Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Papağan Ateşi Hastalığı (Psittacosis)

Papağan Ateşi Hastalığı (Psittacosis)

Papağan ateşi
, insanlara bulaşabildiği için çoğu insanın duyduğu kuş kaynaklı hastalıktır. Chlamydophia psittaci , durumdan sorumlu organizmadır ve yabani kuşların % 1'inin hastalığı barındırdığı tahmin edilmektedir, bu rakam kafeste yaşayan muhabbet kuşlarında % 30'a yükselmektedir. Bunların çoğu taşıyıcıdır, kendileri hiçbir belirti göstermezler, ancak papağan ateşi hastalığı dışkıları ve tükürükleri yoluyla geçirirler. Bu nedenle kafesleri temiz tutmak, hastalığın yayılmasını önlemenin en iyi yoludur.

Papağan ateşine yenik düşen bir kuş, yukarıda Muhabbet Kuşu Hastalığı Belirtilerinde açıklanan semptomların çoğunu sergileyecektir - halsizlik, karıştırılmış tüyler, nefes alma sorunları, gevşek yeşil dışkılar vb.

Hasta kuşun durumunu doğrulamak için bir veterinere gitmesi gerekecek. İzolasyon daha sonra hayati önem taşır ve kuşun geldiği kafesin dezenfekte edilmesi gerekir. Diğer kuşlarınızı semptomlar için izleyin ve yenilmiş olabileceğini düşündüğünüz kuşları çıkarın. Veteriner ilaç yazacak veya kuşun insanca öldürülmesinin herkesin yararına olacağını önerebilir.