Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Perilla Tohumu

Taha

Moderator
Katılım
24 Şub 2023
Mesajlar
649
Çözümler
16
Perilla Tohumu
1679155832722.png

Bu ara kuş yemlerinde perillayı çok duyarız. Özellikle yerli pet siteleri ve üreticilerin kendi karışımlarında hep perillayı görürsünüz. Peki nedir bu perilla ne işe yarar ve nasıl kullanılır. Perilla tüm kuşlar için besleyici ve kabuğu kolay açıldığı için yemesi kolay bir tohumdur. Özellikle üreme sezonlarında kuşlara ihtiyaç duyduğu proteini sağlar. Kolay yenilebilmesi ve proteini yönünden yavru kuşların gelişimine katkıda bulunur.

Perilla Tohumu Yararları
  • Omega 3, omega 6, omega 9 ve oleik asitler bakımından zengindir.
  • Yem karışımlarında %10a kadar kullanılabilir.
  • Nemli mamalarda da kullanılabilir. Proteini yüksektir.
  • Koksidiyoza karşı doğal kalkan vazifesi görür.
  • Tüy gelişimine katkı sağlar.
  • Sindirim sistemini düzenler.

Gelelim ben nasıl kullanıyorum. Ben önceden petshoptan kendim yem karışımı yapıp kullanıyordum. Perilla olduğunu görünce ondanda alıp karışıma ekledim. Ancak baktım ki yemde perillayı seçiyorlar ve yemiyorlar. Bu kez mama karışımına az az koyarak denedim. Mamanın içinde seçmediler ve yediler. Tadını aldıkları için sanırım yemde de seçmiyorlar şuan. Ben böyle alıştırdım. Şuan sadece haftada 1-2 kez mama içerisinde veriyorum.
Perilla bildiğim kadarıyla ülkemizde üretilmiyor. En azından piyasada satılanlar Ukrayna, Rusya ve Çin menşeili olmaktadır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi: