Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Şişman Muhabbet Kuşu ve Kuşlar Nasıl Zayıflar

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Aşırı kilolu Yağlanmış ve zayıflaması gereken muhabbet kuşu ve diğer kuşlara öneriler
şişman kuşlar

Muhabbet kuşları (ya da Amerikan halk dilinde Paraketler), harika, uyum sağlayan, eğlenceli, yıllarca sevilen bir arkadaş olan küçük papağanlardır. Maalesef, onlar aynı zamanda, kendileri için en iyi olan besinleri yemeyi reddeden, bodur küçük adamlardır. Avustralya'ya özgü olarak çok büyük sürüler halinde kilometrelerce seyahat ederler, belirli aralıklarla tohum ve filizlerin tüketimi için sıklıkla yere inerler. Doğadaki muhabbet kuşları, bu yolculuklarına katlanırlar ve tüm kalorilere ihtiyaç duyarlar.Evlerimizde, muhabbet kuşları doymaz yiyicilerdir ama onların besinleri verimli kullanımı sınırlandırılmıştır. Çoğunlukla hareketsiz yaşam tarzları, onları aşırı şişmanlık için aday yapar. Ayrıca; onlar, karaciğer yağlanmasına ve pek çok tümöre eğilimlidir. Bu bileşim, çoğunlukla kronik sağlık problemleri ve belirgin şekilde kısalan yaşam süreleriyle sonuçlanır. . Çok güzel bir söz duymuştum; biz, çoğu kez onları fazla besleyerek "Sevecenlikle öldürüyoruz". Onların ihtiyaç duyduğu bütün her şeyin neler olduğunu öğrenmek ve tamamen küçücük dozlarda vermek zorundayız. Tombul bir muhabbet kuşuyla uğraşıyorsanız, bazı önerilerde bulunulacaktır.

Yiyecek Çeşitleri
Daha büyük papağan türlerinden farklı olarak, muhabbet kuşları gerçekten çoğunlukla doğal ortamda da tohumlarla beslenirler, bundan dolayı bazı tohumları her gün vermek uygun hatta zorunludur. Uygun olan miktar ise gün başına 1 çay kaşığı ve 1 yemek kaşığı arasındadır, bu da vücut boyutuna, aktivitelerine ve bireysel metabolizmasına göre uygulanması gereken değişikliktendir. Kuşunuzu, satılan iyi marka bir muhabbet kuşu tohumu karışımıyla besleyebilirsin veya bazen daldarı verebilirsiniz ama her ikisini aynı günde değil, bir gün biri diğer gün öteki şeklinde. Daldarı, daha doğal ortamda hissetmelerine izin verir ve bir tohum için göreli olarak düşük yağ, yüksek protein içerir.

Muhabbet kuşu verilmesi gereken porsiyonlar
Vereceğiniz herhangi bir şeyin asla, kuşun başından daha büyük olmamasını unutmayınız. Diğer bir deyişle, bir muhabbet kuşuna üzüm verdiğinizde, 1/2 üzüm fazla, 2 veya 3 üzüm çok fazladır! Tohumlarda, kesinlikle kabın 2/ 3 ünü doldurmayın! Çoğunlukla "Çimdikler" ve "Hafif Dokunuşlar" halinde servis yapılmalıdır.Bir porsiyon, bununla birlikte, bir tutam civarındadır — bir muhabbet kuşu için toplam gıda anlamında olmamak üzere! Ben; yalnızca haftada bir iki kez, beslenmesine biraz organik tohum karıştırırım. Küçük kuşlar, diyetlerinde tohumlara çok fazla yer verilirse, karaciğer, böbrek ve gut hastalıklarına daha çok yakalanmaktadırlar, bundan dolayı, yalnızca diğer gıdalara kıyasla % 5-10 oranında yer veririm. Normal ağırlıktaki muhabbet kuşlarım için her gün organik Amber’in Kıtalararası Mutfağı’ndan (benim hazırladığım pişmiş yiyecek) 1 çay kaşığı veririm, daha tombul olanlar için ise her iki günde bir.

