Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Muhabbet Kuşu ve Diğer Kuşlarda PBFD Tüy Hastalığı

Muhabbet kuşlarında ve diğer kuşlarda normal bir tüy dökümü sırasında büyük ölçekli tüy kaybı genellikle görülmez . Bir kuşun tüylerinde daha büyük boşluklar hatta vücudunda kel noktalar varsa ve bunlar birkaç gün veya çoğu hafta içinde yeni tüylerle kapatılmıyorsa maalesef ciddi bir tüy bozukluğu olduğu varsayılabilir. Tüyleri etkileyen bu tür sağlık bozukluklarının, örneğin tüy yolma gibi çeşitli nedenleri düşünülebilir. PBFD adı verilen viral bir enfeksiyon, büyük tüy bozuklukları ve diğer bazı sağlık sorunlarından sorumlu olan muhabbet kuşları da dahil olmak üzere bazı kuş türlerinde oldukça yaygındır.

PBFD kısaltması, İngilizce adı " P sittacine B eak and Fether Disease " olan bir hastalığı ifade eder. Bununla birlikte, tüm kuşlar aynı semptomları göstermediğinden, hastalık alternatif olarak PCD ( P sittacine C ircoviral Disease ) veya PCV ( P sittacine C irco v) olarak adlandırılır.) atıfta bulunulmuştur. Almanca'da bazen "papağanların gaga ve tüy hastalığı" olarak adlandırılır. Sirkovirüslerin neden olduğu bu bulaşıcı hastalık, esas olarak büyük papağanlarda ve kakadularda (papağan dahil), ayrıca muhabbet kuşlarında ve diğer bazı küçük muhabbet kuşu türlerinde görülür, ancak bazı başka kuş türlerinde de görülebilir. Hem vahşi popülasyonlarda, örneğin Avustralya kakadularında hem de tutsak kuşlarda dünyanın her yerinden enfeksiyon vakaları bilinmektedir.

PFBD Belirtilerİ Neler​

Bu yetişkin muhabbet kuşunda PBFD, kanat ve kuyruk tüylerinin yanı sıra bazı yüz tüylerinin de kaybolmasına neden olmuştur.
PBFD hastalığının semptomları, hastalığın her aşamasında ve kesinlikle her kuşta net değildir. Aksine, çok farklı olabilirler. Hastalığın kendini nasıl gösterdiği, diğer şeylerin yanı sıra kuşun hasta olduğu yaşa bağlıdır. Enfekte bir kuşun her zaman anında teşhis edilebildiği tipik bir klinik tablo mevcut değildir, özellikle de benzer hastalıklar olduğu için, aşağıya bakınız .

İlk önce, PBFD'nin yetişkin kuşlarda kendini nasıl gösterebileceğine bakalım. Başlangıçta, genellikle virüsün taşıyıcıları olarak tanınmazlar, çünkü zaten hasta olmalarına rağmen henüz herhangi bir görünür semptom göstermemişlerdir. Sircovirüsler ancak bir süre sonra tüylerde karakteristik büyüme bozukluklarına neden olur.. Bunlar zamanla, çoğunlukla tüy dökmeden tüy dökmeye kadar artar. Etkilenen birçok yetişkin kuşta hastalık, erken aşamalarda tüylerin kıvrılmış veya "çarpık" olarak geri çıkmasıyla ve daha sonra çoğunlukla simetrik olarak, yani vücudun her iki yanında kademeli olarak dökülerek ve bir sonraki tüy dökümünde artık geri çıkmayarak kendini gösterir. Tüylerin rengini de değiştirebilir, bu bazı kuş türlerinde gözlemlenmiştir. Şimdiye kadar ben (Birds-online.de'nin yazarı) bunu muhabbet kuşlarında belirleyemedim.

