Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Papağan Ateşi (Psittakoz) Hastalığı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105

Papağan Ateşi (Psittakoz) Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Psittakoz (papağan ateşi) hastalığı ne demek

Psittakoz hastalığı diğer isimleri papağan ateşi ve ornitoz olarak da bilinir. Psittakoz: hafif hastalığa veya zatürreye (akciğer enfeksiyonu) neden olabilen hastalıktır. Bu hastalığın önlenmesine yardımcı olmak için kuşları ve kafesleri tutarken ve temizlerken iyi önlemleri alın. Psittakoz çeşitli kuş türlerini etkiler. En sık papağanlarda görülür. Muhabbet kuşları, güvercinler ve mynah kuşlarında da görülebilir. Hastalık bazen ördek ve hindilerde görülür, biraz nadir de olsa tavuklarda görülür.

Psittakoz (papağan ateşi) hastalığı Nasıl yayılır?

Bakteriler, enfekte kuşlara maruz kalan insanları enfekte edebilir. Enfekte kuşların her zaman hastalık belirtileri göstermediğini veya hasta görünmediğini bilmek önemlidir. Hem hasta kuşlar hem de hastalık belirtisi olmayan enfekte kuşlar, bakterileri dışkılarında ve solunum salgılarında saçarlar. Dışkı ve salgılar kuruduğunda, küçük toz parçacıkları (bakterileri de içeren) havaya karışabilir. Birinin enfekte olmasının en yaygın yolu, bu kurumuş salgıların tozunu solumaktır. Daha az sıklıkla, kuşlar insanlara ısırıklar ve gagadan ağza temas yoluyla bulaşır.

Genel olarak insanlar psittakoza neden olan bakterileri diğer insanlara yaymazlar. Ancak bu nadir durumlarda mümkündür. Bakterilerin kümes hayvanlarını hazırlayarak veya yiyerek yayıldığına dair hiçbir kanıt yoktur.

Artan risk altındaki kişiler

Her yaştan insan psittakoza yakalanabilir, ancak yetişkinler arasında daha yaygın olarak rapor edilmektedir. Kuşlarla ilgili mesleklerde çalışanlar da dahil olmak üzere evcil kuşlar ve kümes hayvanları ile teması olanlar yüksek risk altındadır:
  • Kuş sahipleri
  • Kuşhane ve evcil hayvan mağazası çalışanları
  • Kümes hayvanları işçileri
  • Veterinerler

Psittakoz (papağan ateşi) Hastalığı Nasıl Önlenir

Temizlik için ayrılmış yerdeki evcil hayvan kafesi parçalarının havai çekimi.

Güvenli kuş ve kafes bakımı Psittakozu önlemenin önemli bir yönü kuşlar arasındaki enfeksiyonu kontrol etmektir.
  • Kafesleri temiz tutun; Kafesleri, yiyecek ve su kaplarını her gün temizleyin.
  • Kafesleri yiyecek, tüy ve pisliklerin aralarına yayılmayacak şekilde konumlandırın (örn. kafesleri istiflemeyin, kafesler yan yanaysa sağlam kenarlı kasalar veya bariyerler kullanın).
  • Aşırı kalabalıktan kaçının.
  • Enfekte kuşları izole edin ve tedavi edin.
Kuş kafeslerini veya kuş pisliği bulaşmış yüzeyleri temizlemeden önce yüzeyleri ıslatmak için su veya dezenfektan kullanın. Tüy ve toz dolaşımını en aza indirmek için kuru süpürme veya elektrikli süpürgeden kaçının. Ayrıca kuşlarla veya onların dışkılarıyla temas ettikten sonra ellerinizi akan su ve sabunla iyice yıkamayı unutmayın.

Enfekte kuşlarla ilgilenirken veya kafeslerini temizlerken eldiven ve uygun maskeler gibi kişisel koruyucu ekipman (PPE) kullanın.

Psittakoz (papağan ateşi) Hastalığın Teşhisi

Bu hastalığa yakalandığından şüphelenilen kuşlarda, olması gereken kan profilinin belirlenmesi için beyaz kan hücresi sayımı yapılmalıdır.

Psittakoz (papağan ateşi) Hastalığın Tedavisi

Tedavi antibiyotiklerle olur.
 
Son düzenleme: