Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Rainbow Muhabbet Kuşu Hakkında Her şey

Rainbow muhabbet kuşu
son yıllarda çok popüler olan bir muhabbet kuşu mutasyonudur. Muhabbet kuşu renk çeşitliliği arasında en renkli ve en güzel olanlardan biridir. Son zamanlarda da epey alaka gören bu kuş türü, üreticiler arasında da alaka görmektedir ve üreticiler için yetiştirmek birer zevktir. Rainbow muhabbet kuşları adından da anlaşıldığı gibi gökkuşağı renklerini taşır. Diğer bir ismi ise Gökkuşağı muhabbet kuşu olarak bilinir. İlk olarak ortaya İngiltere’nin Keston isimli kuş çiftliğinde çıkmıştır. Daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Renk ve kanat desenleri bu mutasyonu farklı kılmış ve özel ilgi görmelerini sağlayan özelliklerdir. Gökkuşağı muhabbet kuşları başka tür muhabbet kuşlarından renkleri ile değişiklik gösterirler. Rainbow muhabbet kuşları mutasyon yönünden başka kuşlardan ayırmak için bir kaç özelliğine çok dikkat etmek gerekir. Piyasada çok fazla rainbow diye verilen ama rainbow olmayan kuşa doludur.

rainbow muhabbet kuşu


Rainbow Muhabbet Kuşu Nasıl Ayırt Edilir ?

Rainbow muhabbet kuşunun en belirgin özelliği yüzlerinin sarı renkte olmasıdır. Başka bir deyişle tek muhabbet kuşunun rainbow olduğunu kavramak için öncelikle yüzünün sarı renk, ardından kanat uçlarının gri ipek renkleri gerekir. Parçalı değildir. Rainbow muhabbet kuşlarının beden renkleri farklı renklerde olabilir. Gök mavisi, mor, leylak rengi en fazla rastlanan renklerdir. Ayak renkleri genellikle koyudur. Ama açık renkli oldukları da görülebilir. Gökkuşağı sohbet kuşunun genleri çekinik renk gen taşıyıcısıdır.

Rainbow Muhabbet Kuşu Özellikleri

Vücut Rengi :
Belirli faktörlere bağlı olarak tam vücut rengi (%10 veya daha az seyreltme) sky(gökyüzü), cobalt ve mauve(mavi x Gri)mavisi.
Ayak ve Bacak Rengi : Mavi veya gri.
Olgun Göz Rengi ve İris : Siyah göz beyaz iris.
Olgun Cere Rengi : Erkeklerde Mavi veya koyu mavi, Dişilerde üreme durumuna bağlı olup olmamakla beyaz, çok az açık mavi ve kahverengi.
Kafa ve Kanat Dışı Çizgi Rengi : Beyaz ve Gri Tonu
Yanak Benek Renkleri : Menekşe

Rainbow Muhabbet Kuşunda Bulunan Renkler

Muhabbet kuşları doğasında mavi, sarı, ve yeşil renk tek vücutta mevcuttur. Baş kısımları sarı, orta kısımları yeşil kuyruk kısımları ise mavidir. Rainbow muhabbet kuşundaki renk kombinasyonu ise yeşil, sarı, mavi, beyaz ya da gri tonlarının bir arada oluşturdukları fenotipik (dış görünüş) özelliktir. Bu tür renkleri bir arada toplamak zor olduğundan rainbow muhabbet kuşları değerlidir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Bakımı

Rainbow muhabbet kuşu ile diğer muhabbet kuşlarının bakımları aynıdır. Farklı olan bir durum söz konusu değildir. Yem oranları , vitamin takviyeleri vs her şey aynıdır.
Muhabbet kuşu ve rainbow yem ve oranları için tıklayınız : muhabbet kuşu yem ve oranları

Rainbow Muhabbet Kuşu Fiyatları

Rainbow muhabbet kuşları zor üretildiğinden ve ekstra üretim çabası damızlık bulundurma çabası olduğunda ücretleri yani fiyatları diğer kuşlara göre pahalıdır.Piyasa da 250 tl den 1500 tl kadar kalite ve renklere göre ücretler bulabilmektedir.

Rainbow Muhabbet Kuşu İsimleri

Diğer kuş türlerine verilen isimler verilebilir ama renklerinden dolayı farklı isimler konulabilir.
Muhabbet kuşu isimleri için tıklayınız : Muhabbet kuşu isimleri

Rainbow Muhabbet Kuşu Üretimi

rainbow üretimi


– Bir veya her iki ebeveyn pullu olması gerekiyor.
– Erkek opaline veya opaline için bölünmüş olması gerekir.
– Hem anne hem baba mavi için mavi veya bölünmüş olması gerekir.
– Aileden biri 2 sarı yüz tipi olması gerekiyor.
 
Son düzenleme:

Cihan AYTAN

Color bird specialist
Onursal Üye
Katılım
1 Yıl 3 Ay
Mesajlar
22
Güzel bir paylaşım olmuş burada rainbow mutasyonu olmadan farklı mutasyonlarla
rainbow kuşu mutasyonu üretimi açıklanmış👍👍