Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşuna Vereceğimiz Yiyeceklerdeki Vitaminler Neler

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,684
Çözümler
103
MUHABBET KUŞU İÇİN BESİNLERİNDEKİ VİTAMİNLER

Günümüzün modern muhabbet kuşu çok daha büyüktür ve daha büyük bir tüy kütlesine sahiptir, daha yavaş büyür ve gelişmek için daha fazla enerji ve besin gerektirir. Vitamin ve mineraller sağlanmadığında üreyen kuşlar kolaylıkla hastalıklara daha yatkın hale gelir ve bebekler zayıflar. Muhabbet kuşları tek başına tahıl ve kum üzerinde hayatta kalabilmelerine rağmen, üreme baskılarına dayanmak için gereken sağlık seviyesine ulaşamazlar ve sonunda üreme performansları ve sağlıkları başarısız olur. Tohumda eksik olan vitaminler bir aşamada kuşlara bir şekilde veya başka şekilde verilmelidir. Vitaminler muhabbet kuşunun yaşamının gerekli bir parçasıdır ve günümüzde vitaminler yumuşak yiyecek karışımı veya su ile verilmektedir. Tiamin başta olmak üzere tüm B vitaminleri stresi azaltarak hasta kanatlıların iyileşmesini hızlandırır. Muhabbet kuşunda vitamin eksikliğinin belirtileri belirsizdir. Genellikle vitamin eksikliği bağırsak enfeksiyonu ile ilgilidir ve bir hastalıkla karıştırılabilir.

A vitamini muhabbet kuşları için özellikle önemli bir vitamindir.
Tohumlar özellikle A vitamini bakımından düşüktür. A vitamini iştahı, sindirimi artırır ve ayrıca enfeksiyona ve bazı parazitlere karşı direnci artırır. Eksikliğin belirtileri belirsizdir, ancak tüy rengi yoğunluğuna, mısır rengine ve durumuna dikkatlice bakın. Tüyler soluk, pürüzlü ve parlak değildir, tahıl pürüzlüdür, pürüzsüz değildir ve A vitamini eksikliği olan muhabbet kuşlarında ağız kenarlarında sarı bir kuru pul birikimi olabilir. Bombus ayağı ve pullu yüz akarı belirtilerini arayınHer ikisinin de A vitamini eksikliği ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. A vitamini eksikliğinin en belirgin belirtisi, tahılın üzerinde tüy lekesidir. Burun deliklerinin üzerindeki tüylerin boyanması, burun deliklerinden akıntı olduğunu gösterir. Diğer tüm vitamin eksikliklerinde olduğu gibi, A vitamini sorunu olan kuşlar, sudaki vitamin takviyesine (DufoPlus) * hızlı bir şekilde yanıt verirler. Üç gün içinde tüyler yeniden renklenir ve parlar ve kuşlar dikleşir ve uyanık hale gelir. A vitamini takviyeleri, aşırı kalabalık genç ve üreyen kuşların iştahını artırmada yardımcı olur.

  • A vitamini, kayısı, kavun, havuç, kırmızı biber, balkabağı ve tatlı patates gibi koyu, yapraklı yeşillerde ve turuncu renkli ürünlerde doğal olarak bulunur. A Vitamini eksikliğini gidermek için, tatlı patates gibi yiyecekler eklemeyi deneyin (yumuşayana kadar pişirilir veya buharda pişirilir), diğer meyvelerle ezilmiş, hem evcil kuşunuz hem onun için iyi olduğu kadar sevecektir. Pek çok kuş aynı zamanda taze havuç suyunun tadını çıkarır veya rendelenmiş havuç sunmayı deneyin. Doğal kaynaklar, sentetik olarak üretilen besin maddelerine göre tercih edilir, bunlar absorbe edilemeyebilir ve kolayca aşırı dozda alınabilir).
D3 vitamini doğal güneş ışığı ile üretilir
D3 vitamini, kalsiyum metabolizması ile yakın bir ilişkiye sahiptir. Kalsiyum, kas ve kemik sağlığındaki rolü nedeniyle zindelik ve canlılık için hayati öneme sahiptir. D3 vitamini, yumurtlama, güçlü bebekler ve genç kuşlarda ve damızlık sürülerde canlılık için inanılmaz derecede önemlidir, ancak aşırı D vitamini böbrek hasarına neden olur ve büyümeyi geciktirir. D vitamini, doğrudan güneş ışığının kuş üzerindeki etkisiyle doğal olarak oluşur ve üreyen kuşlar, kuş kafesi doğal ışıkla dolu olduğunda daha iyi yapar. ( Tam spektrumlu lambalar , doğal güneş ışığının bulunmadığı zamanlarda veya durumlarda sağlanabilir) .Yumurta bağlama ve yumuşak kabuklu yumurtalara nadiren güneşli büyük kuş kafelerinde rastlanır. Omurgaları bükülmüş, bacakları açılmış ve gaga anormalliği, D3 vitamini eksikliğinin en yaygın belirtileridir. Bu anormallikleri tersine çevirmek neredeyse imkansızdır.

