Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Renkli Kanarya Eşleşmesi

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,599
Çözümler
96
RENKLİ KANARYALARIN ELDE EDİLİŞİ (EŞELEŞMESİ)

(ÇİFTLEŞTİRME YOLU İLE)

Çiftleştirme yolu ile muhtelif renkte kanaryaların elde edilebilir. Bu konuda irsiyet yolu ile elde etmek istediğimiz renkli kanaryaların ayrı ayrı ve daha geniş bir şekilde ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.
Önce kanarya renklerinin analizini bilmemiz gereklidir. Gri renk siyah ve beyaz karışımından meydana gelir. Bu iki rengin soldurulması ile beyaz renk elde edilir. Yeşil renkteki kanaryanın renginin soldurulması ile sari bir kula rengi elde edilmekte ve bu iki rengin hakimi ile beyaz renk kanarya yetiştirilmektedir. Bin esmer renk mèvcuttur ki bu da; mavi, sari ve kırmızı renklerin karışımından. Bunun üstün cinsi ile kırmızı, koyu sari ve bronz rengi kanarya yetiştirmek mümkündür.

GRİ RENKTE KANARYA — Gri renkli kanarya deri altındaki 3 ana maddeden siyah, esmer ve sari renklerden icap eder. Gri renk olarak umumiyetle gri, esmer ve koyu yeşil renklerin birleşimine denir. On kanarya başıboş dolaşan kuşlardan olup esmer, gri, yeşi1imtrak veya sadece esmen ve gri renklerden olup kanatlarının üstünde siyah tüyler mevcuttur. Beyaz kanarya ile esmer kanaryanın veyahut beyaz kanarya ile koyu yeşil kanaryanın çiftleşmesinden ayni neticeyi elde etmek imkansızdır. çünkü bunlar iki ayrı rengin birleşmesinden elde edilen bir nesildir. Esmer kanarya serce rengine benzer, biraz yeşili vardır, en tanınmış kanaryadır.

SARI KANARYA — Sari rengin bütün türlerini, yani uçuk ve acık sarıdan altın yaldızlı sarıya kadar hepsini ihtiva eder. Bütün bu sari cinslerin kanat ve kuyruğunda beyaz tüyler bulunur. İki soluk sari renkli, kanat ve kuyrukları beyaz tüylü kanaryaların çiftleşmesinden, dikkat ve itinalı surette hareket edildiği taktirde beyaz kanarya elde edilebilir. Bunun için üstünlük kurulan cinsi yetiştirilmelidir. çiğ sari renkli kanarya; koyu sari kanarya ile âdi sari renkli kanaryanın çiftleşmesinden elde edilir.

YEŞİL RENK KANARYALAR — Bu kanaryaları renkleri cayır yeşili ile koyu yeşil arası renklerin karışımından ileri gelmekte, göze gayet hoş görünmektedir. Bazılarının kanat ve kuyruklarında beyaz tüyler bazılarında da siyah tüyler bulunmaktadır. Harz kanaryalarında bu rengin en güzeline rastlanabilir. Gri yeşilimtırak kanaryalar mevcut olup sırtları esmer renktedir. Bir kısmının sırtlarında uzunlamasına esmer ve siyah renkli çizgiler mevcuttur. Yeşi1 kanarya sari kanaryadan daha uzun boylu ve Ötüşü muntazam ve ötüş çeşidi daha geniş repertuarlı bir kuştur. Diğer kanaryalara nazaran yabani kanaryalara daha yakındır. Sari kanaryalardan daha fazla üstün renk taşır, çiftleşmeleri verimlidir.

YOSUN YEŞİLİ KANARYA — Yeşil renkli kanarya ile koyu sari kanaryanın çiftleşmesinden elde edilir. Üstün vasıf yeşil renktin. Yeşil ve sari kanaryaların çiftleşmesinden elde edilen katmerli tüylü kanaryalar çoktun. İki yeşil kanaryanın birleşmesinden elde edilen yeşil kanaryalar kula renginin menşeini teşkil ederler.

KULA RENKLİ KANARYA — Bu rengin açıktan koyuya giden muhtelif nüansları vardır. Altın yaldızlı kula; koyu sari kanarya ile koyu kula rengindeki kanaryanın çiftleşmesinden meydana gelin. Renk itibariyle en güzel katmerli kanaryadır. Gümüşi kula ise sari renk yerine iki koyu renkteki kulanın çift1eşmesinden elde edilir.

