Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşu Yumurtasından Yavru Çıkmama Nedenleri

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Muhabbet Kuşu Yumurtasından Yavru Çıkmama Nedenleri

Beslediğimiz çift olan muhabbet kuşlarımızın bebeklerini görmek isteriz. Yuvada göreceğimiz yavru muhabbet kuşu her kuş severi mutlu eder. Ancak bazen ne kadar istesek de çeşitli sebeplerden dolayı muhabbet kuşlarımızın yavruları olmaz. Genelde en büyük sorunlar muhabbet kuşu yumurtluyor ama yavru çıkmıyor, muhabbet kuşu yumurtası boş mu ? Erkek muhabbet kuşu çiftleşemiyor gibi birçok soru gelmektedir. Peki kuşlarımız neden yumurtasından yavru çıkmıyor ? acaba çiftleşmiyorlar mı , erkek muhabbet kuşum çiftleşme bilmiyor mu ? Bunun gibi akla çok neden gelir. Gelin muhabbet kuşu yumurta yaptığı halde neden yavru çıkmıyor konusuna geniş açıdan bakmalıyız. Yumurtanın boş çıkmasının altından bir çok sebep aynı anda yatıyor olabilir.

muhabbet kuşu yumurtadan çıkamama


Muhabbet kuşu yumurtasından yavru çıkmama nedenleri ;
-Erkek veya dişide kısırlık
-Dişi ve erkeğin yaşlarının üretime engel olması
-Uygun koşul sağlayamama stres
-Yoğun tüylerden dolayı dölleyememe
-Yetersiz Beslenme
-Kafes ve aksesuar yanlışlıkları
Bunun gibi birçok sorun dişi kuşunuz yumurtlayıp kuluçkaya yatsa da yavru çıkmamasına yani boş yumurtaların nedeni olabilir.

Kuşlarda Kısırlık dölleyememe
Döllenmemiş yumurtalar nedeni ile sorumluluğu kuşlarımızda aramadan önce bireysel koşulların da incelenmesi gerekmektedir. Döllenmeme / dölleyememe ile kısırlık konularını da birbirinden ayırt etmek son derece önemlidir. Bu yüzden, yumurtalardan yavru çıkmaması konusundaki başarısızlığı aşağıdaki koşulların dikkate alınmasından sonra değerlendirmemiz gerekmektedir:

Dişi ve erkeğin yaşları üreme için çok mu küçük ?
Erkekler ve dişilerin en az 8. aylarından sonra maksimum verimli oldukları dönem başlamış kabul edilebilir.

Popo tüylerinin fazla olmasından dolayı döllememe
Bazı kuşlarda kloakal bölgedeki uzun, gür tüyler döllemeyi engellemektedir. Anatomik yapıları gereği (kütüphanemizden inceleyiniz) bu durum her iki cins için de geçerlidir. Böyle bir sorundan şüphelenildiği takdirde, tırnak makası veya ucu sivri olmayan bir makasla ÇOK DİKKATLİ şekilde dışkılık çevresindeki bu tüyler kesilebilir. Yüksek derecede vaskülarize (kan damarları yoğunluğu) bir bölge olması yüzünden herhangi bir hata nedeniyle kanamaya neden olunursa birkaç dakika ölüme yol açılır. Kendinize güvenmiyorsanız mutlaka deneyimli üretici veya hekimden yardım isteyiniz.

Çiftleşilen tünek sağlam mı, sıkıca kavranabiliyor mu?
Çiftleşme hareketi sırasında dişi kuş, tüneğe sıkıca tutunamıyorsa sallanma nedeniyle spermlerin görev yapamamasına yol açılır. Dişi dengesini kaybeder, sallanır, düşer, erkeğin sıkıca kavraması ve kloakal bölgeleri buluşturması olanaksızlaşır. Bu durum sürekli halde ise yumurtalar döllenemez. Tüneklerin uygun pozisyonda (tellerden uzak, sıkıca tutturulmuş vs.) olduklarını kontrol ediniz.

Kuşlar yeterince dengeli ve yeterli besleniyor mu?
Vitaminler ve diğer önemli mineraller, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve başarılı bir üreme için gereklidirler. Kalsiyum, yumurta için çok önemlidir. Çiftleşme ve başarılı bir üreme için 6 hafta kadar öncesinden yuvalık takılmalı , kuşlara enerjik, sağlıklı ve çeşitli bir diyet uygulamaya başlanmalıdır.

Ortamın sıcaklık ve nemi yeterli mi?
Kuşlar soğuk odalarda döllenmemiş yumurta yapma eğilimindedir. Eğer sıcaklık 15 C derecenin altında ve nem %60 altında ise döllenmeme veya döllenmiş olsa bile embriyo ölümü normaldir. Kuşun damızlık olmasına rağmen tecrübesizliği de döllenmemiş yumurtalarda başka bir sorundur. Günlük diyet içinde yer alan mikotoksinler (ipliksi mantarlar tarafından üretilen zararlı maddeler), en iyi huylu hallerinde bile döllenmeyi engelleyici sinsi bir zehir olarak karşımıza çıkarlar.”