Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşum Dışkısını Yiyor Ne Yapmalıyım?

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114
Muhabbet Kuşum Dışkısını Yiyor Ne Yapmalıyım?

muhabbet kuşu-dışkı-yeme

Muhabbet kuşlarında dışkı yeme bir çok kullanıcının karşılaştığı bir problemdir. Peki muhabbet kuşu neden dışkısını yer ? davranış sonuçlarını hemen göstermese de ilerleyen zamanlarda olumsuz sonuçlar oluşabilir. Öncelikle bu durumun oluşmasının bir kaç sebebinden bahsetmek istiyorum. Bazı söylentilerde ve yazılarda yavru kuşlar kendi dışkılarını yiyerek bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği yönünde ama bu görüşe inanmıyorum. Muhabbet kuşu dışkı yemesi tamamen oyun amaçlı veya yeni yeme düşen yavruların yem arama içgüdüsünden kaynaklıdır. Erişkin kuşlar ise mineral eksikliğinde bu davranışı gösterebilir. Tabanında tel olmayan kafesler ve kuşun fizyolojik ihtiyaçları bu durumun ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Muhabbet Kuşu Dışkısını Yiyor Ne Yapılmalı

Muhabbet kuşu dışkısı yediğini gördünüz. Bu durumu önlemek için öncelikle kafes tabanında tel olmasını sağlayınız. Ardından bu telin altına talaş veya kuş kumu seriniz. Acil olarak kuş kumu istridye ve mürekkep balığı kemiğini kafesinize ekleyin. Ayrıca kuşlara verilebilecek meyve ve sebzelerden vererek gerekli vitaminleri almasını sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşu dışkı yeme sorunu çözülecektir. Bu önlemlere rağmen dışkı yeme sorunu düzelmediyse meydana gelebilecek bir zehirlenmeyi önlemek için bir veterinere başvurunuz.
 
Son düzenleme: