Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet kuşu yavrusunu neden beslemez? Ne yapabilirim?

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,599
Çözümler
96
Muhabbet kuşu yavrusunu beslediğini nasıl anlarım? Yavruyu Neden beslemez? Ne yapabilirim?

Muhabbet kuşumuz eşleşip, yuvaya girdikten kısa süre içinde yumurtlar ve 18 gününde yumurtalar çatlar ve yavrular çıkar. Bazen tecrübesiz veya davranışsal sorunu olan anne muhabbet kuşu yavrularını beslemeyebilir. Bu durumda kuş sahiplerinin anne muhabbet kuşu yavruyu neden beslemez, annenin beslemediği yavru muhabbet kuşu nasıl beslenir, kaç saate bir beslenir. Acıktığını nasıl anlarız. gibi bir çok sorusu ile karşılaşırız. Bazen de anne muhabbet kuşu ölebilir veya sakatlanabilir. Annesi ölen muhabbet kuşu nasıl beslenir, 1 günlük muhabbet kuşu yavrusu nasıl beslenir gibi bir çok soruyu duyarız. Bu yazıda bu konulara değineceğiz.

Yumurtadan çıkan muhabbet kuşu annesinin besleyip-beslemediğini nasıl anlaşılır?

Muhabbet kuşu yumurtadan çıktıktan sonra ilk 6-8 saat arası beslenmesi gerekmektedir. Başlarının altlarında bulunan kursaklarına bakarak, yavru muhabbet kuşunun annesinin besleyip beslemediğini anlayabiliriz. Kursak eğer şişmiş ve sarımtırak olmuşsa beslenmiştir. Aşağıdaki fotoda doymuş bir muhabbet kuşu yavrusu kursağını görebilirsiniz.
kursak dolu anne beslemiş yavru4.jpg

kursak-dolu-yavru-muhabbet -kuşu.jpg


Anne muhabbet kuşu yavruyu neden beslemez?
Bazen annem muhabbet kuşu yavruları beslemez. Bu durum merak edilir.

Dişi muhabbet kuşu yavru beslememe nedenleri:
  • Aşırı stres
  • Yeteri beslenmeme
  • Davranış bozuklukları
  • Eşler arası anlaşamama
  • Hasta yavrular
Muhabbet kuşu yavrusuna bakmıyor ne yapmalıyım?

Yumurtadan çıktıktan sonra, anneleri öldüğünde veya başka bir şekilde yavrularına bakmaya devam edemediğinde, yavru kuşların hayatta kalma şansı yavruların yaşına ve mevcut destek alternatiflerine bağlıdır. Böyle bir durumda, pek çok kuş yetiştiricisi yavruları elle büyütmeyi tercih eder, ancak bu ilk başta düşünüldüğünden daha karmaşıktır. Çünkü her türlü sıvı yemi vermek yeterli olmaktan uzaktır.

Mahsul çok iyi dolmuştur, ancak yavru kuş besleme şırıngasına daha fazla yulaf lapası için yalvarır.

Çok genç muhabbet kuşlarını elde büyütmek çok büyük bir zorluktur ve yetiştirici bir dizi sorunla karşı karşıyadır. Yavru muhabbet kuşları, hayatlarının yaklaşık altıncı gününe kadar anneleri tarafından mide ön sütü denilen şeyle beslenirler. Bu, dişiler tarafından ön midede üretilen süt benzeri bir salgıdır. Cidden, birkaç günlük olduklarında, genç kuşlar yiyecek olarak önceden sindirilmiş bir yulaf lapası alırlar. Yaşamlarının ilk birkaç gününde bu yulaf lapasını sindiremezler. Anne kuş başarısız olduğunda besin açısından zengin ön mideyi değiştirmek son derece zordur. Bu noktada öğütülmüş darı veya yulaf ezmesi ile deneyler yapılması kesinlikle önerilmez! Yavru kuşların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış özel yemler vardır. Bu yavru besleme mamalarını alıp , ılık suda karıştırıp şırıngalarla vermelisiniz.

Yumurtadan Çıkan Muhabbet Kuşlarının Gün Gün Olması Gereken Ağırlıklar
yavru muhabbet kuşu gün gün ulaşması gereken ağırlık.jpg
 
Son düzenleme: