Muhabbet Kuşunun Komozom Sayısı ve İşleyişi

Muhabbet Kuşunun Komozom Sayısı ve İşleyişi

Muhabbet kuşları 26 kromozom sayısına sahiptir. Bu kromozom kümesi, kuşun her hücresinde kopyalanmıştır. Setin her kromozomu, kuşun çeşitli kalıtsal karakterlerini kontrol eden farklı bir “Genler” veya “Faktörler” dizisinden (Mendel'in deyimiyle) oluşur. Bu kalıtsal karakterler, noktaların büyüklüğünü ve baş, şekil, tip, renk, cinsiyet, kemik yapısı, tüy uzunluğu ve dokusunu içerir. 26 kromozom, eşit uzunluktaki 13 çiftte görülür (cinsiyet kontrol eden kromozom çifti hariç). Her kromozom üzerinde, (Allelmorphs) veya “Allel” olarak adlandırılan bir çift yayda karşılık gelen (pozisyondaki) genler.

muhabbet kuşu kromozom genetikBir allel çifti aynı veya farklı olabilir ve nasıl etkileştikleri, kuşun karakterlerinden birini kontrol eder. Bir çift allel aynıysa, kuş belirli gen için “Homozigot” olarak adlandırılır (ya da genin “Çift Faktör” olarak var olduğu söylenir); Bunlar farklıysa, kuşun “Heterozigot” olduğu söylenir. Her gen için (veya her genin “Tek” Faktör olarak var olduğu söylenir) Bir “mutasyon”, bir genin veya bir dizi genin değiştiği genetik bir kazadır. Bununla birlikte, yaşayabilir bir mutasyon nadir bir olaydır; Bu yüzden vahşi muhabbet kuşu popülasyonunda, orijinal gen en yaygın olanıdır. Böylece orijinal gene “Wild-Type” geni denir ve vahşi tipten herhangi bir sapmaya bir mutasyon denir. Bir mutant, bazı ana yollardan veya vahşi tipten küçük yollardan farklılık gösterebilir. Açıktır ki, bazı mutasyonlar diğerlerine göre daha kolay (ve dolayısıyla daha sık) olabilir.

Çiftleşme de erkek spermi ile dişinin yumurtasını döllemektedir. Sperm ve yumurta, her bir kromozom çiftinin sadece bir kromozomunu içeren tek hücrelerdir (sperm veya yumurta dahil olan bir kromozom çiftinin yarısı bir şans meselesidir). Böylece döllenmiş yumurtanın her bir kromozom çifti vardır ve her bir kromozom çifti her bir ebeveynden bir kromozoma sahiptir. Böylece her ebeveynin genleri, yavrunun her özelliğine katkıda bulunur.
 
  • Like
Tepkiler: Süleyman Ekinci

Benzer konular