Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Muhabbet Kuşunda Tüy Dökme

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,138
Çözümler
61
Muhabbet Kuşunda Tüy Dökme

Bir muhabbet kuşu tüyü büyümeye başladığında, yukarıda tarif edildiği gibi bir iğne tüyü olarak ortaya çıkar. Bu aşamada, tüyün mili, doku ve besinlerle dolu ve kırılırsa kanar. Bununla birlikte, tüy tamamen büyüdüğünde, kan kaynağı kesilir ve saçlarınız ve tırnaklarınız ölü olduğu gibi, şaft boş ve boştur. Ölü yapılar olduğundan , hasar görürse iyileşemez, bu nedenle kuşlar tüylerini düzenli olarak atar ve "tüy dökümü" adı verilen bir süreçte yenilerini yetiştirir.

1678551587784.png


Bu süreç hormonal değişikliklerle tetiklenir ve mevsimler tarafından tetiklenir. Önemli bir nokta, yeni tüy yetiştirmenin çok fazla enerji ve besin almasıdır, bu nedenle örneğin üreme sırasında tüy dökümündeyse eşlememeliyiz. Muhabbet kuşunun tüylenmesi, beslenmesi, özellikle de proteinde ekstra ihtiyaç duyacaktır.

Muhabbet kuşları yılda bir kez tüy dökebilir, ancak bazıları altı ayda bir tüylenir ve bazıları tüm yıl boyunca yavaşça tüylenir. Gençler, bebek alın çizgilerini kaybettikleri ve bir yetişkinin açık beyaz veya sarı alnını aldıklarında yaklaşık 12 haftada kısmi bir tüy dökme geçirirler.

Bazı muhabbet kuşları tüylerini hızlı bir şekilde atma eğilimindedir ve sonunda düzensiz ve pis ve rahatsız görünmeye meyillidirler (aynı zamanda huysuz hissedecekler, böylece öfkeli ve sinirli olabilirler) sonra yeni tüyler yetiştirin ve birkaç hafta içinde tüylerinden geçin . Diğerleri yavaşça yapar ve sadece ara sıra eksik tüyü fark ederseniz, tamamlanması birkaç hafta alır. Tüy dökmek, enerji ve besin maddesi tüketmesi nedeniyle kuşunuz için büyük bir sorun. Büyüyen yeni tüyler, muhabbet kuşunuzun yediği besinlerin% 25'ini kullanabilir, bu nedenle bu zamanda fazladan sağlamanız gerekir, böylece sağlıklı, güzel tüyler üretebilirler.

Muhabbet Kuşum Çok Tüy Döküyor Neden ? Tüy Dökmesi Hastalık Sebebi mi ? Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökme Dönemleri var mı ?

Muhabbet kuşları sevdiğimiz canlılardır. En ufak sorunlarında korkmaya başlarız. Tüy dökme olayı da bu durumlardan biridir. Unutmayalım ki günlük tüy dökmeler tüm kuşlar için normaldir. Bazen aşırı tüy döktükleri görülür bu durumda tecrübesiz ve yeni kuş bakan hobiciler korkar hastalık belirtisi mi diye ? İnternetten araştırmalara başlar. Bunun sonucunda da bu tür yazılarımıza şuan ki yazıya ulaşırlar. Ama korkulacak bir durum söz konusu değildir. Tüy dökme muhabbet kuşunuzun hayatının doğal sürecidir. Bu onların hasta olmadığını aksine sağlıklı olduğunun belirtisidir. Kuşunuz eski yıpranmış tüylerini atıp yerine yeni ve daha temiz dayanıklı tüyleri çıkacaktır.

1678551551191.png


Muhabbet kuşları mevsimsel tüy dökme dönemleri vardır. Bu tüy dökümü yılda 1 veya 2 defa olabilir .Bazı durumlarda ise bu sayı artış gösterebilir. Daha fazla olması doğal bir olay değildir. Aşırı değişen ortamın sıcaklığı , aşırı verilen kızıştırıcı besinler (Nijer tohumu, E vitamini vb ) bunu tetikleyebilir ve kuşunuz doğal tüy mevsiminde hariç daha fazla tüye girer bu da sağlığını olumsuz etkiler. Tüy dökümü dönemleri hassas oldukları aşırı stres oldukları dönemlerdir. Bu döneme karın ağrısı dönemi de denir. Bu dönemi bazı kuşlar kolay atlatırken bazı kuşlarda daha zor ve uzun sürebilir. Ama unutmayın ki bu kuşunuzun doğasının bir parçasıdır. Kısacası tüy dökme dönemleri muhabbet kuşları hatta tüm kuşlar için doğasının bir parçasıdır.
 
Son düzenleme:

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