Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Preen Salgı Bezi (Tüyler için Yağ Bezi)

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Preen Salgı Bezi (Tüyler için Yağ Bezi)
buerzeldruese01.jpg

Muhabbet kuşlarında ve diğer pek çok kuş türünde kuyruk tabanının hemen yukarısındaki sırtın alt kısmında yer alan preen bezi bulunur. Bir kuşun vücudunun bu kısmı için tüy alma bezi, kuyruk bezi, yağ bezi ve üropigal bez gibi başka isimler de vardır. Bir kuşun sağlıklı olması ve tüylerinin bozulmamış olması durumunda, çıplak tüy bezi çevredeki tüylerle kaplıdır. Tüyleri hafifçe yana doğru vursanız bile oldukça düz ve görülmesi zor. Tüy bezi, kuşlara tüylerinin bakımı için gerekli olan yağlı salgıyı sağlar. Kuşlar her gün bu yağlı salgıyı tüylerine sürerler. Bu işlem muhabbet kuşları ve diğer kuşlar için son derece önemlidir. Çünkü kuşların doğada yaşamlarını devam ettirebilmeleri için her zaman bakımlı bir tüye ihtiyaçları vardır.
Bu muhabbet kuşu, kloakadaki tüylerini ayağının yardımıyla yağlar.
Bu muhabbet kuşu, kloakadaki tüylerini ayağının yardımıyla yağlar.
Birçok kuş için tüylerinin su tutmaz olması da büyük önem taşır. Bununla birlikte, koruyucu bir tabaka sağlanmadığında tüyler hızla suyla ıslanacağından, tüylerin doğal nem korumasına ihtiyacı vardır. Kuşlar bunu tüy bezlerinden aldıkları yağı tüylerine sürerek başarırlar. Salgı, gaga ile ve örneğin başın alt sırtına sürtünerek tüylere eşit şekilde yayılır. Bunu yaparlar çünkü gagalarıyla kendi enselerine ulaşamazlar. Bazı muhabbet kuşları kloak çevresindeki tüyleri temizlemek için önce tüy bezlerinden aldıkları salgıyı ayaklarından birine uygularlar. Sonra ayaklarını kloaka çevreleyen tüylere sürtüyorlar.
 

Benzer konular

Cevaplar
0
Görüntüleme
436