E Vitamini doğal sağlığı ve canlılığı destekler
E Vitamini, aşırı kalabalıklaşma stresi sırasında ve serbest radikal oluşumunun arttığı üreme sırasında önemli olabilecek biyolojik bir antioksidan görevi görür. E vitamini ayrıca bağışıklık fonksiyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve bağışıklık fonksiyonundaki herhangi bir iyileşme, aşırı kalabalık kuş kafesindeki üreyen muhabbet kuşuna ve stresli genç kuşa potansiyel olarak fayda sağlamalıdır.
E vitamini eksikliği, ekşimiş yağlar üreyen çiftlere aşırı beslendiğinde ortaya çıkabilir. Tüm yağ hazırlıkları soğutulmalı ve sıkıca kapatılmalıdır. Muhabbet kuşlarında eksiklik belirtileri arasında boynun bükülmesi , sert bacaklar ve bacak zayıflığı bulunur. Not: Yeni araştırmalar, E Vitamini yönünden zengin yiyecekler yemenin (fındık, tohum ve bitkisel yağlar gibi) takviye almaktan çok daha güvenli olduğunu göstermektedir.

B vitaminleri, strese karşı kullanılan enerji vitaminleridir.
B vitaminlerinin tümü, enzimatik reaksiyonlarda kofaktör olarak enerji metabolizmasında yer alır. Civcivlerin ağır beslenmesi sırasında enerji harcaması dokuz kat arttığında son derece faydalıdır. Beslenen ebeveynlerin devam eden canlılığına yardımcı olurlar ve civcivlerin büyümesini en üst düzeye çıkarırlar. Tiamin (B12 vitamini) son derece önemli bir vitamindir. Tohumlar zengin bir Tiamin kaynağı olmasına rağmen, enteritli muhabbet kuşlarında yok edilir. Bir enterit salgını sırasında muhabbet kuşlarının iyileşmesini hızlandırmak için tiamin takviyeleri verilir.Kültürlenmiş bir maya yan ürünü (Enerji takviyesi) mükemmel bir Tiamin ve B vitamini kaynağıdır ve tüm üreyen muhabbet kuşları için günlük olarak tavsiye edilir.

Okaliptüslerin muhabbet kuşunun hayatında özel bir yeri vardır.
Yabani muhabbet kuşu, Okaliptüs ağacının yanında gelişti ve bir milyon yıldan fazla bir süredir ağaç ve yaprakları ile yakın bir bağ geliştirdi. Islak okaliptüs yaprakları hem vahşi hem de büyük kuş muhabbet kuşlarını heyecanlandırır ve canlandırarak bir neşe çılgınlığına dönüşür. Islak yapraklarda yıkanmayı severler ve üreyen tavuklar, iz elementleri ve üreme proteini olan lizini aramak için kabuğu yıkıcı bir şekilde çiğnerler. Yapraklardan elde edilen okaliptüs yağı, bağışıklık sistemini harekete geçiren ve hastalığa karşı güçlü bir doğal direnci destekleyen tıbbi özelliklere sahiptir.
 
Son düzenleme: