Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşunun Hasta Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,738
Çözümler
114
Muhabbet kuşunun hasta olup olmadığını nasıl anlarız?

Sürekli neşeli ve hareketli olan muhabbet kuşumuz bir anda durgunlaşıp, uyuklamalar ve iştahının kapanması dikkatimizi çeker. Bu durumda hemen tedirgin oluruz. Aklımızda geçen soru ise muhabbet kuşum hasta mı? Bu durum kuş sahiplerini rahatsız eder. Peki muhabbet kuşunun hasta olup olmadığını nasıl anlarız? Burada kuşun gösterdiği davranışlara, fiziksel haline ve dışkısına odaklanmak gereklidir. Muhabbet kuşları doğasında yırtıcılardan korunma içgüdüsü ile hasta olsalar bile ilk zamanlarında hastalığını saklamaya çalışırlar. Bizler kuşun hasta olduğunu fark ettiğimizde tedavi için geç kalabiliriz. Bu yüzden muhabbet kuşumuzu iyi takip etmeliyiz. Hastalık belirtileri gösteriyor mu? Diye bakmalıyız.
halsiz-kafes-tabanında-duran-muhabbet-kuşu.jpg

Muhabbet kuşlarının hastalık belirtileri şunlar;
 • Letarjide artış . Uyumadıkça en ürkek muhabbet kuşları bile uzun süre sessiz ve hareketsiz kalamaz. Uyuşukluğun ilk belirtileri, kendisini genellikle uyaran şeylere (siz, yeni yiyecek, eşi vb.) ilgi eksikliği göstermesi olabilir.
 • Gündüz uyumak . Bunun nedeni gece boyunca meydana gelen dış rahatsızlıklar olabilir. Ancak bunu göz ardı ederseniz uykululuk bir hastalık belirtisi olacaktır. Bir olasılık, tüy akarlarının istila etmesi ve kan emici ilgileriyle onu bütün gece uyanık tutmasıdır.
 • Kabarık tüyler . Bu, kuşun çok soğuk olduğu anlamına gelir ve iki şeyden birine işaret eder: Ya kafes ya da kuşhane biraz soğuktur ya da muhabbet kuşu iyi değildir. Soğuk bir muhabbet kuşu da titreyebilir.

Her şey kabardı; bu bir hastalığın belirtisi olabilir​

 • Aşırı ciyaklama. Eğer kuşunuz sürekli alarm halinde bağırıyorsa sıkıntıda demektir. Görünür bir belirti olmayabilir, ancak yakınlarda onu endişelendirecek hiçbir şey olmadığından eminseniz, acı çektiği sonucuna varabilirsiniz.
 • Tüneme davranışında değişiklik. Bir anda tünek yerine yerde dinlenmeye başlayan kuşun ya kanadı incinmiştir ya da tüneyecek kadar zayıftır. Sorunların daha az ciddi olan başka bir işareti, her zaman tek ayak üzerinde tüneyerek uyuyan bir muhabbet kuşunun aniden iki ayak üzerine tünemesidir.
 • Kirli havalandırma – her zaman ıslak veya yapışkan dışkıların işaretidir ve bu genellikle sağlık sorunlarına işaret eder.
 • Dışkılar. Muhabbet kuşunuzun normal, sağlıklı kakasının 'yanmış patlamış mısır' görünümüne aşina olacaksınız. Normdan sapan her şey bir şeylerin yanlış olduğunun işaretidir. Bunun istisnası yuvalama sırasındaki tavuk kuşudur: Dışkıları görünüm değiştirebilir ve bu bir hastalık belirtisi değildir. Not: Bazı muhabbet kuşu pelet yemleri, dışkıları boyayan renklendiriciler içerir. Bu kaçınılması gereken bir şeydir çünkü sağlıklı bir kaka teşhisini daha da zorlaştırır.
 • Gevşek dışkılar. Bazen bir muhabbet kuşu, aşırı yenildiğinde ishale neden olan bir gıda maddesinin tadına bakabilir, bu nedenle bunu aklınızda bulundurun. Böyle bir mutfak suçlusu kesin olarak belirlenemiyorsa, ıslak kaka bir hastalık veya parazit belirtisidir.
 • Dışkıda sıvı. Bu normaldir; muhabbet kuşu az miktarda sıvı idrar salgılar, ancak dışkıların çoğu talaş veya kağıt üzerine düşeceğinden siz bunu fark etmeyebilirsiniz bile. Aşırı idrar yine de endişe kaynağıdır. Önceki maddede belirtildiği gibi dışkıları gevşetebilir, ancak bazen katı maddenin etrafında ıslak bir halka olarak görülebilir. Bu sıvının normalden daha fazla olması durumunda bir veterinerle konuşun.
 • Renksiz dışkılar – yeşil. Kakası genellikle kahverengi veya siyah olan bir kuşun yeşil dışkısı, muhabbet kuşunun yeterince yemediğini gösterir. Bunun nedeni stres olabilir veya yavru kuşun yetersiz beslenme nedeniyle yetersiz beslenmesi olabilir. Aynı zamanda kuşun kursağındaki bir enfeksiyonun belirtisi de olabilir.
 • Renksiz dışkılar – gri. Kakası tekdüze açık gri veya gri-kahverengi ise muhabbet kuşunuzun pankreasında bir sorun var demektir.
 • Renksiz dışkılar – kırmızı. Dışkıdaki koyu kırmızı renk muhtemelen kandır ve bağırsak probleminden kaynaklanır (ancak her zaman kendinize kuşun kiraz, kırmızı meyveler veya pancar yiyip yemediğini sorun; bunlar kakada kırmızı lekeler üretecektir ve bu kesinlikle sorun değildir).
 • Renksiz dışkılar – yeşil ve sarı. Bu karaciğer hastalığının bir belirtisidir ve yeşil renk safradan kaynaklanır.
 • Dışkıda sindirilmemiş yiyecekler. Bu bağırsak parazitlerini gösterir. Eğer muhabbet kuşu bu durum için yeni tedavi görmüşse, sistemi basitçe temizleniyor demektir ve problem birkaç gün içinde ortadan kalkacaktır. Eğer tedavi edilmediyse, olması gerekiyor!
 • Kusma. Hastalığın bir sonucu olarak hasta olmak, muhabbet kuşunun ortak alışkanlığı olan, tohumu bir eşe/civciv veya eş/civciv yerine kusması ile karıştırılmamalıdır. Hasta bir kuşun kusmuğu ıslak olur ve genellikle çenesini ve göğsünü kirletir. Kusmanın nedenleri çeşitlidir, bu nedenle hızlı bir şekilde profesyonel bir teşhis almanız gerekir.
 • Yapışkan burun delikleri veya burun akıntısı. Sağlıklı bir muhabbet kuşunun ceresine asla kuru veya sıvı madde yapışmaz.
 • Sıcak ayaklar – bu, muhabbet kuşunun parmağınıza tünediği ayağının olağan sıcaklığına aşina olmanızı gerektirir: sıcak ayaklar genellikle bir hastalık belirtisidir (genellikle böbrek sorunları). Bununla birlikte, obez bir kuşun ayaklarının da daha sıcak olacağını ve bunun size bağlı olduğunu unutmayın; sağlıklı gıda alımını artırın ve yağlı tohumları veya atıştırmalıkları azaltın. Stresli veya aşırı egzersiz yapan bir kuşun ayakları da sıcak olacaktır, bu nedenle sağlığı hakkında bir karara varmadan önce sakinleşene kadar bekleyin.

