Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşunu Kafesten Dışarı Bırakmak (Dışarıya Salma)

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114
Muhabbet Kuşunu Kafesten Dışarı Bırakmak (Dışarıya Salma)

Muhabbet kuşunuzu evinizde kafes dışına salmak istiyorsunuz. Bu durumda muhabbet kuşunuz için odayı hazırlamanız gerekir. Muhabbet kuşu kafes dışında Uçuşu için oda hazırlarken yapmanız gereken birkaç şey var;
 • Pencereye çarpmasını ve muhtemelen yaralanmasını önlemek için perdeleri kapatın.
 • Tüm yangınları ve bacaları örtün
 • Tüm kapı ve pencereleri kapatın
 • Kırılgan süsleri ulaşamayacağı bir yere koyun – bunlar muhtemelen çıkıntıların üzerinde olacaktır: tam da kuşunuzun tünemek isteyeceği türden bir yer
 • Odada köpek, kedi veya asi çocuk olmadığından emin olun; erken bir travma, evcilleştirme çabalarınızı günlerce geciktirebilir
 • Muhabbet kuşunun tüneyebileceği bazı erişilemez yerler olduğundan emin olun; örneğin üst kısımları ve kitap raflarını örtün: kuşunuz ilk birkaç uçuşta gergin olacak ve yüksek ve güvenli bir yeri tercih edecektir.
 • Zamanla sandalyelerin, mobilyaların, zeminin ve sizin üzerine tünemeye başlayacak: hemen hemen her yere konmasından memnun olduğunuzdan emin olun, çünkü kollarınızı sallayarak onu uzaklaştırmak onu korkutacaktır.
 • Odaya birkaç oyuncak koyun; yerdeki pinpon topundan büfenin üzerindeki muhabbet kuşu büyüklüğündeki tırmanma çerçevesine kadar her şey.
 • Kemirilmesini istemediğiniz ev bitkilerini çıkarın
 • Tüm fanları kapatın
 • Aynaları örtün veya çıkarın – bu her zaman olmaz, ancak bazı kuşların aynalara doğru uçtuğu biliniyor
Muhabbet kuşunu kafesten çıkarmak
muhabbet kuşları kafeslerinin dışında

Kafesin dışında maceraya atılmak, kuşunuzun alışık olacağından büyük bir adımdır ve ilk birkaç denemenizde parmağınızdan atlayıp güvenli kafeslerine geri dönebilir. İlk birkaç denemede, ikinci tur için elinizi geri koyduğunuzda kuşunuzun telaşlı göründüğünü fark ederseniz, onları kendi haline bırakın. Bir sonraki oturuma her zaman kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Birçok muhabbet kuşu kafesten kafes dışına geçişten bunalır ve bazıları kendilerini daha güvende hissettikleri kafesin tepesine yönelebilir. Böyle bir durumda, oturup çevrelerini keşfetmelerine izin verin ve belki kendilerini güvende ve ödüllendirilmiş hissetmeleri için oraya bazı ikramlar koyun. Onlarla nazikçe konuşun ve sonunda parmağınızı tekrar uzatın. Onları kafesten uzaklaştırmaya çalışın ve istedikleri yere kanat çırpmalarına izin verin.

Kafesin üst kısmı muhtemelen muhabbet kuşunuzun ilk dış tüneme alanı olacaktır.​

Eğer kuşunuz dışarıdaki ilk macerasının ardından hemen kafesine geri dönerse, onu tekrar parmağınıza yerleştirmeye çalışın veya kafesin kapısını kapatın. Muhabbet kuşunuzun yardım almadan kafese gidip gelmesine izin vermemek en iyisidir, çünkü bu onların elinizi kafese girip çıkmanın bir yolu olarak değil, gereksiz bir davetsiz misafir olarak görmelerine neden olabilir.