Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Yavru sayısını Arttırma

CemaL TANIŞ

Onursal Üye
Katılım
25 Şub 2023
Mesajlar
11
Muhabbet Kuşu Yavru Sayısını Artırma- Üreme Verimini Artırma

Muhabbet kuşlarında yavru sayısını arttırmak için öncelikle uygun bir eşleştirme yapmak önemlidir. Sağlıklı ve uygun yaşta iki kuşu bir araya getirerek çiftleşmelerini sağlayabilirsiniz. Bu noktada, cinsiyetlerini ayırt etmek için veteriner yardımı alabilirsiniz.

Yumurtlama döneminde dişilerin iyi beslenmesi ve yeterli kalsiyum alması da yavru sayısını artırmak için önemlidir. Kafesin içinde yeterli miktarda kalsiyumlu kum, kesilmiş kireçli kemik ve taze yeşillikler vererek dişilerin kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Yumurta döneminde, kafesin uygun bir yerine dişi için uygun boyutta ve şekilde bir yuva hazırlayabilirsiniz. Kafesin dışına da küçük bir kutu koyarak kuşunuzun burada yuva yapmasını sağlayabilirsiniz.

Yumurtlama döneminde, dişi muhabbet kuşlarının stres seviyelerinin düşük olması da önemlidir. Kafesin dışındaki gürültü, sık sık ziyaret eden insanlar, diğer evcil hayvanlar vb. gibi faktörlerin stres seviyesini
artırabileceğinden, yuva döneminde kafesi sakin ve sessiz tutmaya özen göstermelisiniz.
Dişi kuşlar genellikle günde bir yumurta bırakır. Dişi kuş yumurtaların üzerine oturup kuluçkaya yatmadan önce yuva içindeki tüm yumurtaları bırakırsa, bir kuluçka dönemi başlar. Kuluçka dönemi yaklaşık 18-21 gün sürer ve yavru kuşlar yumurtadan çıktıktan sonra, anne kuş onları beslemeye başlar.

Yavru kuşların beslenmesi, doğru beslenme programı ve uygun yemlerle sağlanmalıdır. Yavru kuşlar, özellikle ilk haftalarda, sık sık beslenmelidir. Yavru kuşların beslenmesi için özel olarak hazırlanmış yemler, yumurta sarısı, haşlanmış patates ve mısır gibi yiyecekler verilebilir.

Muhabbet kuşlarında yavru sayısını arttırmak biraz sabır ve dikkat gerektirir. Doğru beslenme, uygun ortam koşulları ve uygun eşleştirme ile yavru sayısını artırabilirsiniz. Ancak, aşırı üreme ve üretim, kuşların sağlığına zarar verebileceğinden, yavru sayısını artırmadan önce dikkatli düşünmelisiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi: