Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşu Yem Yemiyor Su Içmiyor

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Muhabbet Kuşu Yem Yemiyor Su İçmiyor

Muhabbet kuşları ülkemizde sevilen ve beslenilen kuş türüdür. Kuş severlerden en çok duyulan konulardan biri yeni aldığım muhabbet kuşu yem yemiyor ve su içmiyor konusu veya bir anda beslediği muhabbet kuşu yem yemiyor su içmiyor konusudur. Çoğu muhabbet kuşu sahiplenmek isteyenler çok genç olan yavru bir kuşu seçer. Yavru kuşlar sosyal gruplarından koparılırsa bu onlar için genellikle son derece travmatik bir deneyim olur . Yeni evlerinde genellikle dehşete kapılırlar ve kafeslerinde tek başlarına otururken hareket etmeye cesaret edemezler. Bu durum çoğu zaman o kadar ileri gider ki hiçbir şey yemeye veya içmeye cesaret edemezler.

Çoğu durumda bu durum, çok genç kuşların kendilerini besleme konusunda özellikle iyi olmaması nedeniyle daha da zorlaşmaktadır. Eğer ebeveynlerinden yeni ayrılmışlarsa muhtemelen yakın zamana kadar onlara yiyecek sağlıyorlardı. Ne yazık ki, genç kuşların çok erken satıldığı ve bu nedenle henüz kendilerini yiyemedikleri de oluyor; bu durumda hayatları tehlikeye giriyor ve açlıktan ölebilirler. Bu genellikle dört ila beş haftalık muhabbet kuşlarını etkiler; Bazen beş ila altı haftalık hayvanlar bile henüz (tamamen) yemeğe hazır değildir.

Bu kuş yemek kasesine ilgiyle oturuyor; yakında bir şeyler yeme ihtimali yüksektir.

Bazı muhabbet kuşları besleme kaseleri, suluklar veya içme tüpleri hakkında bilgi sahibi değillerdir çünkü yetiştiricide veya evcil hayvan dükkanında yere serilen yiyecekleri yerler ve ayrıca küçük kaselerde su bulurlar. Bu, asılı kaseler ve içme tüplerinin onları rahatsız ettiği anlamına gelir, bu nedenle yiyeceğe ve suya temas etmezler.

Yeni evinde yemek yemeyi ve su içmeyi reddettiği bireysel durumlarda kuşunuz için nelerin geçerli olduğunu genel olarak söylemek mümkün değildir. Ancak hayvanın çok uzun süre aç kalmaması veya susuzluk çekmemesi önemlidir. Muhabbet kuşları yemek yemeden sadece 24 saat sonra ölümcül tehlike altında olabilir. Yiyecek ve su eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarından kaçınmak için tüylü yeni oda arkadaşınızın yiyecek ve su tüketimini mümkün olduğunca kolaylaştırmalısınız.

Kafese bir parça darı asın, hayvanlara daha sonra kullanmak üzere kaseler verin ve ayrıca yere biraz yiyecek serpin. Bu, kuşların her zaman yiyecek bulmasını sağlar. Aynısını içme suyuyla da yapın. Bir içme tüpü takın ve ayrıca kafesin zeminindeki asılı bir kasede ve küçük bir kasede su verin.

Yeni kuşun temelde kendi kendini besleyip besleyemediğini dikkatlice gözlemleyin ve dışkılama yapıp yapmadığını kontrol edin. On iki saatin sonunda kuşunuzun yemek yemediğini veya dışkılamadığını fark ederseniz, hayvanınızın açlıktan veya susuzluktan ölme riskiyle karşı karşıya kalmaması için mümkün olan en kısa sürede deneyimli bir sahibine, yetiştiricisine veya kuş veterinerine başvurduğunuzdan emin olun.

Nemli marul genellikle utangaç kuşları biraz sıvı yalamaya teşvik eder.

Kuşun uzun süre çok az içmesi veya hiç su içmemesi durumunda, çeşitli kaplarda ve içme tüplerinde su vermenize rağmen bu durum kuşun sağlığına zarar verir. Başlangıçta kafes çubuklarından biraz su damlatarak yeni kuşlarınızın işini kolaylaştırabilirsiniz. Kuşlar suyu genellikle meraktan içerler. Ayrıca birçok kuş, kafes ızgarasında veya büyük bir kasede sunulan nemli maruldan su emer.

Kuşunuzu asla çılgın hareketlerle ıslatmayın; bu onu korkutabilir. Özellikle sizi tanıma aşamasında bu tür "şok anlarından" kaçınmalısınız çünkü hayvanınız onu kimin korkuttuğunu hatırlayacaktır. Bu daha sonra evcilleştirmeyi daha da zorlaştıracaktır.