Yay milinde ve yay bobininde kanama nedeniyle renk değişikliği;  bu resim kamu malıdır.
Yay milinde ve yay bobininde kanama nedeniyle renk değişikliği; bu resim kamu malıdır.
Örneğin, PBFD'den muzdarip bir kuşun tüy değiştirme sırasında dökülen tüyleri varsa, çoğu durumda bu tüylerde bazı değişiklikler görülebilir. Koyu renk değişimleri genellikle içi boş merkezi pimde, yani makara ve şaftta bulunur. Bu, tüyün büyümesi sırasında meydana gelen kanamadır. Tüylerin geliştiği tüy foliküllerinin iltihaplanmasından kaynaklanırlar. Ek olarak, birçok tüy, tüyün ucunda, yani tüyde karakteristik daralmalar gösterir. Tüy dökülmeden önce deriye sokulan bu bölge pürüzsüz ve hafifçe yuvarlak olmalıdır. Tüy köklerinin iltihaplanması sonucu genellikle orada daralmalar meydana gelir.federspule_gesund-300x225.jpgDişi muhabbet kuşu Lizzy, PBFD hastalığından kötü bir şekilde etkileniyor.  Gaga boynuzu hastalıktan ciddi şekilde etkilenmiş ve neredeyse tüm vücut tüylerini kaybetmiştir.  Fotoğraf çekildikten birkaç gün sonra ağır hasta olan Lizzy vefat etti.

Dişi muhabbet kuşu Lizzy, PBFD hastalığından kötü bir şekilde etkileniyor. Gaga boynuzu hastalıktan ciddi şekilde etkilenmiş ve neredeyse tüm vücut tüylerini kaybetmiştir.

Fotoğraf çekildikten birkaç gün sonra ağır hasta olan Lizzy vefat etti.

Etkilenen birçok kuşta, hastalık ilerledikçe gaga boynuzunun durumu da değişir. Bu, hayvanların bir süre sonra gaga kusurları gösterdiği anlamına gelir.. Bu çoğunlukla üst gagada görülür, ancak alt gaga da sıklıkla yapısal değişiklikler gösterir. Muhabbet kuşlarında gaga boynuzunun renginin değişmesi PBFD için tipiktir. Muhabbet kuşlarında genellikle grimsi veya koyu olur ve ayrıca gözenekli ve kırılgan hale gelir. Bazı kuşlar, genellikle yanlardan başlayarak üst gagada yırtık ve çentiklerden muzdariptir. Diğer kuşlarda gaga boynuzu çok kolay parçalanır. Ek olarak, gaganın artık orijinal şekline sahip olmadığı, ancak çok beceriksiz göründüğü artan büyüme meydana gelebilir. Pençeler hastalıktan nadiren etkilenir, ancak burada büyüme bozuklukları ve deformasyonların yanı sıra doku değişiklikleri de oluşabilir.

Yukarıda belirtilen belirtiler hastalığın gözle görülür etkileridir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması insan gözüyle görülmez ve hasta kuşlar için ciddi bir tehdit oluşturur. Sonuç olarak, PBFD hastaları, sağlam bir bağışıklık sistemi olan sağlıklı türdeşlere göre çok daha sık enfeksiyonlara maruz kalır. Çok fazla tüy kaybetmiş kuşlarda cilt hastalıkları da görülür çünkü hassas ciltleri artık normal tüyleri tarafından korunmaz ve bu nedenle kolayca kurur. Egzama sonucu olabilir. PBFD'den mustarip olan kuşlar, nispeten sıklıkla tüy kistlerinden de muzdariptir .

Hastalığın Seyri​

Bu muhabbet kuşunun PBFD hastalığı, özellikle yüzünde belirgin olan tüylerinin incelmesine yol açmıştır.
Bu muhabbet kuşunun PBFD hastalığı, özellikle yüzünde belirgin olan tüylerinin incelmesine yol açmıştır.
Kabaca basitleştirilmiş, akut ve kronik kurslar arasında bir ayrım yapılır. Bu iki form arasındaki geçiş akıcıdır ve bu nedenle birçok farklı ilerleme formu vardır. Bununla birlikte, PBFD geliştiren yetişkin kuşların genellikle kronik bir seyir, yani sağlık durumlarında kademeli bir bozulma gösterdiği söylenebilir. Enfekte hayvanların tüy durumu, birkaç tüy dökümü döngüsünden sonra tüyler önemli ölçüde incelene kadar, her tüy dökümüyle birlikte sürekli olarak kötüleşir. Baş genellikle kel kaldığından, bu tür durumlarda tüy yolmanın neden olduğu ekarte edilebilir, çünkü hiçbir kuş kendi kafasından tüy çekemez.

Ek olarak, birçok durumda gaga ortalamadan daha hızlı büyür ve genellikle eğri veya şekilsizdir; bu, meslekten olmayan kişiler için PBFD hastalığının nispeten kolayca tanınabilir bir özelliğidir, ancak karaciğer hasarı gibi başka nedenlere de bağlı olabilir . Bu nedenle bir veteriner tarafından kontrol edilmesi önemlidir. Bununla birlikte, ciddi tüy bozuklukları ile birlikte anormal gaga büyümesi meydana gelirse, kişi genellikle PBFD ile uğraşır.


