Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Sulphamezathine Kuşlarda Kullanımı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,707
Çözümler
105
Sulphamezathine Kuşlarda Kullanımı

Muhabbet kuşu, papağanlar, kanarya ve hint bülbülü vb kuşlarda özellikle muhabbet kuşunda sulphamezathine sık kullanılan ve artık kullanımı abartıldığı için bakterilerin direnç sağladığı bir ilaç olduğunu düşünüyorum. Sulphamezathine %16 kuşlarda kullanılan bir antibiyotiktir. Sulphamezathine kuşlarda hangi hastalıklarda kullanılır ? Sulphamezathine kuşlara fayadası var mı ? Nereden satın alınır vb bir çok soruyu duymaktayız. Gelin bu konuda Sulphamezathine %16 inceleyelim. Berrak, kırmızı bir çözelti olup 1 ml’sinde 160 mg Sülfadimidin sodyum tuzu içerir (Sülfadimidin sodyum B.P. veya 2-p aminobenzen-sülfanamido 4:6-dimetilprimidin sodyum) bir çözeltidir. Veterinerlerin kuşlardaki E-coli, salmonella, proteus, yersinia, klebsiella vb. bakteri kökenli hastalıklarda ve hava kesesi iltihaplarında kullandırdığı ilaçtır. Sulfadimidin bakteriostatik ve koksidiostatik etkili bir sulfonamiddir. PABA’dan dihidrofolik asit sentezlenmesini engelleyerek folik asit sentezini kesintiye uğratır; böylece bakterilerde DNA sentezini kesintiye uğratır. Çok sayıda gram pozitif ve gram negatif bakteriler ile coccidialara karşı etkilidir. Alındıktan sonra 12 saat süreyle plazmada yüksek düzeyde bulunur. Plazma proteinlerine %80 oranında bağlanır ve %38 dolayında N-asetilasyona uğrar. Vücuttan başlıca üriner sistem yoluyla atılır. Sülfadimidin’in %35-50’si ilk 24 saat içinde idrarla atılır. Yavaş atılması ve metabolitlerinin suda iyi çözünmesi nedeniyle daha az kristalüri sakıncası yaratır.

kuşlarda sulphamezathine kullanımı


Sulphamezathine %16 Etki Ettiği Hastalıklar (Mikroorganizmalar)


  • Gram pozitif aeroblar: Staph. aureus, Streptococcus sp., Actinomyces sp., Corynebacterium sp., Listeria monocytogenes, Erysipelothrix rhusiopathie
  • Gram negatif aeroblar: Actinobacillus sp., Bordetella sp., Enterobacteriaceae (E. coli, Klebsiella sp., Proteus sp., Salmonella sp., Yersinia sp. ) Haemophilus sp., Pasteurella sp.
  • Anaeroblar : Actinomyces sp., Bacteroides sp., Fusobacterium sp., bazı Clostridium sp., Chlamydia sp. Bazı Mycobacterium sp. ve bazı Nocardia sp. orta derecede duyarlıdır.
  • Rickettsia sp., Leptospira sp., Pseudomanas aeroginosa, Mycoplasma sp. dirençli olarak kabul edilir.
Sulphamezathine, Kuşlarda ve Tavuklarda görülen koksidiyozis ‘in (kanlı ishal’in) sağaltımında kullanılır, ayrıca tavukların koriza ve kolerası, pullorum, tavuk tifosu, pasteurellosis, hava kesesi enfeksiyonları, E. coli tarafından meydana getirilen enfeksiyonlarda endikedir.

Kuşlarda Sulphamezathine %16 Nasıl Kullanılır ? Ne Dozajda verebilir ?

Muhabbet kuşu, kanarya, sultan papağanı vb kuşlarda kullanımı ise ağızdan 1 damla ya da suluğa 6 damla şeklinde uygulanmalıdır. Her gün su ve ilaç tazelenip gün aşırı verilmelidir. En az 4 en fazla 7 gün kullanılması önerilir. Kuluçkadaki kuşlara kullanımı önerilmez.Not: VETERİNER reçetesi olmadan kullanmayınız. Yazı reçete ve veteriner önerisinden alınıp yazılmıştır.
 
Son düzenleme: