Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşu Yemi ve Tohum Oranları

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Muhabbet kuşlarına Verilebilecek Tohumlar ve Tohum Karışım Oranları

Evlerimizde beslediğimiz muhabbet kuşları doğadakine yakın oranlarda bir tohum karışımı oranı ile beslemek şarttır. Kışları yağlı tohum oranlarını artırıp, yazları ise azaltmak daha iyi olabilir. Muhabbet kuşu yemlerinde ak darı, sarı darı, aspur, kırımızı darı, siyah darı, japon darısı ve yulaf karıştırılabilir. Muhabbet kuşu yeminin temiz ve tozsuz olması en önemli unsurdur. Güvenilir firmadan doğru oranlarda karıştırılmış tohumlardan oluşan yemler tercih edilmelidir. Peki tohum karışımlarının oranlarını inceleyelim.

muhabbet yemi.jpg

Muhabbet Kuşu Tohum Oranları (Yem)
%40-50 darı (ak darı,sarı darı,kırmızı darı) %30 aspur,%10 yulaf,%5-10 diğer tohumlar.Nijer verilicekse %1-2 gibi karışım yapılabilir.

Ak Darı: %10 protein, %72 karbonhidrat, %2,5 Yağ, %2,5 Selüloz içerir. Kolay sindirilebilir ve sağlıklı bir tohumdur.

Sarı Darı: %10 protein, %74 karbonhidrat, %2 Yağ, %2 Selüloz içerir. Ak darıdan sonra en çok tüketilen darı türüdür. .

Kızıl (Kırmızı) Darı: Çok küçük tanelidir. Doğal olarak bahçelerde ve çimenlik alanlarda yetişir.

Siyah Darı: %10 protein, %70 karbonhidrat, %4 Selüloz ,%2 Yağ içerir. Ak darı ile aynı özellikleri taşır ancak kabuk yapısı biraz daha sert olduğundan kuşlar için ikinci planda yer alır.

Aspur: %15.1 protein, %56 karbonhidrat, %6.1 Yağ, %4 Selüloz, 0,05 kalsiyum, %0,55 fosfor. Genellikle kanarya yemi veya sade yem olarak bilinir. Bu tohum kabuğu kolay soyulduğu için kuşlar tarafından çok sevilir.Bazı üreticilerin besin değeri yüksek olması yüzünden sadece aspur verebildiklerine şahit oldum.

Yulaf: %13.9 protein, %64 karbonhidrat, %10 Selüloz, %6.5 yağ, 0,08 kalsiyum, %0,34 fosfor. İçi sarı, kabuğu beyaz, uzun biçimli ve iri taneli bir tahıldır. Tüm tohumlar içerisinde mineral oranı en yüksek tohumdur.Sıcaklarda verilmesi gereken bir tohumdur.

Nijer Tohumu: %20.7 protein, %13 karbonhidrat, %42.2 yağ, 0,43 kalsiyum, %0,65 fosfor. Yağlı ve kuvvetli bir tohumdur, kızıştırıcı özelliği vardır.Fazla verildiğinde tüye sokma ve yağlanmaya sebep olabilir her zaman verilmemelidir.

Dal Darı: %15 protein, %67 karbonhidrat, %3,5 Yağ, %1,5 Selüloz içerir. Tohum taneleri diğer darı türlerine göre daha küçüktür. Yavruları yeme düşürmek için birebirdir.Kolay kıralabilir ama dikkat edilmeli yavru alışırsa çok diğer yemleri red edebiliyor.Bu şekilde bir kaç yavru kaybım olmuştu.
 
Son düzenleme: