Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Sevda Papağanı Çiftleşme Belirtileri

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,599
Çözümler
96
Sevda Papağanı Çiftleşme Belirtileri

Sevda papağanları eş tuttuktan sonra birbirine kur yapmalar ve zaman geçirmelerine şahit olursunuz. Burada hobiciler sevda papağanının ne zaman çiftleşeceğini sorar. Akıllarına Sevda papağanın çiftleşme belirtileri neler olabilir konusu gelir. Sevda papağanı da onlarla sık karıştırılan cennet papağanlarına benzer kurlaşma, çiftleşme belirtileri ve çiftleşme yaparlar. Sevda papağanları çiftleşme belirtileri; Sık sık birbirine kusma, aşırı yakınlık, birbirine özel bakımlar, yuvalığa girmedir. Bunun ardından sevda papağanları çiftleşeceği zaman, Erkek sevda papağanı gagasıyla "tık, tık" gibi sesler çıkarır ve dişinin etrafında hareket eder. Ayağını kanatlarının üzerine koyar ve sırtına tırmanmak için onları tutar. Dişi ağırlığını dengelemek için kanatlarını açar. Daha sonra çiftleşme gelir.
sevda-papağanı-çiftleşme-belirtileri.png


Sevda Papağanı Çiftleşme Belirtileri

1-Sevda Papağanının Birbirini Beslemesi (Kusma)


Bu, Sevda papağanlarında kur yapmanın ilk işaretidir. Erkek, kusarak (yutulan yiyeceği tekrar ağzına getirerek) ve onu besleyerek dişiyi etkilemeye ve etkilemeye çalışır. Bu, erkeğin mahsulünden yiyecek getirmek için başını yukarı aşağı sallamasıyla başlar. Bu beslenme dişi hamile kalıp yumurta bıraktığında ve yavruları doğduğunda da titizlikle devam eder.

2- Yakınlık

Kuşlarınız birbirine yakın kaldığında ve siz onların birbirine tutkal gibi yapıştığını hissettiğinizde (bu da söylemek istediklerimi bir araya getiriyor), bu onların yakında çiftleşecekleri anlamına geliyor.

3- Birbirlerine Bakım Gösterme

Sevda papağanları her zaman birbirlerinin tüylerini temizler (tüylerini temizler). Bu, yakında çiftleşecekleri anlamına gelir. Bunu yaparken çok tatlı görünüyorlar. İzlenmesi gereken en güzel manzara (bana göre).

4- Yuvalama Davranışı

Dişi sevda papağanınız gagasıyla kağıtları uzun şeritler halinde parçalayıp sırtına koyduğunu gördüğünüzde yuva yapma davranışı sergiliyor demektir. Bu onun çiftleşmeye hazır olduğu ve yuva yapma pratiği yaptığı anlamına gelir! Ancak bu aktivite onun eğlencesinin de bir parçası olabilir.

5- Sevda Papağanı Çiftleşmesi Nasıl Olur

Erkek sevda papağanı gagasıyla "tık, tık" gibi sesler çıkarır ve dişinin etrafında hareket eder. Ayağını kanatlarının üzerine koyar ve sırtına tırmanmak için onları tutar. Dişi ağırlığını dengelemek için kanatlarını açar. Daha sonra çiftleşme gelir. Bu işlem günde birkaç kez tekrarlanır. Yumurtalar çiftleşmeden sonraki 5-7 gün içinde yumurtlanır ve her biri 1-2 günlük aralıklarla yumurtlanır (istisnalar/gecikmeler olabilir).
 
Son düzenleme: