Parizyen Kanarya Hakkında Her Şey

Ronay

Site Kurucusu
23 Şub 2023
266
267
76
İstanbul
Parizyen Kanarya

indir (5).jpg


Kanarya kuşu genel olarak çok beslenilen bir kafes kuşudur. Ötümü ile mest eden bu kuşlar ayrıca çeşitli renkleri ile de ilgi çekmektedir. Son dönemde tüy yapıları ile de çok merak edilen beslenilen kanarya çeşitleri vardır. Tüy yapısı ile parizyen kanarya beslenmek istenilen bir kanarya çeşididir. Parizyen kanarya kuşu çok merak edilen ve ilgi çeken bir kanarya çeşididir. Bir çok hobicinin beslemek istediği veya beslediği bir kanaryadır. Özellikle görsel açıdan ilgi çekmektedir.

Parizyen Kanarya özellikleri
Parizyen kanarya kuşu aslında tüy hastalığı sonucu ortaya çıkmıştır.Bu yüzden çok hassas bir türüdür.Parizyen kanarya 5 ile 10 yıl arası ömürleri bulunur.İyi bakım isteyen bu kanarya çeşididir.Bu kanarya türlerinde yaşam süresinin değişmesi eşleme ve bakım ile alakalı olan bir durumdur. Parizyen kanarya türünün alt türleri de bulunmaktadır. Age ya da trompeter bu kuş türünün alt kanarya türü olarak karsımıza çıkmaktadır.

Parizyen Kanarya Bakımı ve Beslenmesi
Beslenme ve ortam koşulları parizyenlerin ömrünün uzun olmasında en önemli koşuldur.Kanaryanın sağlığı için bu önemlidir. Genel olarak ılıman ve hafif nemli iklimleri sever. Ortam sıcaklığı 18-19 derecenin altına düşmemelidir. Yine nem oranında %65-70 arasında olması önerilir.Aşırı nem solunum sorunları yaratabilir.Parizyenlerin kafeslerin yeterince büyüklükte olmasına ve temizliğine dikkat etmek gerekir. En azından haftada bir kafes temizliği mutlaka yapılmalıdır.Kafeslerde tek başına bakılması iyi olacaktır. Diğer kuşlar tüy yapısına zarar verebilir. Ağırlıklı olarak tohumlar ile beslenirler. Bunun için hazır kanarya yemlerini kullanabilirsiniz. Üretim amacı ile kullanılanlarda ve yavrularda özel mama hazırlayarak besleme yapabilirsiniz. Yaz ve kis beslenme sekilleri bence farklidir.Zira kivircik tüylü kuslar olduklari için yarisma döneminde kondisyonlari ve altlarinin temiz tutulmasi gereklidir.Es mevsimin de kizistirmak ,döl almak zor oldugu için kuvvetli dogal kizdiricilarla beslenmelidir.

Parizyen Kanarya Üretimi
Parizyen kanarya kuşu üretimi diğer kanaryalara benzer.Yuva ve gerekli malzeme verilmesi stressiz ortam yeterlidir.Burda en önemli nokta eşlemelerdir. Tüyleri, kıvırcık kanarya üretimi esnasında en belirleyici olan faktörlerden biridir. Sadece kafa bölgesinde tüyler bile kanaryanıza 15 puan kazandıracağı için tüye göre eş seçimini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden eş seçiminde zıt özellikleri çiftleştirmeye özen gösterilir. Örneğin; kalın tüylüler ile ince tüylüleri eşleştirmenin daha sağlıklı yavruların üretimine katkısı olduğu gözlemlenir.

Parizyen Kanarya Yarışma Puan Kriterleri
Parizyen kanarya yarışmalarda bir çok kriter önemlidir.Yarışma da dikkat edilen bazı koşulları aşağıda sıraladım.

- Kafa, yaka, favoriler
- Sırt (manto, omuz, buket)
- Göğüs
- Yan Yüzgeçler
-Horoz tüyleri, zeytin tüyleri, baldırlar
- Ayaklar, kuyruk, kanatlar
- Boy, şekil ve duruş
- Tüy yapısı ve genel kondisyon
 
  • Like
Tepkiler: Taha

Benzer konular