Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşunda Kalça Hasarlarına Bağlı Yürüme Sorunları

Muhabbet Kuşunda Kalça Hasarlarına Bağlı Yürüme Sorunları

Çoğu durumda, muhabbet kuşları ve diğer kuşlar, bir kaza veya ciddi bir hastalık sonucu ayaklarının hareket kabiliyetinde kalıcı bir bozulma yaşarlar. Bir muhabbet kuşu kalça hasarına maruz kaldığında hareket kabiliyeti azalır. Kısıtlamanın kapsamı, kalça eklemindeki hasarın ciddiyetine bağlıdır. Çoğu durumda, etkilenen bir kuş için ayakta durmak, yürümek ve yere inmek zordur. Kalça hasarı olan çoğu kuşun çiftleşme eylemi gerçekleştirmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle kalça hasarı, bir kuşun günlük yaşamı üzerinde özellikle ciddi bir etkiye sahip olan ve hareket kabiliyetini önemli ölçüde sınırlayan engellerden biridir. Sebebe bağlı olarak, kalça hasarı kalıcı olarak ağrılıdır ve bu kesinlikle yetkili bir veterinerle tartışılmalıdır. Sadece kalça hasarı yaşamları boyunca sürekli şiddetli ağrıya neden olmayan kuşların bu engelle yaşaması beklenmelidir.

Kalça hasarının nedenleri​

Bu kuşun sağ kalça eklemi yerinden çıkmış ve bacağı yukarıyı gösteriyor, bu yüzden hayvan sallanan iplere tutunmayı seviyor.Bu kuşun sağ kalça eklemi yerinden çıkmış ve bacağı yukarıyı gösteriyor.

Hareket kabiliyetindeki ciddi kısıtlamaların tipik bir nedeni kalça çıkığıdır ; Bunun tıbbi terimi dislokasyondur. Bu tür çıkıklar her yaştan kuşu etkileyebilir. Çoğu durumda, onları tedavi etmek neredeyse imkansızdır. Eklem bir kez hasar gördüğünde, yetişkin hayvanlarda genellikle kaymış olan kemiği orijinal konumuna geri getirmenin bir yolu yoktur. Tedavi bazen sadece büyümekte olan ancak her zaman kalıcı bir başarı ile taçlandırılmamış genç hayvanlar için mümkündür. Yani, kemikler anatomik olarak doğru pozisyona yerleştirildikten sonra kalça hızla tekrar yerinden çıkabilir. Ayrıca, bükülmüş uyluk kemikleri veya doğuştan kalça çarpıklıkları ciddi duruş sorunlarına yol açar. Bununla birlikte, son iki sağlık sorunu kuşlarda nispeten nadirdir. Kalça hasarının bir başka olası şekli de bu eklemdeki osteoartrittir .