Bununla birlikte, çok çeşitli ve iyi kesilmiş sebze de karıştırırım. Aslında, bir muhabbet kuşunun günlük diyetinde en önemli öge, günlük payların en büyük yüzdesi olarak sebze ile beslenmektir. Öncelikle her tipteki koyu yapraklı yeşil sebzeleri bolca kullanın — pazı, pancar, havuç ve turp yaprağı, kıvırcık lahana, karahindiba, ıspanak, hardal, kişniş, maydanoz (!) vb. Kafes tellerine veya tavan kısmına tutturulabilir. Çiğ veya haşlanmış brokoli verilebilir— muhabbet kuşları, tellere asılan minik çiçekçikleri de severler. Sonra; koyu portakal ve renkli sebzeler verilebilir — havuç, tatlı patates, balkabağı, pancar, sarı şalgam, jalapeno biberi (!) vb. doğranarak bir kapta verilebilir. Biberler hariç diğerleri, maksimum beta karoten sağlamak için en iyi pişirilen gıdalardandır. Birçok tohumun filizleri çoğunlukla sevilirler. Meyve, ölçülü şekilde, bir ilave olarak bir ya da iki günde bir verilebilir — papaya, mango, kivi, kavun, küçük yumuşak meyveler, armut, elma ve çekirdekli meyveleri deneyebilirsiniz.

Muhabbet kuşu diyet dönüşümü ve zayıflatma
İdeal ortamlarda bebek muhabbet kuşları, sütten kesilerek geniş bir diyete geçeceklerdir, bütün yukarıdaki bahsedilen yiyecekleri ve kolayca verebileceğiniz her şeyi yiyeceklerdir. Ama gerçek dünyada, çoğu, (ucuz ve kolay olduğundan) sütten kesildiklerinde tohumlarla beslenirler ve eğer bir erişkin kuş bakıyorsanız muhtemelen müzmin bir tohum tiryakisidir ve inatçı bir şekilde bütün bu yeni sağlıklı gıdaları görmezlikten gelecektir. Muhabbet kuşları, en inatçı yiyicilerin arasındadır — cockatiels, amazonlar ve Avustralya papağanları daha az derecede inatçıdırlar. Herhangi bir kuşu, doğru yemeye alıştırmazsanız, yiyeceğin ne olduğunu, tohum dışında ne yapacağını bilmediğinden kesinlikle açlıktan ölebilir. Kuşlarımıza değişik zamanlarda değişik besinler sunarak, onların seçme huylarını en aza indirgemek için aşamalı olarak yeni bir yemek rehberi hazırlanmalıdır.
Kafesinde tohumla beslenen inatçı bir muhabbet kuşu, her zaman 3-4 saat için çıkarılan tohum yemliklerinden sonra verilen yeni sağlıklı besinleri daima yiyeceklerdir. Üstüne biraz tohum serperek veya onun çok beğendiği bir şeyi mesela mısır ve bezelye kullanarak rüşvet verebilirsiniz. Yeni yiyecekleri elinizle veya sürüdeki/yanındaki diğer bireyler yemek yedikleri zaman onu cesaretlendirmek için teklif edebilirsiniz. Son olarak, bu tür gıdaları birkaç gün bırakmayın, gerekirse tazeleyerek tekrar tekrar verin — kuşlar çoğunlukla yeni bir yiyeceği denemek için yeteri kadar rahatlamadan, alışmadan önce sürekli görmek zorundadırlar. Herhangi bir nemli veya taze yiyeceği, ekşimemeleri, bozulmamaları ve bakteri kaynağı olmamaları için 3-4 saatten sonra kesinlikle çıkarın. Muhabbet kuşu diyet dönüşümü, ayları kapsayan bir süreçtir, kesinlikle günler içinde veya bazı kuşlar için haftalar içinde gerçekleşeblecek bir şey değildir. Birçok muhabbet kuşu, kaplarla verilmeden önce, kafes tellerine veya meyvelik/sebzeliklere asılan bir parça ürünü gagalayayıp denemeye daha yatkındırlar. Yaratıcı olun ve hepsinden çok “sabırlı”.

