Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

    Öne çıkan konu
Muhabbet Kuşu Yaşını Nasıl Anlarız

Bir muhabbet kuşu almadan önce aklımıza gelen soru kaç yaşında olduğudur. Muhabbet kuşu yaşı nasıl anlaşılabilir sorusu aklımıza takılır. Kuşun yaşını bilmek sadece merak açısından değil evcilleştirme, bakım, eş seçimi vb bir çok konuda önem taşır. Eğer bir üreticiden almamış ve bileziklenmemiş bir kuş ise yaşını ayına gününe vs gibi detaylarına kadar söylemek imkansızdır. Peki muhabbet kuşu kaç yaşında olduğunu anlayabilir miyiz ? sorusuna geldiğinde tabi ki de tahmin edilebilir. Muhabbet kuşunun kafa tüy çizgileri, ayaklarındaki yıpranmışlık ve en önemlisi gözlerinde oluşan iris yapısında ki halkalara bakarak yaş tahminlerde bulunabiliriz.

muhabbet kuşu yaşı nasıl anlaşılır


Muhabbet Kuşu Yaşı Nelerine Bakarak Anlayabiliriz

A=GÖZ İRİSİ
B=CERE ve GAGA YAPISI RENGİ
C=SAKAL YAPISI

Muhabbet Kuşu Yaşını Belirleme Yöntemleri

1-Baş Tüyündeki Çizgileri İncelemek :
Genç bir muhabbet kuşunu baş tüylerinden arkaya doğru uzanan çizgilerden tanıyabiliriz. Genç muhabbet kuşlarının başlarının tepesinde, üst gaganın tabanına kadar uzanan şeritler şeklinde çizgiler vardır. Muhabbet kuşunun başında bu şerit şeklinde çizgi renkleri varsa, kuş 3 veya 4 aylıktan küçük olduğunu gösterir. Tabikide ilk tüy dökümünü yaşayıp, başındaki şerit çizgili tüyler, yenileri ile yer değiştirecek ve artık çizgili olmayacaktır. Yani başından cereye kadar çizgili bir muhabbet kuşu ilk tüy dökümünü yaşamamış ve 3-4 aylıktan daha küçük olduğunu anlayabiliriz.

muhabbet kuşu yaşı belirleme

  • Muhabbet kuşunun kafasında şerit yoksa ilk tüy dökümünü yaşamış ve 3-4 aylıktan büyük demektir.
  • Bir lutino, albino veya resesif alaca muhabbet kuşunuz varsa, kuşun yaşını belirlemek için başka yöntemler kullanmanız gerekecektir.
2- Gözlerdeki İris Rengi : Bir yavru muhabbet kuşunu siyah gözlerinden tanıyın. Bir muhabbet kuşunun gözleri onun kaç yaşında olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Yavru muhabbet kuşları, kuş gözünün siyah göz bebeğini çevreleyen renkli halka olan beyaz iris geliştirmemiştir. Kuşunuzun gözleri tamamen siyahsa ve iris halkaları yoksa, muhabbet kuşu 6 aylıktan küçüktür.

muhabbet kuşu yaşı nasıl anlaşılır

  • Muhabbet kuşunuzun irisleri koyu gri ise, muhtemelen 4 ila 8 aylıktır.
  • Mümkünse muhabbet kuşunuzun gözlerini doğal güneş ışığında incelemeye çalışın. Örneğin muhabbet kuşunun kafesinin yanındaki perdeleri veya panjurları açmayı deneyin.
3- Cere ve Gaga Rengi : 12 haftalıktan daha küçük olan yavru muhabbet kuşlarının gagasında ve damarlarında genellikle aşırı pigment veya melanin bulunur. Bu genellikle daha yaşlı bir kuştan daha siyah veya daha koyu görünen bir gaga ile sonuçlanır.
  • Yavru muhabbet kuşlarının gagalarındaki fazla pigment, onlar yaşlandıkça emilir ve bu da pembe, açık kahverengi, mavi veya mor gibi normal bir gaga renginin oluşmasına neden olur

4- Ayak Derisinin Görünümü : Yaşı ilerlemiş yaşlı muhabbet kuşlarında ayak derisi daha yıpranmış. Soyulmuş ve mat renkte gözlenir. Genç kuşlarda ise daha parlak ve canlı bir görünüm mevcuttur.

5- Sakal Benekleri : Sakal benekleri yavru kuşlarda daha küçük darken yetişkin muhabbet kuşu daha geniş ve belirgindir.

Dikkate alınması gereken bazı yan notlar

Web sitesinde, Lutino ve Albino'nun genç kuşlarken bile asla iris halkalarına sahip olmadığını okuyabilirsiniz. Bu asla doğru değil. herhangi bir normal mutasyon gibi iris halkaları alırlar ve belirttiğim gibi, Ev ortamında yaşıyorlarsa, bazı muhabbet kuşları iris halkalarını olması gerekenden daha erken alırlar. Ayrıca Lutino & Albino kuşlarının kör olduğunu düşünen birçok insan var. Bir efsanedir, Kırmızı gözleri olduğu için göremediklerini düşünürler, Doğum kusuru veya kaza olmadıkça KÖR DEĞİLDİR! ve diğer kuşlar kadar iyi görebilirler, Duyduğunuz her şeye inanmayın.

Fotoğraflarla Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır

.
muhabbet-kuşu-resimle-yaş-belirleme.jpg
 
Son düzenleme:

Benzer konular