Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Pakistan (Yeşil) Papağan Hakkında Her Şey

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
886
Çözümler
49
Pakistan (Yeşil) Papağan Hakkında Her Şey
Pakistan ülkemizde en çok bilinen papağan türlerindendir. Bu yazıda bu yeşil renkli pakistan papağanları özellikleri, beslenmesi, bakım, üremesi ve eğitimi hakkında her şeyi inceleyeceğiz.

pakistan-papağanı-özellikleri.jpg

Pakistan papağanı (indian Ringneck) diğer ismiyle yeşil papağan Asya (Hindistan-Pakistan)-Avrupa-Amerika-Afrika kıtalarında görülmektedir. Bunun yanında çeşitli efsanelerle birlikte son zamanlarda çoğalmalarıyla beraber TÜRKİYE de de gözle görülmektedir. (Efsaneler 1-Papağan Kamyonu devrilmesi ile yayılmışlardır Efsaneler 2-Papağan taşıyan gemiden kaçmalarıyla) Bu papağan türü dayanıklılıkları sebebiyle doğal yaşam alanı olmayan Türkiye gibi ülkelerde yaşam alanı bulmuşlardır.

Pakistan Papağanı Özellikleri

Pakistan papağanları 30-40 cm arasında 300-500 gr ağırlıklarında Yeşil gövdeli ve Kırmızı gagalıdırlar. Burada belirtmek gerekirse siyah gagalı olanlar yine Pakistan familyasından olan African Ringneckler'dir ki bana kalırsa çok bir farkları yoktur. Yine Pakistan papağanları Alexander papağanları (İskender papağanı) ile karıştırılmaktadırlar. Aslında benzer yanları yeşil ve aynı ortamda olmalarıdır. Boy, gaga bakımından farklıdırlar. Pakistan papağanları mutasyon olarak Sarı, Mavi, Gri, Mor ,Beyaz ve birçok mutasyonu bulunmaktadır. Benime vimde şuan mavi ve sarı pakistanım bulunmaktadır bunun yanında yeşil, beyaz ve gri de besledim. Mutasyon Konusunu ayriyetten bir konu ile değineceğim. Sesleri ise orta düzeydedir yalnız kaldıklarında ses seviyeleri artmaktadır.

Pakistan Papağanı Beslenme

Pakistan papağanları doğal hayatta tahıl, tomurcuk ve meyvelerle beslenmektedir. Pet hayvanı olarak beslediğimiz evlerde verdiğimi yemlerin dışında Meyve ve sebze ile beslememiz uygun olacaktır .Ancak avakado ve meyve çekirdekleri toksin içerdiğinden dolayı kesinlikle verilmemelidir. Bunun yanında kuşun karakterine göre bazı meyveleri sevmediğini gözlemledim Örneğin yeşil pakistanım Elma, armut (armut çok verilmemeli hazımsızlık yaratıyor),Kiraz ı çok severken Mavi pakistanım kiraz ı yememektedir muz sevmektedir. Meyvelerde gözle takip ederek sevdiği verilmelidir.
Su olarak ta kendi içtiğimiz sulardan verilmeli kesinlikle çeşme suyu verilmemelidir. Şekerli besinler kesinlikle yasaktır. Çikolata, Cips, Alkol, Tütün kısacası insan için zararlı olan her şey.

Pakistan Papağanı Kafes Seçimi

Pakistanlar Orta boy papağan olduklarından dolayı büyük boy jako kafesi olarak bilinen kafeslerden seçilmesi uygun olacaktır.

Pakistan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Erkek Pakistanlarda boynunda siyah bir halka bulunur ve bu halka yaşı ilerledikçe siyah-kırmızıya döner. Dişilerde ise halka bulunmaz.

Konuşma ve Taklit Yeteneği

Yavruyken beslenip büyütülmesi halinde konuşma yeteneğine sahiptirler.

Kepek ve Tüy

Tüy dökümü belli dönemlerde artmaktadır ancak sultan papağanlarındaki gibi kepek sorunu yoktur. Bu nedenle eşlerininiz seveceği bir türdür.

Pakistan Papağanı Üretim

Pakistan papağanları Şubat-Haziran aylarında kurlaşma-çiftleşme ve yavrulama dönemleridir. Evde üretim için rahatsız edilmeyecek bir ortam oluşturulması gerekir. Yuvalık sürekli kontrol edilmemelidir. Yuvalık yanlamasına değil diklemesine olmalıdır.

pakistan-papağanı-üretim-yuvalık.jpg


Pakistan Papağanı Uyku Düzeni

Pakistan papağanları 10-12 saat uykuya geçmesi gerekmektedir. Bence en önemli konu budur. Eğer üretim yapmak isteniyorsa kuşlar uykuya yattığı zaman rahatsız edilmemelidir.
 

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