Muhabbet kuşu kaç gram olmalı
Muhabbet kuşunuzun sağlıklı bir ağırlığa sahip olup olmadığından emin olmanın tek yolu onu tartmaktır! Basittir. İdeal ağırlık, vücut boyutu da temel olarak alındığında çoğunlukla 32-38 gram arası, ortalama 35 gramdır. İngilizce muhabbet kuşları 45 gram veya üzeri olacaktır. Muntazaman, ilk başlarda haftalık ölçüm daha iyi olmasına rağmen en az aylık olarak ölçüm yapın. Minik bebekler, hasta kuşların beslenmelerinin takibi için ise her gün kontrol etmek hedeflenmelidir. En sağlıklı sonuçlar için, kursakları boşken sabahları tartın. 3-4 gramlık farklar tehlike bölgesinde olduğunu düşünmemizi gerektirmesine rağmen %10 luk herhangi bir artış veya kayıp çok daha önemlidir. Bir artış, tohumları azaltma gerekliliği anlamı taşıyacaktır (veya dişi ise yumurta yapacak olabilir). Ağırlığı azalmış ise, özellikle ani gerçekleşmişse, böbrek problemlerini, şeker hastalığını ya da diyetin çok katı olduğunu ifade edebilir. Bu durumda veteriner hekime danışın.Onu tartarak muhabbet kuşunuzun ideal kişisel hedefini belirleyin, onun boyutu ve beden yapısı için hangi ağırlığın en iyi olduğunu kararlaştırmak için omurgasına ve göğsüne dokunarak muayene edin. Eğer omurgası/göğüs kemiği tam olarak bir bıçak sırtı gibi hissediliyorsa, o, fazla zayıftır. Eğer onun göğsü belirgin ve çok fazla şişkin görünüyorsa kesinlikle fazla kiloludur.Muhabbet kuşları için zayıf kategoride olmak daha iyidir. Planlanan herhangi bir kilo verdirme uygulaması, var olan karaciğer yağlanmasını ve karaciğerin zarar görmesini yavaşça azaltacaktır.

Muhabbet kuşu için egzersiz ve zayıflatma tüyoları
Güvenli bir ortamınız varsa, muhabbet kuşunuzun uçmasına izin vermeniz dünyada en iyi alıştırmadır! Benim muhabbet kuşlarım, her gün 3-5 saat özel odamızda serbest uçuş için dışarıdadırlar. Onların, zeminden itibaren çeşitli oyun parklarına tırmanmak için bir sürü uzun merdivenleri var. Ben mümkün olduğu kadar ileri geri sık sık uçmaları için onları teşvik ederim. Bizim kurtardıklarımızdan biri olan “Francis”, bize 65 gram olarak geldi ve zeminden kalkamazdı. Şimdi Francis , soluk soluğa kalmadan ve yorulmadan odanın bir ucundan diğer ucuna 6-8 kez uçabiliyor. Eğer güvenli bir ortamınız yoksa, ipler ve merdivenlere tırmanması için cesaretlendirin, zeminde bir topu takip ettirebilir, bir elastik halatta sallandırabilir ve diğer faaliyetlerde bulundurabilirsinz. Parmağınızda veya bir dal üzerinde muhabbet kuşunuzu tutun ve yavaşça yukarı aşağı oynatarak kanat çırpması için cesaretlendirin. Kafesler, oyuncaklarına ulaşarak hareket etmesine teşvik edecek kadar büyük ve donanımlı olmalıdır.