Neler yeni

Muhabbetkuslari.org Ailesine Hoş Geldiniz 👋

🇹🇷 Muhabbetkuslari.org Türkiye’nin en eski muhabbet kuşu ve kafes kuşları bilgi forumudur… Sizde kayıt ol butonuna tıklayarak. Üye olup, forumda soru sorup anında cevap alabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Hadi sende aileye katıl...

Sultan Papağanı Burun Tıkanıklığı

Ronay

Site Kurucusu
Katılım
1 Yıl 4 Ay
Mesajlar
1,850
Çözümler
144
Sultan Papağanı Burun Tıkanıklığı ve Burun Deliği Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta sultan papağanlarımızın burun tıkanıklığı veyahut sultan papağanı burun deliği sorunları ile karşılaşabiliriz. Sultan papağanlarındaki bazı burun deliği sorunları son derece rahatsız edici olabilir. Sultan papağanları diğer kuşlara göre hapşırmaya daha yatkındır; bu durum bir enfeksiyon, iltihaplanma veya yabancı bir cismin yabancı bir cisimle karşılaştığı anlamına gelebilir. Sultan papağanı burun deliği tıkanıklığını açmak için bir kanat tüyü bulun ve tuzlu suya daldırıp sivri kısmını burun deliklerini yavaşça açabilirsiniz. Sakın sakın zorlamayınız. Peki sağlıklı bir sultan papağanının burun deliklerinin kuru ve çevresindeki tüylerin temiz olması gerekir. Ceres'ler pürüzsüz ve yumuşak (neredeyse balmumu benzeri) olmalı, gözle görülür çıkıntılar, kabuklanmalar veya tıkanmalar olmamalıdır.

sultan papağanı burun tıkanıklığı

Sultan papağanının burun delikleri şişmiş, tıkalı, tıkalı, lekeli veya ıslaksa, bu durum muhtemelen yabancı bir cisim, akarlar veya bakteriyel veya mantar enfeksiyonunun sorumlusudur. Hepsi tedavi gerektirir. Sultan papağanlarının çoğu hapşırarak ve pislikleri temizlemek için ayaklarını kullanarak burun deliklerini temiz tutar. Sultan papağanları ayrıca banyo yapmaktan ve ılık su püskürtülmekten de faydalanır.

Sultan Papağanı Tıkalı Burun​

Özellikle kuş yeterince su içmiyorsa veya nemden yoksun bir ortamda yaşıyorsa, sultan papağanının burun kanallarında mukus ve diğer salgılar birikebilir. Tıkalı burun delikleri, Sultan papağanları için nefes almada zorluk, düşük enerji seviyeleri ve iştah kaybı gibi çeşitli sorunlara neden olabilir. Bazen tıkanmış bir burun deliği enfeksiyon kapabilir. Eğer sümükler burun boşluğunun içindeyse, muhtemelen tıkalı demektir.

Sultan Papağanının Burun Delikleri Nasıl Temizlenir?​

Sultan papağanlarının çoğu burun deliklerini tırnaklarıyla temiz tutar. Ayrıca, içeride sıkışan kalıntıları ve parçacıkları temizleyen berrak bir sıvıyı da hapşırırlar. Ancak yardımcı olmanız gereken zamanlar vardır. Hangi yaklaşımı benimserseniz benimseyin, sultan papağanının burnuna herhangi bir şeyi çok fazla itmekten kaçının çünkü bu durumu daha da kötüleştirecektir.

Aşağıdaki adımları izleyerek sultan papağanının burnunu nasıl temizleyeceğinizi öğrenin:

Burun Yıkama​

Sultan papağanına bir şırıngayla burun yıkaması yapmak, sıkışan kir ve döküntüleri giderebilir.

Bu işlem şu adımları takip ederek gerçekleştirilebilir:

  • Bir şırıngayı tuzlu suyla doldurun.
  • Sultan papağanını, başı gövdesinden daha aşağıda olacak şekilde tutun.
  • Dolu şırıngayı burun deliklerine yerleştirin ve yıkama hareketi yapın.
  • Kalan burun deliği için 3. adımı tekrarlayın.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Kendinizi rahatsız hissediyorsanız bir veteriner bunu sizin için yapabilir. Yukarıda bahsettiğim tüy ile açma yöntemi yeterli gelmediyse bu yöntem zorluğundan dolayı veterinere başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.
 
Son düzenleme: