Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşunda Kumun Önemi

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,807
Çözümler
134
Muhabbet Kuşlarında Kuş Kumu Önemli midir ? Kuş Kumunun Önemi Nedir? Kuş Kumu Olmazsa Neler Olur ?

Muhabbet kuşlarının en önemli gereksinimlerinden biri de kum tüketmektir. Bir muhabbet kuşu kafesinde olmazsa olmazlardandır. Muhabbet kuşlarının temel besinleri tohumlardır. Bu tohumlar ilk yutulduğu anda kuşunuzun kursağa gelir ve burada özel salgıların etkisiyle büyük ölçüde yumuşatılır. Bu yumuşatılan tohumlar taşlığa geçer. Taşlık,kuş tarafından yutulan küçük taşlarla doludur. Bu bölge öğütücü görevini üstlenir. Bu sebeple bu taşların zamanla yerlerine yenileri gelir. Doğal ortamlarından kuşlar bunu karşılayabilir , kafes ortamında bunu bizim sunmamız gereklidir. Yediği besinleri sağlıklı bir şekilde sindirebilmesi için kum gereklidir.

1678550503825.png


Kum Kafeste Olmaz ise Ne olur ?


-Eğer kuşunuz taşlığındaki kumları azalmaya başlar ve yenilenmezler ise Yedikleri besinleri sindirip özümseyemez. Bu sebepten dolayı çeşitli sindirim sorunları ve hastalıkları baş göstermeye başlar. Bu yüzden kafeslerimizden kumu eksik etmeyelim. Unutmayalım ki onlar bizlere muhtaçlardır.