul aynı zamanda nemlendiricidir ve çoğu papağan eğlenmek için yaprakları yırtmaktan hoşlanır.

Aşırı tüketimin yan etkileri mide rahatsızlıkları, gazlılık ve sulu dışkıdır.

Marul Muhabbet kuşu ve Papağanlara İyi Gelir mi?​

Özellikle koyu renkli yaprakları olan marulun sağlık açısından çeşitli faydaları vardır. Bu yeşil yapraklı yeşil neredeyse kalori açısından nötrdür ve birçok çeşidi lif içerir, bu da papağanın doyurucu bir yemek yemesini sağlar.

Birçok marul türü A vitamini (retinol) içerir. Bu, bir papağanın göz sağlığı, solunum sistemi, bağışıklık fonksiyonu, fiziksel gelişimi ve cildi için gereklidir.

Kuş ve Egzotik Evcil Hayvan Tıbbı Seminerlerine göre , kapalı papağanlarda, özellikle de yalnızca tohum bazlı diyetlerle beslenen kuşlarda A vitamini eksikliği ( hipovitaminoz A ) yaygındır.

Marul ayrıca C vitamini içerir. Bu, papağanların, özellikle de antioksidanlar içeren koyu yapraklı marulların bağışıklığını güçlendirir. Ancak papağanların vücutları karaciğerde askorbik asit sentezleyebilir.

Kemiklerin sağlıklı büyümesini destekleyen , kanın pıhtılaşmasına (pıhtılaşmaya) yardımcı olan ve üreyen dişilerde yumurta kalitesini artıran K vitamini birçok marul çeşidinde de bulunur.

Çoğu marul yaprağının %97'si sudur ve bu da bir papağanın yaz aylarında susuz kalmasını sağlayabilir. Kuş su içmiyorsa bu faydalıdır çünkü papağanlar su olmadan yalnızca 24-72 saat hayatta kalabilirler .

Ne Kadar Marul Yemelidir?​

Porsiyon başına bir veya iki marul yaprağı yeterlidir. Antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içeren koyu renkli yapraklar bile bir papağanın kalori ve besin ihtiyacını karşılamaya yeterli olmayacaktır.

Papağanlar haftada 1-3 kez marulla beslenebilir. Özellikle diğer meyve ve sebzelerin yanında çok sık marul verirseniz papağan katı dışkı üretmekte zorlanacaktır .

Marul iyi bir dolgu maddesidir çünkü kalorisi düşüktür. Papağanın çeşitli, besleyici bir diyetten faydalanmasını sağlamak için ara sıra atıştırmalık veya garnitür olarak marul sunun.