Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşunda Probiyotik Önemi ve Kullanımı

Muhabbet Kuşu ve Kuşlarda Probiyotik Önemi ve Kullanımı

Bu yazıda muhabbet kuşu ve kuşlarda probiyotik ne işe yarar ? Kuşlar da probiyotik önemi , Probiyotik faydaları ? Kuşlarda probiyotik nasıl kullanılmalının cevaplarını sizler için derledik. Kafeste beslenen muhabbet kuşu vb kuşlar, stres ve diğer çevresel faktörlerin yol açtığı sayısız hastalık sorunundan muzdarip olabilir. Kuşlar klamidyal, mantar, viral ve paraziter hastalıklardan rahatsız olabilir. Beslenme yetersizlikleri, idealden daha az bir ortam ve diğer stres faktörleri, bulaşıcı ajanların tutunmasına izin veren bir kuş savunma sistemini azaltabilir ve düşürecektir. Hastalık kontrolünün en önemli yönü önlemedir. Hepimizin bildiği gibi birçok hastalık doğru planlama, karantina, temizlik, haşere kontrolü ve hayvancılık uygulamaları ile önlenebilir. Rutin probiyotik tedavi, kuş kafesi temizliği vb hastalığın önlenmesinde yardımcı olabilir.

CFF9B823-4CBB-4EE2-8006-4AE15DF815C0.jpeg


Probiyotikler şu şekilde tanımlanır:

Bağırsak mikrobiyal dengesini iyileştirerek konakçı hayvanı faydalı bir şekilde etkileyen canlı mikrobiyal yem takviyeleri. Antibiyotikler ve diğer ilgili bileşikler bu tanıma dahil edilmemiştir. İnsanlarda, laktobasil yaygın olarak probiyotik olarak kullanılır, ya tek tipler ya da diğer bakterilerle karışık kültürde. Kullanılan diğer cinsler bifidobakteriler ve streptokoklardır.

Tüm hayvanlarda olduğu gibi, kuşlarımızla bir arada var olan normal bir mikrofloral popülasyon vardır. Hemen hemen her stres biçiminin bu mikroflora dengesini değiştirebileceğine ve bir hastalık durumunu hızlandırabileceğine inanılmaktadır. Bununla birlikte, sağlıklı bir kuşta normal flora, olası herhangi bir dengesizlik veya enfeksiyonla mücadele etme yeteneğine sahiptir. Probiyotik, faydalı "dost" flora olan bu doğal olarak oluşan organizma grubunu belirtmek için kullanılan bir terimdir. Probiyotik mikrofloranın iki baskın suşu Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium bifidum'dur. Bunlar en çok araştırılan ve belgelenen ikisidir. Bifidobacterium bifidum ince bağırsakta E. coli büyümesini engeller ve Lactobacillus acidophilus, kuşlar da dahil olmak üzere insanların ve hayvanların GI kanalında yaşayan önemli bir probiyotiktir.

Faydalı Bakteriler

Bu "faydalı bakteri", patojenik bakterilerin, mayanın ve mantarların bağırsak büyümesini engelleyen asidik bir ortam yaratır. "Test tüpü çalışmaları, L. acidophilus'un candida albicans'ın büyümesini engelleyebileceğini ve inhibe edebileceğini göstermiştir. Ayrıca, test tüpü çalışmalarına dayanarak, L.acidophilus'unkendi potansiyel antibiyotik etkilerine sahip olabileceği öne sürülmüştür" (Scott-Hartland). Probiyotikler, istenmeyen koliformları ortadan kaldırmaya yardımcı olan bakterisilin adı verilen doğal bir antibiyotik benzeri madde üretir. Böylece, bir kuşun normal bakteri florası enfeksiyon ve hastalığa karşı etkili bir savunma mekanizması geliştirir. Sonuç, optimal besin emme yeteneklerini koruyabilen ve nihayetinde hastalıklarla savaşabilen sağlıklı, canlı bir bağırsak astarıdır. Bununla birlikte, bakteri dengesi tahrip edilirse veya doğal flora kurulmazsa, organizmalara neden olan tehlikeli hastalık gelişecek ve sonunda tıbbi müdahale gerektirecektir.

Antibiyotik Tedavisi Sırasında

Bağırsak florasının değiştirilmesi veya "bağırsak sterilizasyonu" antibiyotik tedavisinin sık görülen bir yan etkisidir. Bu konuda elle beslenen bebeklere veya yetişkinlere asla profilaktik olarak antibiyotik veya mantar önleyici tedavi uygulanmamalıdır. Ayrım gözetmeksizin veya uzun süreli antibiyotik kullanımı normal vücut florasını tahrip edebilir ve bağışıklık sistemini baskılayabilir ve dirençli patojenler oluşturabilir. Bu zamanlarda, probiyotikler veya lactobacillus olarak da adlandırılan doğrudan beslenen, türe özgü mikrobiyallerin faydalı olduğu kanıtlanabilir. Probiyotikler, antibiyotik uygularken profilaktik ve destekleyici tedavi olarak güvenle kullanılabilir. Bu yeni türe özgü probiyotikler konakçıya besin sağlayabilir, sindirime yardımcı olabilir ve daha iyi gıda dönüşümü üretebilir.

Birçok patojenik bakteri ve virüsü etki eden ve öldüren antibakteriyel ajanlar ve enzimler üreterek hastalığa neden olan mikroorganizmaların kontrol altında kalmasına yardımcı olacaklar. Probiyotikler, patojenik bakteriler tarafından üretilen toksinleri nötralize etmeye yardımcı olur ve çok çeşitli B vitaminleri ve faydalı enzimler (Schoen) üretir.

Muhabbet Kuşu ve Kuşlarda Probiyotik Nasıl Verilir

Klorsuz suya yani içme suyuna sıvı probiotikler bir dolu suluğa 1 ml civarında tozlar ise mercimek tanesi kadar suya mamaya katılarak verilebilir. Çok sayıda kuş besleyenler içinse 1 litre klorsuz suya 5ml sıvı probiotik ilave edilir.

Kuşlarda Probiyotik Markası Önerileri
  • Entrobac
  • Diazyme 256
  • Proactic bird
Not: Bilinen satıcılardan alın çok fazla sahtesi bulunmaktadır.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