Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna 👆tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl.🔥

Sultan Papağanı Bakımı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
23 Şub 2023
Mesajlar
1,675
Çözümler
103

Sultan Papağanı Bakımı​

1900’lü yıllardan itibaren oldukça popülerleşen sultan papağanları sohbet kuşları arasında en çok beslenenlerden biridir. Aslen ana vatanı Avustralya’dır. Genellikle Kakadu cinsi papağanlar ile sıkça karıştırılırlar. Oysa sultan papağanlarında kuyruk kısmı daha uzundur. Sultan papağanı bakımı çok kolay değildir. Bakım isteyen ve ilgi isteyen bir kuştur. Sultan papağanları sıcak ortamları doğal ortamından kaynaklı olarak çok sever. Sultan papağanı bakımında İdeal yaşam sıcaklıkları 20-25 derece arasıdır. Fakat 15 derecenin altında düşen sıcaklıklarda ciddi sorunlar ile karşılaşırlar. Yüksek sıcaklıklar da pek sorun yaşamasa da 25 derece üstü sıcaklıklara da dikkat etmek gerekir. Kafesin temizliği ve kuşunuzun yaşam alanının hijyeni önemlidir. Didiklemeyi çok sevmek Sultan papağanı özellikleri arasında en dikkat çeken konulardan bir tanesidir. Buldukları her şeyi hatta dışkılarını dahi didikleyebilirler. Bu nedenle kafesin temizliğinin günlük olarak yapılması önemlidir. Yemlik, suluk ve kafes tepsisinin günlük temizliğinin dışında haftada bir kez tüm kafesin temizliğinin yapılması kuşunuzun uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için önemlidir. Sultan papağanı bakımında banyo ve uyku önemlidir. Yaklaşık 8-10 saat arası uyumaları gerekir ve ayrıca düzenli banyo verilmelidir. İnsanla iletişimi yüksek papağan türüdür. Ayrıca papağanınızın sizinle daha iyi bağ kurmasını istiyorsanız tek olarak beslemelisiniz. Doğal hayatlarında sürüler halinde yaşayan bu sosyal hayvanlar kedi türünden bir arkadaşı olduğunda onu size tercih edecektir. Bu nedenle tek olduğunda sizinle daha iyi bağlar kurabilirler. Bunun yanı sıra sultan papağanı bakımında tek olarak bakılsa bile yeterli vakti ayırmadığınız sürece papağanınız strese girecek ve sizden uzaklaşacaktır. Bu durumda mutsuz olan bu hassas hayvanlar saldırganlık sergileyebilirler. Bu neden ile sürekli ilgi gösteremeyecekseniz kafeste çift olarak bakılması tavsiye edilmektedir.

Cockatiel-2-300x300.jpg


Doğal hayat alanlarında daha uzun yaşayabilen bu tür maalesef kafesler de daha kısa bir ömre sahiptir. Standart olarak 12-15 yıllık bir ömre sahiptirler. Eğer çok iyi bir bakıma sahip olursa 20 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Sultan papağanı uzun süreler boyunca uçabilen kuşlardır. Sultan papağanı bakımında kafes çok önemlidir. Kafes içinde tutulmaktan bu nedenle haz etmezler. Kafes boyutları en az 50-60 cm genişlik ve yüksekliği olmalıdır. Erkeklere göre daha sessiz olan bu kuşlarda genellikle erkekler ıslık çalar ve konuşma yetisine sahiptir. Dişiler ise nadir olarak konuştuğu görülen, ıslık dahi çalmaz ve sessiz olurlar. Erkek sultan papağanları şov yapmaktan çok hoşlanırlar, dişiler ise genel olarak daha sakindir fakat ısırabilir. Sultan papağanının sesi çokça merak edilmektedir. Erkekler kanarya gibi sade ve hoş bir ötüşe sahiptir, dişiler ise genel olarak bağırtı gibi bir sese sahiptir ve nadir durumlar hariç ötmezler. Sultan papağanları genel olarak meraklı ve oyuncu bir karaktere sahiptir. İlgisini çeken oyuncaklar alarak oyunculuğu sayesinde kendinize alıştırabilirsiniz. Sultan papağanları insanlarla çok rahat bir şekilde iletişim kurarlar. Eğer bir sultan papağanınız var ise ve sizden bir şey istiyorsa emin olun size anlatacaktır. Bu konuda oldukça yeteneklidirler. Sultan papağanı bakımını kolaylaştırır. Her ne kadar çok arkadaş canlısı olsa da ilgilenilmemesi durumunda çabucak strese girebilir. Bu durum sultan papağanları tarafında sıkça görülür. Bu stres nedeni ile tüylerini yolabilir hatta ölebilirler. Bulunduğu ortamda onları rahatsız eden bir şey var ise çığlık atarak bu durumu belli ederler ve durum düzelene kadar bu çığlıklara devam ederler. Sultan papağanları genel olarak 9. aydan sonra erginliğe erişir. Çiftleşmeye başlamaları içinse birbirlerine biraz alışmaları gerekir. Eğer eşini kabul ederse ve çiftleşmeye başlar ise genellikle 12 gün sonra yumurtlamaya başlar. Yumurta sayısı değişiklik göstermek ile birlikte genellikle 1-5 arasında yumurtaları olur.