Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Site içi bilimsel yazılar
Muhabbet Kuşu Yem Rehberi

Muhabbet kuşlarının sağlıklı olması için en önemli konu beslenmedir. Beslenmedeki en temel yiyecek yemlerdir. Muhabbet kuşu yemi tohum karışımından oluşur. Bu durumu muhabbet kuşu yeminde tohum oranları, muhabbet kuşu hangi tohumları yiyebileceğini, muhabbet kuşu yem çeşitleri, muhabbet kuşu 1 günde ne kadar yem yiyebilir, en çok hangi tohumu sever, damızlık muhabbet kuşu hangi tohumlar ve ne oranda verilmesi gerektiği vb daha yem konusunda bir çok konuyu bu yazıda anlatacağız.

Muhabbet kuşları omnivordur yani hem böcekleri hem de bitkileri aynı anda yerler. Muhabbet kuşları doğada tohumlar, meyveler, yeşillikler, yapraklar, tahıllar, baklagiller , böcekler, solucanlar, yemişler ve bitki örtüsü gibi çok çeşitli besinler tüketirler .

Uygun bir muhabbet kuşu diyeti %10 protein (böcekler vb.), %25 yeşillikler, meyveler ve yemişler ve %65 tohumlar (çim tohumları vb.) içerir .

Rekabet ve üreme mevsimi gibi istisnai durumlarda, muhabbet kuşu sahipleri ve muhabbet kuşu uzmanları, muhabbet kuşlarını normal bir muhabbet kuşu diyeti yerine özel bir karışımla beslemeye karar verebilirler .

muhabbet kuşu yem.jpg


Muhabbet kuşu yem karışımı için tohum türleri nelerdir?

Muhabbet kuşu tohum karışımları , şirketlere, muhabbet kuşları uzmanlarına ve farklı koşullara bağlı olarak farklı tohumlara sahiptir . Her muhabbet kuşu tohum karışımının farklı tohum türleri olabilir.

Muhabbet kuşu yemindeki olması gereken tohumlar şu şekilde sıralanabilir:
 1. Beyaz darı,
 2. sarı darı,
 3. kırmızı darı,
 4. Japon darı,
 5. Kanarya yemi,
 6. Soyulmuş/Çıplak yulaf,
 7. Sarı pancar darı,
 8. Kenevir tohumu,
 9. Keten tohumu,
 10. Nijer tohumu,
 11. Aspir tohumu,
 12. Kinoa,
 13. Chia tohumu,
 14. Kanola tohumu/kolza tohumu,
 15. darı,
 16. Keten tohumu.
Firmalar yukarıdaki listedeki tohumlar arasından seçim yaparak ve bu seçimlerdeki tohum yüzdelerini değiştirerek farklı ürünler üretmektedir . Muhabbet kuşları meraklıları ve uzmanları , belirli bir muhabbet kuşu veya sergiler ve çiftleşme mevsimleri gibi belirli koşullar için tohum karışımları oluşturur .

Muhabbet kuşu 1 günde ne kadar yem yiyebilir?

Muhabbet kuşları, 1 günde yaklaşık %65'ini oluşturan 1-2 çay kaşığı yem yemelidir . Günlük tohum alımı, darı, kanarya tohumu, kenevir tohumu, yulaf, nijer tohumu vb. gibi çeşitli tohumların bir kombinasyonu olmalıdır.

Muhabbet kuşları en çok hangi tohumları sever?

Muhabbet kuşları birçok tohumu sever ve yerler. Muhabbet kuşları için favori muhabbet kuşu tohumu olarak bir tohum ismi söylemek zordur. Ancak şirketler ve muhabbet kuşları uzmanları, muhabbet kuşlarının yaygın olarak sevdiği tohumları içerir.

Muhabbet kuşlarının en çok sevdiği tohum listesi ise şu şekilde:
 1. Beyaz, sarı, kırmızı darı,
 2. Kanarya yemi,
 3. Çıplak yulaf,
 4. Kenevir tohumu,
 5. Nijer tohumu,
 6. Aspir tohumu,
 7. Chia tohumu,
 8. Keten tohumu.

Muhabbet Kuşu Damızlık Tohum Karışımı Nedir?

Muhabbet kuşu yetiştiricisi tohum karışımı ürünleri, muhabbet kuşu yetiştiricilerinin önde gelen profesyonelleri tarafından özel olarak seçilmiş tohumlar içeren muhabbet kuşlarının en çok beğendiği tohum karışımlarıdır. Muhabbet kuşu yetiştirici tohum karışımları, muhabbet kuşu yarışmalarında yarışan muhabbet kuşu profesyonelleri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır .

Muhabbet kuşu tohum karışım listesi ve tohum oranları

Firmalar ve muhabbet kuşu sahipleri , muhabbet kuşu tohum karışımlarında farklı oranlarda tohum içeren farklı tarifler oluşturabilirler. Muhabbet kuşu tohumu karışımları, karışımda genellikle eşit oranlarda muhabbet kuşu tohumu içerir. Muhabbet kuşları genellikle sevmedikleri tohumları görmezden gelirler. Bu nedenle muhabbet kuşu sahipleri, muhabbet kuşlarının sevdiği tohumları seçmelidir.

Muhabbet kuşu yemi ne kadar dayanır?

Muhabbet kuşu yem karışımındaki tohumları kuru, hava geçirmez, serin ve doğrudan ışıktan uzak tutulursa yaklaşık 6 ay dayanır .
 

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