PBFD hastalığı ileri evrede olan bu hayvanın muhabbet kuşu olduğu neredeyse tanınmamaktadır.  Dişi, bu durumda stafilokokların neden olduğu cilt lezyonlarından (1) ve folikül kistlerinden (2) muzdariptir.
PBFD hastalığı ileri evrede olan bu hayvanın muhabbet kuşu olduğu neredeyse tanınmamaktadır. Dişi, bu durumda stafilokokların neden olduğu cilt lezyonlarından (1) ve folikül kistlerinden (2) muzdariptir.

Hastalık ilerlediğinde, bu paragrafın yanındaki şekilde gösterildiği gibi, etkilenen birçok kuş büyük ölçüde veya tamamen çıplaktır. Bir süre sonra, birçok enfekte kuş tüysüz deride beyaz, pullu birikintiler veya kırmızımsı benekler geliştirir, 1. işarete bakın. yaralanmalar nüfuz edebilir. Ek olarak, deri altında sarımsı püstüller veya kalınlaşmalar olarak tanınabilen körük kistleri nispeten sık gelişir, bkz. işaret 2. Burada stafilokoklar da kist oluşumunun tetikleyicisi olabilir. Hastalığın bu geç evresinde aşırı uzun pençeler de oluşabilir. Bir kez başladıktan sonra, PBFD yetişkin muhabbet kuşlarında genellikle bir ila en fazla iki yıl içinde ölüme yol açar. Bununla birlikte, kuşların hastalıkla beş yıl veya daha uzun süre yaşadığı bilinen durumlar da vardır. Hayatta kalma süresi büyük ölçüde hasta kuşun bağışıklık sisteminin hala ne kadar verimli çalıştığına bağlıdır. Bu nedenle, PBFD'den mustarip bir kuşu vücudun doğal savunma sistemini destekleyen müstahzarlar ve/veya ilaçlarla tedavi etmek her zaman mantıklıdır. Hangi aktif bileşenlerin kullanılması gerektiği, her bir vakada bir veteriner ve/veya kuşlara aşina olan alternatif hayvan uygulayıcısı ile açıklığa kavuşturulmalıdır .

Önemli
Vücutlarında sadece birkaç tüy bulunan birçok kuş, tüylerini korumak için artık yeterli tüy yağını çıkaramadığı için tüy bezinde hastalık ve değişiklikler geliştirme eğilimindedir. Bu nedenle, tıkanmış veya iltihaplı bir tüy bezi, etkilenen kuş için aşırı derecede ağrılı olduğundan, sahipler vücudun bu kısmındaki olası değişikliklere özellikle dikkat etmelidir.
Çoğunlukla genç hayvanlarda görülen PBFD'nin akut seyri farklıdır. Kural olarak, çok hızlı ölürler, çünkü şiddetli tüy büyüme bozuklukları genel bir bağışıklık eksikliği, ishal , kusma ve bitkinlik ile ilişkilidir . Bu özel bağlamda genç hayvanlardan, büyümekte olan civcivler veya yavrular anlaşılmaktadır. Örneğin ebeveynlerinden bulaşarak sirkovirüslerle enfekte olurlarsa, onlar için kuluçka süresi genellikle sadece birkaç gün ila yaklaşık iki haftadır. Kural olarak, ölüm, hastalığın başlangıcından sonra çok hızlı gerçekleşir, çünkü büyüyen genç hayvanlar, sirkovirüslere karşı son derece hassas tepki verir.

Öyle görünmüyor, ancak bu muhabbet kuşu bir sirkovirüs taşıyıcısıdır ve bu nedenle diğer kuşlara bulaşabilir ve bu da daha sonra PBFD geliştirebilir.
Öyle görünmüyor, ancak bu muhabbet kuşu bir sirkovirüs taşıyıcısıdır ve bu nedenle diğer kuşlara bulaşabilir ve bu da daha sonra PBFD geliştirebilir.
Bahsedilen formlara ek olarak, kelimenin gerçek anlamıyla gerçek bir ilerici form olmayan üçüncü bir varyant vardır. Bir kuşun hastalanmadan da virüs taşıyıcısı olması mümkündür. Böylece, görünüşte göze çarpmayan ve son derece sağlıklı görünen bu hayvan, hiç hastalanmadan ve semptom göstermeden hastalığı diğer hayvanlara bulaştırabilir. Bu, PBFD'yi özellikle sinsi bir hastalık yapar, çünkü bir kuş hasta olmadan sadece virüs taşıyıcısıysa çıplak gözle görülemez. Bir kuşun virüs taşıyıcı olup olmadığını yalnızca bir laboratuvar testi netleştirebilir, aşağıya bakın .