muhabbet kuşu hastalık belirtileri

Muhabbet kuşunuzun ayakları normalden daha mı sıcak yoksa daha mı soğuk?​

 • Soğuk ayaklar – bu belirti, eğer hastalıktan kaynaklanıyorsa, buna halsizlik, tüylerin kabarması ve titreme de eşlik edecektir. Not: Banyodan yeni çıkmış bir muhabbet kuşunun ayakları da üşüyebilir, ancak bu endişelenecek bir şey değildir.
 • Şişmiş veya ağrılı gözler. Muhabbet kuşunun göz çevresi şişmişse veya herhangi bir göz akıntısı varsa veteriner müdahalesi gerekir. Altta yatan sorun bir dizi bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonundan biri olabilir.
 • Başta veya yüzde yapışkan tüyler. Bu, muhabbet kuşunun mahsulünde bir enfeksiyon olduğunu gösterebilir. Böyle bir durumda yemek yiyemeyecek ve veterinerin müdahalesine gerek kalmadan çok çabuk ölecektir.
 • Tüylerde kan var. Bu kuşun yaralandığını gösterir. Kendini zayıf hissedecek ve antibiyotiğe ihtiyacı olabilir.
 • Topallamak. Muhabbet kuşu bacağını veya ayağını incitmiştir ve hiçbir şeyin kırılmadığından emin olmak için kontrol edilmesi gerekecektir.
 • Aşırı büyümüş gaga veya ayak tırnakları. Bu genellikle karaciğer problemleriyle bağlantılı bir hastalık belirtisidir.
 • Deforme olmuş veya şekilsiz gaga. Bu, oyuk akarlarının işidir ve eğer muhabbet kuşunun gagası ve dolayısıyla yaşamı kurtarılacaksa tedavi edilmesi gerekir.
 • Hızlı nefes alma. Bunun nedeni aşırı ısınma olabilir; ama aynı zamanda bir hastalık belirtisidir. Muhabbet kuşunun gagası sürekli açıksa, nefes alırken hışırtı veya çıtırtı sesleri duyuluyorsa veya her nefeste kuyruğu yukarı aşağı seğiriyorsa sorun var demektir.
 

PauL

Aktif Üye
Katılım
5 Ara 2023
Mesajlar
143
Çözümler
1
Faydalı bir konu mutlaka okunmalı.