LİMON SARISI KANARYA — Bu renk kanarya ise iki sarı kanaryanın birleştirilmesinden elde edilir.

PORTAKAL RENGİ KANARYA — Esasında sari dişi kanaryanın siyah başlı koyu kırmızı bir kuş olan Venezüella sakası ile birleşmesinden elde edilmiştir. Bu nesilden yetişen dişi ve erkek kanaryaların birbirleriye çiftleştirilmelerinden portakal renkli kanarya elde edilir.

BRONZ RENKLİ KANARYA — Esmer gri kanarya ile portakal renkli kanaryanın çiftleşmesinden elde edilir. Bu kanaryaların genelde gözleri kımızıdır.

MAVİ KANARYALAR — Yeşil kanarya ile beyaz kanaryanın birleşmesinden esmer siyah olarak elde edilir. Parlak renkli dişi kanaryaların esmer renkli erkek kanaryalarla çiftleşmelerinden kurşuni mavi renkte kanarya elde edilir. Bunun için Üstünlük kuran sınıfın üretilmesi gerekir. Mavi kanaryalar soluk maviden koyu maviye giden bütün renk tonlarına sahiptir. İki mavi kanaryanın birleşmesinden bisküvi renginde kanaryalar elde edilir.

BİSKÜVİ RENKLİ KANARYALAR — Sarıdan gelen beyaz erkek kanarya ile esmer dişi kanaryanın çiftleşmesinden meydana gelirler. Açık esmer renkte olup baş boyun ve kanalar göğsünden daha koyudur. Bazılarının karınları beyaza çalan gridir. Bazılarının sırtlarında siyah çizgiler vardır. çiftleştirilmek için yeşil olmamak şartı ile esmer dişi bir kanarya sari menşeli beyaz erkek kanarya intihap etmek iyi netice verir. Bisküvi renkli kanaryaların göğüsleri genellikle kırmızıdır.

AKİK RENKLİ KANARYA — On, esmer ve beyaz renkli kanaryaların birleşmesinden elde edilir. Gri ile esmer renkli kanaryaların birleşiminden elde edilecek türün, üstünlük kuran neslinden sari menşeli beyaz kanarya ile çiftleştirilenleri iyi netice verir. Bu rengin gözleri kırmızıdır.


BEYAZ KANARYA — Kar beyazı kanaryanın yetiştirmek uzun zamandan beri devam etmektedir. 1677 yılında Bayyera’da açılan bir sergide kar beyazı kanarya ilk defa teşhir edilmiştir. ve 1700 yılında Bavyera’dan bu renk kanarya çok miktarda dışarıya ihraca başlanmıştır. Beyaz kanarya vücuttaki boyalı maddenin (Lipochrome) eksilmesinden veya hiç olmamasından meydana gelmektedir. Buna ALBINISME (tüylerin beyazlaşması) denilir. Ve bu olay yumurtadan çıkışta mevcuttur. Sebebi meçhul bir tabiat olayıdır. Her zaman irsi değildir. Göz bebekleri gayet soluk olup göz bebeğinin halkası koyudur. Yeni Zelanda’da bir. beyaz kanarya cinsi mevcuttur ki bunda sari renkte bir faktör bulunmamaktadır. Belçika ve Almanya’da yetiştirilen beyaz kanaryalar, sari ve beyaz renkteki kanaryaların çiftleştirilmesi neticesi elde edilmiştir. Bu çiftleştirilmelerde yavruların % 25’i telef olmaktadır. Kanaryaların mensup oldukları sınıftan ayni cinste beyaz renkli kuşlarla kanaryaların çiftleştirilmelerinden beyaz kanaryalar elde edilebilir. Beyaz kanarya ile sari veya kula renginde kanarya birleştirildiği taktirde ilk nesil yavrular beyaz olmaz. Ancak ikinci nesilde beyaz yavru elde edilebilir. Beyaz renk menfi olduğundan koyu renklerle birleşmesi halinde istenilen netice elde edilmez. Esmer ve kırmızı renk beyaz renk ile uyuşmaz. Birbirine uyan renklerden bir grup esmer, gri, yeşil, sari, kula, portakal renkleridir. Soluk renklerde ise aralarında birbirlerine uyum sağlayan renkler beyaz, gri, siyah, kula, bisküvi renkleridir