Burada önemli bir sorun vardır: Birçok bakıcı, standart olarak sirvovirüsler için test edilmiş yeni kuşlara sahip değildir ve farkında olmadan sağlıklı kuşlara bir virüs taşıyıcısı yerleştirir. Tanımlanamayan bir virüs taşıyıcısı, önceden bir sirkovirüs testi de dahil olmak üzere ön inceleme yapılmadan gruba entegre edildiğinden, hastalık tüm kuş sürülerini etkileyebilir . Bu nedenle, mevcut hayvanları sosyalleştirmek için yeni bir kuş benimseyen herkes, güvende olmak için her zaman bir PBFD testi yaptırmalıdır!

PBFB BULAŞICI MI​

PBFD'li bu erkek muhabbet kuşunun kanat ve kuyruk tüyleri eksik.
PBFD'li bu erkek muhabbet kuşunun kanat ve kuyruk tüyleri eksik.
Enfekte kuşlar virüsü dışkılarıyla saçarlar. Tüyleri ve ekin içerikleri de bulaşıcıdır. Yavru hayvanlara genellikle virüsü taşıyan ve kendileri (henüz) herhangi bir belirti göstermeyen ebeveynlerinden yuvada zaten bulaşır. Yetişkin kuşlar ayrıca virüs içeren tozu soluyarak veya virüs içeren dışkı veya mahsul içerikleriyle temas ederek de enfekte olabilir.

Bir enfeksiyon durumunda kuluçka süresi, yani hastalığın ortaya çıkmasına kadar geçen süre kuşun yaşına bağlıdır. Yavrular genellikle birkaç gün sonra hastalanırlar. Buna karşılık, yetişkin kuşların PBFD hastalığının ilk semptomlarını göstermesi birkaç ay alabilir. Uzman literatürüne göre, enfeksiyon ile hastalığın başlangıcı arasındaki sürenin birkaç yıl olduğu birkaç vaka da gözlemlenmiştir. Yetişkinler için ortalama kuluçka süresi yaklaşık iki aydır.

Hastalığın kanıtı​

İdeal olarak zaten değişmiş olan bir kan örneğini veya yeni çekilmiş bir tüyü incelemek, bir kuşun PBFD'den muzdarip olup olmadığı veya neden olan sirkovirüsleri taşıyıp taşımadığı konusunda kesinlik sağlar. Bu numuneler bir klinik laboratuvara gönderilir ve orada analiz edilir. Sahibi için bu, şüpheli bir durumda şu anlama gelir: Potansiyel olarak enfekte olmuş bir hayvan, kan ve/veya tüy örnekleri alıp bunları laboratuvara gönderen bir veterinere götürülür. Bir kuş sürüsüne taşınacak olan yeni kuşlar da en iyi şekilde önceden PBFD için taranır. Test sonucunun mevcut olması genellikle üç ila yedi gün sürer.

Buradaki sorun, test sonuçlarının her zaman yüzde yüz güvenilir olmamasıdır. Negatif test eden bir kuşa yine de PBFD bulaşabilir. Bazen enfekte olmuş kuşlar geçici olarak herhangi bir virüs salgılamazlar, bu nedenle tam olarak böyle bir süre içinde yapılan bir test, kuş sirkovirüsleri taşımasına rağmen negatif bir sonuç verir - yanlış negatif bir bulgudan söz edilir. Yırtık tüyün yeterince genetik materyal taşımadığı ve sonuç olarak testin yanlış negatif olduğu da düşünülebilir.

Bu nedenle, şüpheniz varsa, daha emin olmak istiyorsanız, üç ay sonra başka bir test yaptırmalısınız. Ancak, tam olarak aynı fenomen burada meydana gelebilir. İstatistiksel olarak, iki yanlış test sonucu almak nadirdir. Bununla birlikte, her zaman belirli bir artık risk vardır.

