Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşunda Cere

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103
Muhabbet Kuşunda Cere

Muhabbet kuşunun burnu üst gaganın üzerinde bulunur. Burnun sadece dış kısımları görünmektedir. Burun boşlukları burnun bu görünen kısmının arkasında bulunur. Cere (1) olarak adlandırılan çıplak ve mumsu ışıltılı bir deridir . Sağ ve sol tarafı vardır, her birinde üst kısımda birer burun deliği (2) bulunur. Çoğu muhabbet kuşunun burun delikleri ovaldir, boyutları bireysel olarak farklıdır. Kuş sağlıklıysa, burun deliklerinin kenarları düzgün ve düzgündür. Kişi bu açıklıklardan bakabilmeli ve burun boşluklarının bazı detaylarını görebilmelidir. Bu mümkün değilse burun tıkanabilir.

anatomienase01.jpg

Cerenin renklendirilmesi sayesinde muhabbet kuşlarının cinsiyeti belirlenebilir . Yetişkin dişilerde genellikle kahverengi veya çok hassas bir şekilde açık mavidir. Aksine, cinsel olarak olgun erkeklerde parlak mavi veya pembedir. Cerenin cinsiyete bağlı renklenmesi nedeniyle muhabbet kuşlarının dış cinsel özelliği olarak kabul edilir. Cere renginin yoğunluğu, tüylerin renk çeşitliliğinin yanı sıra, esas olarak hormonal duruma (üreme durumu veya değil) bağlıdır. Bununla birlikte, bir kuşun ciddi şekilde hasta olup olmadığını da gösterebilir. Belirli koşullar altında, altta yatan bir hastalık nedeniyle cere rengi değişir.

Muhabbet kuşlarının çoğunda cere düz ve pürüzsüzdür (erkeklerde) veya hafif kavisli ve kabukludur (üreme koşullarında dişilerde). Güçlü bir şekilde şişkin ve küçük bir boynuz gibi görünüyorsa bunun nedeni, özellikle dişi muhabbet kuşlarında görülen aşırı keratinize büyümedir. Bunun nedeni yüksek östrojen seviyeleridir. Bu keratinize cere olgusuna hiperkeratoz denir. Bazen tedavi gerektirir çünkü en kötü durumda burun delikleri tıkanabilir. Ayrıca, parazit ( pullu akarlar ) istilası meydana gelirse, cerenin görünümü önemli ölçüde değişebilir. Daha sonra genellikle kalın, beyazımsı ila kahverengimsi kabuklarla kaplanır ve bu nedenle şişkin görünür, ancak yalnızca kalın örtülerin altında gizlenir.
 

Benzer konular