Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

S.T Helena Mumgagası İspinozu Özellikleri ve Üremesi

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
S.T Helena Mumgagası İspinozu Özellikleri ve Üremesi
Helena mumgagası ispinozu özellikleri, helena ispinoz bakım ve beslenmesi, helena ispinozu üremesi vb her şey bu yazıda inceleyeceğiz.

helena mumgaga ispinozu

11,5 cm boya ve 5 yıl ortalama ömre sahip olan St. Helena mumgagaları, yeni başlayanlar için iyi bir seçim olabilir. Afrika kökenli olan bu kuş, diğer ispinozlara göre iklime daha kolay alışır. Yine de değişken iklimli bölgelerde kış aylarında korunmalıdır. Otlak, sazlık ve insan çiftliklerinin yakınlarında bolca bulunurlar. Güney Afrika'da tropikal ve sulak alanlarda yaygın bir şekilde bulunurlarken, renkleri bölgesel olarak hafif farklılık gösterir. 1970’ lerde dünyaya yayılan bu tür, şu an dünyada 10,000,000 km ²’ lik bir alanda bulunmaktadırlar. 17 alt türü vardır. Cinsiyet ayrımı en kolay, erkek kuşların karnındaki koyu pembe tüyler ile yapılır. Sık sık kırmızı kulaklı mumgaga (The Black-rumped (Red-eared) Waxbill / Estrilda troglodytes) ile karıştırılır. Her iki türde de gaga kırmızıdır, fakat St. Helena mumgagasının göz bandı daha dardır ve vücutta belirgin çizgileri vardır.

S.T HELENA İSPİNOZU BESLENME
St. Helena mumgagaları, karışık ispinoz yemi ile beslenir, yani akdarı, kırmızı darı gibi çeşitli tohumları severler. Doğal hayatta başaklardan beslenirler. Un kurdu, meyve sinekleri gibi canlı yem ve yumurta mamasına ihtiyaç duyarlar.

S.T HELENA İSPİNOZU BAKIM
Bu kuşlar, kafeste bakılmaya uygundur, ama ideali salmalarda bakılmalarıdır. Tırnakları çabuk uzadığından kafes tellerine veya tüneklere takılmaması için periyodik olarak kesilmelidir. Yumurta ve yavruların telef olmamaları için üreme mevsiminden önce tırnakların kesilmesi tavsiye edilir. Dar tüneklerde durmayı severler. Saldırgan olmadığından benzer kuşlarla beraber barınabilir. Banyo ve güneşlenme için alanlara ihtiyaç duyarlar. Gölge alan sağlanması zorunludur ama direkt güneş ışığı alan bölgeler de gereklidir. Salmaların içi çalılıklarla dekore edilebilir. Diğer türlerle beraber bulundurulmaları halinde biraz saldırganlaşabilirler. Üreme döneminde her kuş gibi saldırgandırlar.

S.T HELENA İSPİNOZU ÜREME
St. Helena mumgagaları uygun ot ve çalılarla döşenmiş kuşhanelerde üretilmeye elverişlidir. Kuşhanenin aynı zamanda kötü hava şartları için düzenlenmesi gerekir. Hem kafes hem de salmalarda çok iyi ürerler. Yuvalarını kendileri inşa ederler veya ticari olarak satılan sepet veya hindistan cevizi yuvaların içini kuru ot, hindistan cevizi lifi, tüy gibi malzemelerle doldururular. Dişiler 4-5 tane beyaz yumurta bırakır. Kuluçka 12 gün sürer, tüylenme 21 gün sonra olur. Genç kuşların gagaları koyudur, kırmızı göz bantları erişkinlerden daha küçüktür. Genç kuşları yetişkinlerden ayırmanın en iyi yolu bileziklemektir. Diğer Estrildid ispinozlarıyla melez üretimler yapılabilir. Yılda 4 defaya kadar üretilebilirler.