Genetik materyal eksikliğinden kaynaklanan yanlış negatif sonucu ortadan kaldırmak için, kuşun cinsiyetini de belirlemeyi amaçlayan bir test yaptırılabilir. Tüy örneğinden cinsiyet belirlenemiyorsa, cinsiyet hakkında bir sonuca varmak için yeterli materyal yoktur. Bu aynı zamanda sirkovirüsleri tespit etmek için yeterli materyalin olmadığını da kanıtlıyor. Bu özel test, saf bir PBFD analizinden daha pahalı olmasına rağmen, yanlış negatif test sonuçlarını hemen belirlemenizi sağlar.

PBFD Tedavi ve Diğer Önlemler​

PBFD'li bu muhabbet kuşunun tüyleri dalgalı ve yamalı görünüyor.
PBFD'li bu muhabbet kuşunun tüyleri dalgalı ve yamalı görünüyor.
Ne yazık ki, şu anda PBFD için hastalığı iyileştirmeyi amaçlayan bir tedavi yoktur. PBFD'den muzdarip veya sirkovirüs taşıyan kuşlar, sahibi tarafından mümkün olduğunca sağlıklı ve dengeli bir diyetle beslenmeli ve bağışıklık sistemlerinin desteklenmesi ve güçlendirilmesi için özen gösterilmelidir. Sizi tedavi eden veteriner, kesinlikle uygun müstahzarları tavsiye edebilecek ve size beslenme konusunda ipuçları verebilecektir.

Bir kuşa PBFD teşhisi konulduktan sonra, aynı sürüden tüm kuşların test edilmesi tavsiye edilir. Durumu net bir şekilde görmenizi sağlamanın tek yolu budur. Uzun süre diğer hayvanlarla birlikte yaşamış enfekte kuşların, hastalık öğrenilir öğrenilmez sürüden çıkarılması sıklıkla tavsiye edilir. Ne yazık ki, bir enfeksiyon önceden gerçekleşmiş olabilir, bu nedenle önlem gereksizdir. Enfekte kuşları asla sağlıklı hayvanlarla temas ettirmediğinizden emin olun. Belirli koşullar altında bu, örneğin siz tatildeyken kuşlarınızın bakımını artık başka birine veremeyeceğiniz anlamına gelebilir.Gerekirse hasta kuşların pençeleri ve gagaları ömürleri boyunca kesilmeli ve ikincil enfeksiyonların oluşması mümkün olduğunca engellenmelidir. Yine bu ayrıntılarla ilgili olarak, PBFD kuşlarının sahipleri bilgili bir veterinere danışmalıdır. PBFD'ye neden olan sirkovirüslere karşı bir aşı, bazı ülkelerde bir süredir test edilmektedir. Ancak bu aşı henüz her yerde bulunmuyor.

PBFD kuşlarının bireysel olarak tutulmasına gerek yoktur!​

PBFD ile enfekte olan kuşlar ayrı ayrı tutulmamalı, aynı zamanda enfekte olan türdeşlerle sosyalleştirilmelidir.
PBFD ile enfekte olan kuşlar ayrı ayrı tutulmamalı, aynı zamanda enfekte olan türdeşlerle sosyalleştirilmelidir.
Hasta kuşlar asla yalnız bırakılmamalıdır. Ne yazık ki, PBFD artık çok yaygın, bu nedenle çok sayıda enfekte kuş var. Hasta hayvanlar genellikle diğer enfekte türdeşlerle herhangi bir sorun olmadan sosyalleştirilebilir. Bir bakıcının PBFD'li bir kuşu türdeşlerle sosyalleştirmesi mümkün değilse, hayvan enfekte bir sürüye yerleştirilmelidir. PBFD-pozitif kuş sürülerinin sahipleri internet forumları aracılığıyla bulunabilir ve bu hayvan severler genellikle daha fazla kuş almaya isteklidir. Enfekte bir kuşu tek başına tutmak kesinlikle önerilmez! Deneyimler göstermiştir ki, arama zahmetine girerseniz, enfekte bir kuş sürüsünde her zaman bir yer vardır.


Not : Bu ilaçlar ve dozajlar veteriner hekim önerisi ve tecrübelerdendir. Lütfen kuşlarınızda ilk önce veteriner hekime götürün veya danışın danışmadan ilaç kullanmayınız.Ancak veterinere ulaşamayanlar için yazılmıştır.İlk öncelik her zaman profesyonellik ve veterinere başvurulmasıdır.
 
Son düzenleme: