Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Ve Papağanlar Tat Alır Mı?

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,528
Çözümler
90
Muhabbet Kuşu ve Papağanlar Tat Alır mı? Yemeklerin Tadını Nasıl Alırlar?

Muhabbet kuşu, sultan papağanı, jako, kakadular vb papağan türü kuşların, çoğu diğer kuş türünden daha gelişmiş bir tat alma duyusuna sahiptir. Papağanlar, öncelikle boğazda ve damak çatısında tat alma tomurcuklarına sahiptir. Bu onların tatlı, ekşi, tuzlu ve acı tatları hızla ayırt etmelerini sağlar. Yabani papağanlar tuzlu yiyeceklerle karşılaşmadığından, bu eşsiz lezzet tutsak kuşların ilgisini çekebilir.

Acı biber gibi baharatlar, tadını kuşların (tüm papağan türleri dahil) tespit edemediği kapsaisin aracılığıyla alır. Bu, bir kuşun, sıcak ve baharatlı yiyecekler yerse, insanlar gibi ağzını yakmayacağı anlamına gelir.

Yemeğin dokusu duyusal düzeyde de önemlidir, bu nedenle et ve balık gibi lezzetli atıştırmalıklar çekici olabilir.

Papağanlar Tat Alıcılarına Sahip midir?​

Papağanlar yaklaşık 300 – 350 adet tat tomurcuğuna sahiptir. Bu sayı insanlardan çok daha az olsa da (yaklaşık 9.000 civarında) papağanlar diğer kuş türlerinin çoğundan daha kapsamlı bir tat alma duyusuna sahiptir.

Kuşların Tat Alma Tomurcukları Nerede Bulunur?​

Papağanın tat alma tomurcuklarının çoğu, kuşun boğazının ortası olan orofarinkste bulunur. Papağanın ağzının çatısında başka tat tomurcukları da bulunur. Lezzetli lezzetin tadını çıkarmak için yemeği ağzının üstüne ve arkasına doğru iten bir papağan bulabilirsiniz.

Bir papağanın yiyecek davranışında açıklanamayan değişiklikler göstermesi durumunda, bir veteriner orofarinksi inceleyecektir. Tat tomurcukları şişip tıkanabilir veya bir sindirim hastalığının varlığına işaret edebilir. Ayrıca yemeyi reddetmek veya tercih edilen yiyecekleri reddetmek kuşlarda yaygın bir hastalık belirtisidir.

Muhabbet Kuşu ve Papağanlar Yemeğin Tadı Nasıldır?​

Papağanlar dünyayı gagalarıyla keşfederler. Bu, alışılmadık yiyeceklerin dikkatle inceleneceği anlamına gelir. Papağanın gagasında çok sayıda kan damarı ve sinir bulunur; bu da kuşun yiyeceğin dokusunu belirlemesine ve tadının çekici (veya başka türlü) olup olmadığına karar vermesine olanak tanır.

Bir papağan, yiyeceği kancalı üst gagasının ucuyla alıp açık ağzına bırakır. Papağan dilinin minimum düzeyde tat hissi vardır, bu da yiyeceğin örnek alınmak üzere orofarinkse taşınacağı anlamına gelir.