Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Oda Spreyi Ve Parfümler Kuşlar İçin Güvenli Mi?

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103

Oda Spreyi ve Parfümler Papağanlar vb Kuşlar İçin Güvenli Mi?​


Evin taze kokmasını sağlamak tüm kuş sahipleri için zorlu bir iştir. Papağanlar, evde doğal olarak oluşan kokuların yanı sıra, düzenli temizlikle tamamen kontrol edilemeyen kötü kokular da yayarlar.

Papağanların solunum sistemi sorunlu olabilir. Etkili nefes alma uçuş için gerekli olsa da , kuşları insanlar için önemsiz olan çevresel kirleticilere karşı savunmasız hale getirir.

Sentetik oda spreyleri, aerosol spreyler veya takılabilir cihazlar dahil olmak üzere kimyasal bileşikler içerir. Bu yüksek basınçlı parçacıklar havada asılı kalarak yaşamı tehdit eden sonuçlar doğurur.

Oda spreyleri papağanlar tarafından solunduğunda hırıltıya, koordinasyon kaybına, nöbetlere , felce ve ölüme neden olabilir. Bir kuş zehirli ortamdan ne kadar erken uzaklaştırılırsa hayatta kalma şansı o kadar artar.

oda spreyleri kuşlar için zararlı mı

Oda Spreyi Papağanları Öldürebilir​

Güçlü kokular kuşların solunum sistemlerini etkileyebilir ve çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle sahipleri kokulu ürünleri püskürtmekten, koku yaymaktan ve yakmaktan kaçınmalıdır.

Çoğu kuş sahibi , kimyasal bazlı temizlik malzemeleri veya kokulu oda spreyleri kullanmadan bir evi temiz ve taze tutmanın ne kadar zor olduğunun farkındadır .

Standart oda spreyleri papağanlar için yaşamı tehdit eden sonuçlar doğurabilir. Bunun yerine, güvenli ve toksik olmayan olarak sınıflandırılan doğal ürünleri kullanmayı düşünün.

Papağanlara Zararlı Oda Spreyi​

Oda spreyleri arasında hava fanı delikleri, uçucu yağ difüzörleri, eklentiler ve aerosoller bulunur. Papağanlar için tehlikeli olan ürünler şunlardır:

Uçucu yağlar​

Birçoğumuz esansiyel yağları kullanırız çünkü bunlar tedavi edici, rahatlatıcı, rahatlatıcı ve canlandırıcıdır. Hatta bazıları stres, kaygı ve depresyonu yönetmede bile etkilidir. Papağanlar tarafından solunduğunda tüm uçucu yağlar güvenli değildir. Aşağıdaki türlerden kaçının:

Nane Yağı​

Nane güçlü bir aromaya sahiptir, bu nedenle kemirgen ve böcek kovucularda bir bileşen olarak kullanılır. Maalesef nane kuşların solunum sistemine zarar verebilecek bir kokudur.

Çay ağacı yağı​

Çay ağacı yağı en zararlı uçucu yağlar arasındadır. BMC Veteriner Araştırması'na göre , bir Sultan papağanı birkaç damla çay ağacı yağına maruz kaldıktan sonra ciddi karaciğer hasarı ve nötropeni yaşadı.

Tarçın Yağı​

Tarçın yağı, zararlıları uzaklaştıran güçlü bir kokuya sahiptir. Ancak tarçın yağının kokusu solunum sistemini tahriş edebilir ve evcil kuşların etrafında difüzörde kullanılmamalıdır.

Sitronella Yağı​

Citronella, evlerin kokusunu iyileştirmek için difüzörlerde kullanılan bir diğer esansiyel yağdır. Ne yazık ki sitronella yağının aroması çoğu papağanın tolere edemeyeceği kadar güçlüdür.

Papağanlar yoğun kokulara karşı hassas olan hassas akciğer zarlarına sahiptir. Sitronella kadar güçlü seyreltilmemiş bir esansiyel yağı soluduklarında nefes almakta zorluk yaşayabilirler.

Aerosol Oda Spreyi​

Aerosoller, basınçlı bir kaptan çok küçük sıvı damlacıkları halinde püskürtülen oda spreyleridir. Aerosol bazlı oda spreyleri genellikle farklı bir koku yayan kimyasalların bir karışımını içerir. Çoğu durumda bu bileşikler tamamen kimyasal bazlıdır ve doğal değildir.

Spreylerin aerosol kategorisindeki tüm kokular papağanlar için zehirlidir. Bunlara konserve oda spreyleri, deodorant spreyler ve saç spreyi dahildir. Bu tehlikeli aerosolleri kullanmaktan kaçının.

Tütsü​

Tütsü çoğu insanın canlandırıcı ve tedavi edici bulduğu bir aromaya sahiptir. Papağanlar tütsüden hoşlanmazlar çünkü yandığında güçlü kokular ve duman çıkarırlar. Bu, solunum sistemini zorlayarak ciddi solunum sıkıntısına neden olur.

Mumlar (Kokulu ve Kokusuz)​

Arkadaşınız papağan olduğunda evin kokusunu güzelleştirmek için kokulu mum kullanırken dikkat etmeniz gerekenler var . En önemli faktörler şunları içerir:

  • Balmumu türü (petrol bazlı ve soya bazlı).
  • Aynı oda veya farklı bir kat.
  • Mumun yaydığı koku (güçlü ve nötr).
  • Fitil türü (kurşun ve çinko fitillerden kaçının). Kağıt ve pamuklu fitiller tercih edilir.
Bir mumun papağanın yaşam alanının 3 oda uzağında yanması büyük olasılıkla sorun teşkil etmez. Aynı şekilde mumun doğal balmumundan yapılmış olması ve kokusuz (kokusuz) olması daha güvenli olacaktır.

Tüm mumlar duman ve is üretir, bu nedenle kapıyı kapalı tutun ve daha sonra odayı havalandırın.