Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Yavrusu Ne Zaman Uçmayı Öğrenir

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,684
Çözümler
103
Muhabbet Kuşu Yavrusu Ne Zaman Uçmayı Öğrenir

muhabbet kuşu yavrusu ne zaman uçabilir


Beslediğimiz çift muhabbet kuşlarımız zaman içinde eşleşip yumurta bırakırlar. Bu durumda akla birçok soru gelir kaç günde büyür, muhabbet kuşu ne zaman uçmayı öğrenir gibi bir çok şey düşünülür. Daha sonra 18 ile 21 gün arası süreçten sonra kuşlarımızın yavrularını görmeye başlarız. Bu heyecan mutluluk zamanla kafamızda çeşitli sorular belirtir. Muhabbet kuşu yavruları çok hızlı büyürler.5 gün ayakta durmaya başlayan yavrular 6-7 gün ise gözleri açılır. 11-12 gün den sonra ince tüyler tamamlanmaya başlar.30 ile 35 gün sonra yuvadan atlar ve yem kırmaya başlarlar. Aklımız da oluşan en çok beliren ise muhabbet kuşu ne zaman uçmayı öğrenir bu soru aslında üstünde durmamız gereken önemli bir durumdur. Yavrular daha yuvada iken kanat çırpmalar ile kanatlarını güçlendirir ve uçma eğitimi yaparlar. Muhabbet kuşu yavrusu 35 günde uçuş kanatları ve kuyruğu tamamlanır ve uçmayı öğrenir. Bu süreçte yavru kuşu hemen salmamak iyice ortama alışmasını ve kanatlarını güçlendirmesi için 40 günlük süreci tamamlanmasını beklemek doğru olacaktır. Daha sonra kendi haline bırakılmalı kendisi kafesten çıkıp uçuş denemeleri yapmalıdır. Bu süreç hassas ve ani çarpmalara karşı dikkat edilmelidir.


Muhabbet kuşu yavrusu 35 günden ve yem kırmayı öğrendikten sonra kafese ayrılmalı ve bu süreç iyi gözlenmelidir.12 haftalık civarında yavru tüyleri dökülmeye başlar. Bu ilk tüyden sonra ergenlik diye tanımlayabileceğimiz ikinci döneme geçer ikinci tüyden sonra yetişkinlik dönemi gelmiştir. Yetişkinlikten sonra bile Muhabbet kuşu uçmayı öğrenmiş olsa da sonra bile ev uçuşlarında kapılar kapalı olmalı ve dikkat edilmelidir. Muhabbet kuşunuza konuşmayı öğretmek istiyorsanız 6-9 hafta arasında bir erkek ya da dişi almalısınız. 12 haftaya kadar muhabbet kuşunuzun yaşının belirlenmesi için belirli özelliklere sahiptir. Genç bir muhabbet kuşunun boğazının yanındaki benekler henüz belirginleşmemiştir. Ayrıca alınlarındaki çizgiler hala çok belirgindir. Çok net olmasa da burun deliklerinin çevresi erkeklerde morumsu mavi, dişilerde kahverengimsi beyazdır. Bu yaşlarda gözlerinin çevresinde beyaz halka olmadığından gözleri daha siyah ve iri görünür.